Litteraturpriser sorteret efter år. Del 2019

Denne side er under stadig udbygning.


1800-1804 - 1805-1809 - 1810-1814 - 1815-1819 - 1820-1824 - 1825-1829 - 1830-1834 - 1835-1839 - 1840-1844 - 1845-1849
1850-1854 - 1855-1859 - 1860-1864 - 1865-1869 - 1870-1874 - 1875-1879 - 1880-1884 - 1885-1889 - 1890-1894 - 1895-1899
1900-1904 - 1905-1909 - 1910-1914 - 1915-1919 - 1920-1924 - 1925-1929 - 1930-1934 - 1935-1939 - 1940-1944 - 1945-1949
1950-1954 - 1955-1959 - 1960-1964 - 1965-1969 - 1970-1974 - 1975-1979 - 1980-1984 - 1985-1989
1990 - 1991 - 1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999
2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009
2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019

2019

Grosserer Vilhelm Albertsen og hustru Inger-Cecilie f. Kjersgaards Fond

2019 Line Depping
2019 Lars Hedebo
2019 Thomas Poulsen, f 1971

Ballettens Venners Applauspris

2019 Marie Brolin-Tani

Ballettens Venners Hæderspris

2019 Johnny Eliasen, f 1949

Thorvald Bindesbøll Medaljen

2019 Anne Tophøj

Blixenprisen

2019 Arild Batzer: årets redaktør
2019 Clea Bautista: årets boghandler
2019 Tina Sakura Bestle: årets børneudgivelse: Bezunk og egernet (sammen med Teddy Kristiansen)
2019 Pernille Abd-El Dayem: årets litterære talent: June (roman)
2019 Anne-Marie Donslund: årets indsats for litteraturformidling
2019 Teddy Kristiansen: årets børneudgivelse: Bezunk og egernet (sammen med Tina Sakura Bestle)
2019 Camilla Lau: årets lydbog: Anne Thorogood: Ramt af dig (roman, som oplæser)
2019 Bent Meier Sørensen: årets faglitterære udgivelse: Skærmens magi
2019 Jonas Eika Rasmussen: årets skønlitterære udgivelse: Efter solen (noveller)
2019 Laura Ringo: årets young adult-udgivelse: Papirbryllup (roman)

Bog & Idé-prisen (Danskernes Yndlingsforfatter)

2019 Jens Henrik Jensen

Bogforums Debutantpris

2019 Amalie Langballe: Forsvindingsnumre (roman)

Bukdahls Bet - Den smalle litteraturpris

2019 Jesper Elving: reskov/ tunis/ goffer/ lok (tekst)

Carlsen-prisen

2019 Peter Madsen

Franciska Clausen Medaljen

2019 Kirsten Astrup
2019 Kim Lenschow Andersen: sammen med Søren Thirup Pihlmann
2019 Søren Thirup Pihlmann: sammen med Kim Lenschow Andersen

CHP Opera Festival, årets operatalent

2019 Brit-Tone Müllertz

Dansk Forfatterforenings H.C. Andersen Legat

2019 Knud Romer

Dansk Oversætterforbunds ærespris

2019 Allan Hilton Andersen

Den Danske Cirkuspris

2019 Helle Adelborg: indsatsprisen
2019 Benny Schumann: hædersprisen

Danske Dramatikeres Hæderspris

2019 Sven Clausen, f 1943

Det danske Kriminalakademis diplom

2019 Anton Koch-diplomet: Forlaget Olga

C.L. Davids Fødselsdagslegat

2019 Torben Huss

Claus Deleuran Prisen

2019 Laura Blicher: bedste danske tegneseriefarvelægger 2018: Fandenivoldsk
2019 Lilian Brøgger: bedste danske tegneserie 2018: Fuglemanden (sammen med Sarah Engell)
2019 Sarah Engell: bedste danske tegneserie 2018: Fuglemanden (sammen med Lilian Brøgger)
2019 Lars Kramhøft: bedste danske tegneserieforfatter 2018: Fandenivoldsk
2019 Kim Schou: bedste danske debut 2018: Pyt (sammen med Morten Voigt)
2019 Peter Snejbjerg: bedste danske tegneserietegner 2018
2019 Morten Voigt: bedste danske debut 2018: Pyt (sammen med Kim Schou)

Eckersberg-Medaillen

2019 Oda Knudsen
2019 Bente Lange
2019 Christian Vind

Kjeld Elfelts Mindelegat

2019 Juliane Wammen

Knud V. Engelhardts Mindelegat

2019 Louise Campbell

Folkets Teaterpris (flise på Frederiksberg Allé)

2019 Susse Wold

Foreningen Nordens Hæderspris (Danmark)

