Litteraturpriser sorteret efter år. Del 2019

Denne side er under stadig udbygning.


1800-1804 - 1805-1809 - 1810-1814 - 1815-1819 - 1820-1824 - 1825-1829 - 1830-1834 - 1835-1839 - 1840-1844 - 1845-1849
1850-1854 - 1855-1859 - 1860-1864 - 1865-1869 - 1870-1874 - 1875-1879 - 1880-1884 - 1885-1889 - 1890-1894 - 1895-1899
1900-1904 - 1905-1909 - 1910-1914 - 1915-1919 - 1920-1924 - 1925-1929 - 1930-1934 - 1935-1939 - 1940-1944 - 1945-1949
1950-1954 - 1955-1959 - 1960-1964 - 1965-1969 - 1970-1974 - 1975-1979 - 1980-1984 - 1985-1989
1990 - 1991 - 1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999
2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009
2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019

2019

Grosserer Vilhelm Albertsen og hustru Inger-Cecilie f. Kjersgaards Fond

2019 Line Depping
2019 Lars Hedebo
2019 Thomas Poulsen, f 1971

Thorvald Bindesbøll Medaljen

2019 Anne Tophøj

Blixenprisen

2019 Arild Batzer: årets redaktør
2019 Clea Bautista: årets boghandler
2019 Tina Sakura Bestle: årets børneudgivelse: Bezunk og egernet (sammen med Teddy Kristiansen)
2019 Pernille Abd-El Dayem: årets litterære talent: June (roman)
2019 Anne-Marie Donslund: årets indsats for litteraturformidling
2019 Teddy Kristiansen: årets børneudgivelse: Bezunk og egernet (sammen med Tina Sakura Bestle)
2019 Camilla Lau: årets lydbog: Anne Thorogood: Ramt af dig (roman, som oplæser)
2019 Bent Meier Sørensen: årets faglitterære udgivelse: Skærmens magi
2019 Jonas Eika Rasmussen: årets skønlitterære udgivelse: Efter solen (noveller)
2019 Laura Ringo: årets young adult-udgivelse: Papirbryllup (roman)

Carlsen-prisen

2019 Peter Madsen

Franciska Clausen Medaljen

2019 Kirsten Astrup
2019 Kim Lenschow Andersen: sammen med Søren Thirup Pihlmann
2019 Søren Thirup Pihlmann: sammen med Kim Lenschow Andersen

Dansk Forfatterforenings H.C. Andersen Legat

2019 Knud Romer

Dansk Oversætterforbunds ærespris

2019 Allan Hilton Andersen

Danske Dramatikeres Hæderspris

2019 Sven Clausen, f 1943

Det danske Kriminalakademis diplom

2019 Anton Koch-diplomet: Forlaget Olga

Claus Deleuran Prisen

2019 Laura Blicher: bedste danske tegneseriefarvelægger 2018: Fandenivoldsk
2019 Lilian Brøgger: bedste danske tegneserie 2018: Fuglemanden (sammen med Sarah Engell)
2019 Sarah Engell: bedste danske tegneserie 2018: Fuglemanden (sammen med Lilian Brøgger)
2019 Lars Kramhøft: bedste danske tegneserieforfatter 2018: Fandenivoldsk
2019 Kim Schou: bedste danske debut 2018: Pyt (sammen med Morten Voigt)
2019 Peter Snejbjerg: bedste danske tegneserietegner 2018
2019 Morten Voigt: bedste danske debut 2018: Pyt (sammen med Kim Schou)

Eckersberg-Medaillen

2019 Oda Knudsen, f 1938
2019 Bente Lange
2019 Christian Vind

Kjeld Elfelts Mindelegat

2019 Juliane Wammen

Knud V. Engelhardts Mindelegat

2019 Louise Campbell

Foreningen Nordens Hæderspris (Danmark)

2019 Bent Fabricius-Bjerre

Martha og Paul René Gauguins Fond

2019 Mie Mørkeberg

Søren Gyldendal Prisen

2019 Kim Leine

De Gyldne Laurbær

2019 Leonora Christina Skov: Den, der lever stille (roman)

N.L. Høyen Medaljen

2019 Pernille Albrethsen

Kgl. balletdanserinde Lillian Jensen og kgl. solodanser Svend Erik Jensens Legat

2019 Nicolai Hansen

Fin Juhl Arkitekturpris

2019 Anne Brandhøj
2019 Eske Rex

Kraks Blå Bog

2019 Bodil Alling
2019 Jakob Bro
2019 Hans Davidsen-Nielsen
2019 Kasper Eistrup
2019 Lotte Heise
2019 Michael Katz Krefeld
2019 Tore Leifer
2019 Marianne Levinsen
2019 Caroline Albertine Minor
2019 Johan Olsen, f 1969
2019 Bjørn Rasmussen, f 1983
2019 Christina Rosendahl
2019 Ane Mette Ruge
2019 Camilla Stockmann
2019 Christian Tafdrup
2019 Eva Tind
2019 Timm Vladimir
2019 Mette Winckelmann
2019 Alexandre Zapolski
2019 Tanja Zapolski
2019 Theis Ørntoft

Krimimessens Publikumspris

2019 Jussi Adler[-]Olsen

Montanas Litteraturpris

2019 Jonas Eika Rasmussen

Niels-Prisen

2019 Jesper Christensen, f 1948
2019 Bjørn Nørgaard

Ordkraft-prisen

2019 Jens Smærup Sørensen

Olaf Poulsens Mindelegat

2019 Tina Gylling Mortensen

Léonie Sonnings Musikpris

2019 Hans Abrahamsen

Thorvaldsen Medaillen

2019 Eric Andersen

Dan Turèll medaljen

2019 Oliver Stilling

Udlandet - + Andre priser

2019 Carsten Jensen: Rausingprisen (Sverige)

Årets æreshåndværker (Kjøbenhavns Håndværkerforening)

2019 Margrethe Vestager


1990 - 1991 - 1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999
2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009
2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019