2019 Bent Fabricius-Bjerre

Martha og Paul René Gauguins Fond

2019 Mie Mørkeberg

Glasnøglen (nordisk pris)

2019 Stina Jackson: Silvervägen (dansk titel: Sommermørke)

Søren Gyldendal Prisen

2019 Kim Leine

Gyldendals Børnebogspris

2019 Søren Jessen

De Gyldne Laurbær

2019 Leonora Christina Skov: Den, der lever stille (roman)

Wilhelm Hansen Fondens Hæderspris

2019 Tue Biering
2019 Andreas Brantelid
2019 Catherine Poher
2019 Thomas Søndergaard, f 1969

N.L. Høyen Medaljen

2019 Pernille Albrethsen

F.P. Jacs Mindelegat

2019 Jens Blendstrup

Kgl. balletdanserinde Lillian Jensen og kgl. solodanser Svend Erik Jensens Legat

2019 Nicolai Hansen

Fin Juhl Arkitekturpris

2019 Anne Brandhøj
2019 Eske Rex

Kraks Blå Bog

2019 Bodil Alling
2019 Jakob Bro
2019 Hans Davidsen-Nielsen
2019 Kasper Eistrup
2019 Lotte Heise
2019 Michael Katz Krefeld
2019 Tore Leifer
2019 Marianne Levinsen
2019 Caroline Albertine Minor
2019 Johan Olsen, f 1969
2019 Bjørn Rasmussen, f 1983
2019 Christina Rosendahl
2019 Ane Mette Ruge
2019 Camilla Stockmann
2019 Christian Tafdrup
2019 Eva Tind
2019 Timm Vladimir
2019 Mette Winckelmann
2019 Alexandre Zapolski
2019 Tanja Zapolski
2019 Theis Ørntoft

Krimimessens Publikumspris

2019 Jussi Adler[-]Olsen

Kronprinsparrets Kulturpris

2019 Bydelsmødre: Sociale pris
2019 FRAK: Sociale Stjernedryspris
2019 Elsa Dreisig
2019 Emilie Molsted: Kulturelle Stjernedryspris

Finn Lassens Mindelegat

2019 Githa Lehrmann

Otto B. Lindhardt-prisen

2019 Maren Uthaug

Modersmål-Prisen

2019 Rikke Mølbæk Thomsen

Montanas Litteraturpris

2019 Jonas Eika Rasmussen

Bodil og Jørgen Munch-Christensens Kulturlegat

2019 Molly Balsby: Ponyprivilegiet (digte)
2019 Marie-Louise Hansen: Olgas bog (roman)

Musikanmelderringens Kunstnerpris

2019 Gustav Piekut
2019 Clara Cecilie Thomsen

Preben Neergaards Hæders- og Rejselegat

2019 Lene Sonne

Martin Andersen Nexø Fondens Pris

2019 Per-Olof Mattsson: Martin Andersen Nexø. Den nordiska arbetarlitteraturens pionjär
2019 Sofie Jama
2019 Sara Omar
2019 Aydin Soei

Niels-Prisen

2019 Jesper Christensen, f 1948
2019 Bjørn Nørgaard

Morten Nielsens Mindelegat

2019 Knud Sørensen

Nordisk Råds Børne- og ungdomslitteraturpris

2019 Kristin Roskifte: Alle sammen teller (billedbog, dansk titel: Alle tæller med)

Nordisk Råds Litteraturpris

2019 Jonas Eika Rasmussen: Efter solen (noveller)

Nordisk Råds Musikpris

2019 Gyða Valtýsdóttir

Ordkraft-prisen

2019 Jens Smærup Sørensen

Orla-prisen

2019 Jane Susanne Andersen: Den bog man ikke kan lægge fra sig: Hybenhjerter
2019 David Pepe Birch: Den forside, der fik mig til at læse bogen: Verdens vildeste børn (sammen med Rasmus Juul Pedersen)
2019 Rasmus Bregnhøi: Den hovedperson man ikke glemmer: Mira 3 -#kreaklubben, ♦ familie, ♦ kys (sammen med Sabine Lemire)
2019 Kasper Hoff: Den bog der gav mig grineflip (sammen med Jan Solheim)
2019 Rasmus Juul: Den forside, der fik mig til at læse bogen: Verdens vildeste børn (sammen med David Pepe Birch)
2019 Sabine Lemire: Den hovedperson man ikke glemmer: Mira 3 -#kreaklubben, ♦ familie, ♦ kys (sammen med Rasmus Bregnhøi)
2019 Jan Solheim: Den bog der gav mig grineflip (sammen med Kasper Hoff)

Pingprisen

2019 Pénélope Bagieu: bedste internationale tegneserie på dansk: Skamløs
2019 Nick Drnaso: bedste internationale tegneserie: Sabrina
2019 Sissel Dalsgaard Thomsen: bedste danske nettegneserie: Betsy and the mutant scouts (sammen med Tor Fruergaard)
2019 Tor Fruergaard: bedste danske nettegneserie: Betsy and the mutant scouts (sammen med Sissel Dalsgaard Thomsen)
2019 Line Høj Høstrup: bedste danske debut: Det rette element
2019 Paw Mathiasen: ærespris
2019 Rune Ryberg: bedste danske tegneserie: Death save
2019 Ida Rørholm Davidsen: bedste børne/ungdomsserie: Lonely journey
2019 Philip Ytournel: årets journalistiske tegner

Poetklub Århus' Undergrundspoesipris

2019 Lars Thur

Olaf Poulsens Mindelegat

2019 Tina Gylling Mortensen

Radioens romanpris (DR Romanprisen)

2019 Morten Pape: Guds bedste børn (roman)

Silas-prisen

2019 Jesper Wung-Sung

Skulderklaplegatet

2019 BMS (skriftkollektiv): (Dorte Limkilde, Fine Gråbøl, Mette Kierstein og Ronja Johansen)
2019 Lone Aburas
2019 Hanne Richardt Beck
2019 Jamal Bendahman
2019 Jonas T. Bengtsson
2019 Tina Sakura Bestle
2019 Jesper Brygger
2019 Morten Chemnitz
2019 Mathilde Walter Clark
2019 Adda Djørup
2019 Liv Nimand Duvå
2019 Michael Enggaard
2019 Sidsel Falsig Pedersen
2019 Christian Yde Frostholm
2019 Sissel-Jo Gazan
2019 Signe Gjessing
2019 Kristina Nya Glaffey
2019 Mette Jensen Hayles
2019 Ida Marie Hede
2019 Siri Ranva Hjelm Jacobsen
2019 Ida Holmegaard
2019 Kamilla Hega Holst
2019 Tine Høeg
2019 Peter Højrup
2019 Sofie Jama
2019 René Jean Jensen
2019 Thøger Jensen
2019 Anna Juul
2019 Martin Kongstad
2019 Jens Kæmpe
2019 Amalie Langballe
2019 Liv Sejrbo Lidegaard
2019 Pablo Henrik Llambías
2019 Pejk Rasmus Nymarsk Malinovski
2019 Julie Mendel
2019 Alen Meskovic
2019 Asta Olivia Nordenhof
2019 Dorthe Nors
2019 Stine Pilgaard
2019 Dy Plambeck
2019 Bjørn Rasmussen, f 1983
2019 Malene Ravn
2019 Olga Ravn
2019 Thomas Rydahl
2019 Theresa Salomonsen
2019 Nanna Storr-Hansen
2019 Eva Tind
2019 Harald Voetmann Christiansen
2019 Duncan Wiese
2019 Lars-Emil Woetmann

Jan Sonnergaards Mindelegat

2019 Nicolaj Stochholm

Léonie Sonnings Musikpris

2019 Hans Abrahamsen

Statens Kunstfond. Livsvarig ydelse (anden gruppe end litteratur)

2019 Thomas Agerfeldt Olesen
2019 Jesper Fabricius
2019 Karsten Fundal
2019 Jette Valeur Gemzøe
2019 Kristine Jensen, f 1956
2019 Anita Jørgensen
2019 Jesper Kongshaug
2019 Annisette Koppel
2019 Carsten Thau

Michael Strunge-Prisen

2019 Pernille Abd-El Dayem: June (roman)

Anne Marie Telmanyi, født Carl-Nielsen's Fond

2019 Greta Christensen
2019 Ursula Nistrup
2019 Anne Marie Ploug
2019 Camilla Tygstrup Sørensen

Thorvaldsen Medaillen

2019 Eric Andersen

Dan Turèll medaljen

2019 Oliver Stilling

Udlandet - + Andre priser

2019 Anne Cathrine Bomann: Schrivere per amore-prisen (Italien)
2019 Carsten Jensen: Rausingprisen (Sverige)

Udlandet - Chevalier de L'ordre des Arts et des Lettres, Frankrig

2019 Bjarke Ingels

Udlandet - Nobelprisen i litteratur

2019 Peter Handke

Udlandet - Svenska Akademiens Nordiska Pris

2019 Karl Ove Knausgaard

Hans Voigts Mindelegat

2019 Nicolai Elsberg

Æresborger

2019 Lone Scherfig: i Montone, Italien

Årets æreshåndværker (Kjøbenhavns Håndværkerforening)

2019 Margrethe Vestager


1990 - 1991 - 1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999
2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009
2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019