Litteraturpriser sorteret efter år. Del 1905 - 1909

Denne side er under stadig udbygning.


1800-1804 - 1805-1809 - 1810-1814 - 1815-1819 - 1820-1824 - 1825-1829 - 1830-1834 - 1835-1839 - 1840-1844 - 1845-1849
1850-1854 - 1855-1859 - 1860-1864 - 1865-1869 - 1870-1874 - 1875-1879 - 1880-1884 - 1885-1889 - 1890-1894 - 1895-1899
1900-1904 - 1905-1909 - 1910-1914 - 1915-1919 - 1920-1924 - 1925-1929 - 1930-1934 - 1935-1939 - 1940-1944 - 1945-1949
1950-1954 - 1955-1959 - 1960-1964 - 1965-1969 - 1970-1974 - 1975-1979 - 1980-1984 - 1985-1989
1990 - 1991 - 1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999
2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009
2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017

1905

Det Anckerske Legat

1905 Peter Eggert Benzon

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1905 Carl Holsøe
1905 Axel Locher
1905 Axel Schiøler

Eckersberg-Medaillen

1905 Lauritz Jensen, f 1859: To utilfredse
1905 Charles Lindstrøm
1905 Hans Smidth

Finansloven

1905 Vilhelm Høm: rejselegat
1905 Valdemar Rørdam

Konkurrence

1905 Helene Nyblom: Iduns romankonkurrence, vinder: Högvalla (udgivet i Sverige 1907)

Carl Møllers Legat

1905 Frederik Poulsen

Selskabet for de skiønne og nyttige Videnskabers Pris

1905 Johannes Jørgensen: Rejsebilleder fra nord og syd

Titulær professor

1905 Christopher Boeck
1905 Anton Fløystrup

1906

Det Anckerske Legat

1906 Jeppe Aakjær: rejse rundt i Centraleuropa, rejse til Skotland

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1906 Otto Haslund
1906 K. Hansen Reistrup

Eckersberg-Medaillen

1906 Agnes Slott-Møller
1906 Hans Smidth

Konkurrence

1906 Palle Rosenkrantz: E. Jespersens Forlag: Claras Fristelser (roman under pseudonymet Fritz Poulsen)

Københavns Universitets Guldmedalje

1906 Johannes Pedersen, f 1883

Carl Møllers Legat

1906 Edith Rode

Selskabet for de skiønne og nyttige Videnskabers Pris

1906 Arthur Christensen: Muhammedanske digtere og tænkere

Thorvaldsen Medaillen

1906 L.A. Ring

Titulær professor

1906 M. Bruhn
1906 Edgar Collin
1906 Ludvig Schrøder
1906 Herman Slomann

1907

Det Anckerske Legat

1907 L.C. Nielsen

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1907 N.P. Mols
1907 Ludolf Nielsen: Tyskland, Østrig og Italien
1907 Nielsine Petersen

Eckersberg-Medaillen

1907 Vilhelm Arnesen
1907 Carl Brummer
1907 N.V. Dorph, f 1862
1907 Frederik Lange, f 1870
1907 J.C. Schlichtkrull

Finansloven

1907 Martin Andersen Nexø: den midlertidige understøttelse forhøjes til 1.500 kr. årligt

Ingenio et arti

1907 Arthur Schulz
1907 Erika Wedekind
1907 Betty Nansen

Københavns Universitets Guldmedalje

1907 Povl Engelstoft
1907 Lis Jacobsen: Når og hvorledes har det fællesnordiske sprog spaltet sig i forskellige grene?

Carl Møllers Legat

1907 Harald Kidde

Neuhausens præmie

1907 Anne Marie Carl Nielsen: En arbejderske (skulptur)

Selskabet for de skiønne og nyttige Videnskabers Pris

1907 Johannes Jørgensen: Blomster og frugter (digte)

Thorvaldsen Medaillen

1907 Bertha Dorph

Titulær professor

1907 Rasmus Nielsen, f 1837
1907 Zakarias Nielsen

1908

Otto Benzons Forfatterlegat

1908 Henrik Pontoppidan

Eckersberg-Medaillen

1908 Carl Holsøe
1908 Ejnar Nielsen, f 1872
1908 Ingeborg Plockross-Irminger
1908 P.A. Schou
1908 Herman Vedel
1908 Sigurd Wandel

Finansloven

1908 Astrid Ehrencron-Kidde
1908 Børge Janssen: 3-årig understøttelse
1908 Johannes V. Jensen: 3-årig understøttelse
1908 Jeppe Aakjær: 3-årig understøttelse

Ingenio et arti

1908 Nielsine Petersen
1908 Emma Thomsen, f 1863

Konkurrence

1908 J. Anker Larsen: Dagmarteaterets Lystspilkonkurrence, delt førstepræmie, sammen med Egill Rostrup
1908 William Lorentzen: Dagmarteaterets Lystspilkonkurrence, delt førstepræmie
1908 Palle Rosenkrantz: Dagmarteaterets Lystspilkonkurrence, delt førstepræmie: Isbjørnen (opført 1909)
1908 Egill Rostrup: Dagmarteaterets Lystspilkonkurrence, delt førstepræmie, sammen J. Anker Larsen

Carl Møllers Legat

1908 Harry Søiberg

Selskabet for de skiønne og nyttige Videnskabers Pris

1908 Uffe Birkedal: Oversættelse af Milton: Det tabte Paradis

Titulær professor

1908 August Enna
1908 H. Schwanenflügel

Udlandet - Nobelprisen

1908 Fredrik Bajer: fred (delt med K.P. Arnoldson, Sverige)

1909

Det Anckerske Legat

1909 Herman Bang: beløbet nåede aldrig at blive udbetalt, trods ministeriets modstræbende forlængelse af fristen for rejsen med yderligere 1½ år, januar 1912

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1909 Camillo Carlsen
1909 Carl Martin-Hansen
1909 Harald Slott-Møller

Otto Benzons Forfatterlegat

1909 Helge Rode

Eckersberg-Medaillen

1909 J.Th. Hansen
1909 J. Magdahl Nielsen
1909 Carl V. Meyer
1909 Carl Mortensen, f 1861
1909 Anton Rosen
1909 Herman Vedel

Festskrift

1909 Carl Elberling: Til Carl Elberling på hans 75årige fødselsdag 16. april 1909

Finansloven

1909 Karl Christensen: rejselegat
1909 Christian Engelstoft: rejselegat
1909 Johannes V. Jensen: fast understøttelse
1909 Martin Andersen Nexø: fast understøttelse

Ingenio et arti

1909 Sara Jane Cahier

Københavns Universitets Guldmedalje

1909 Knud Hee Andersen

Selskabet for de skiønne og nyttige Videnskabers Pris

1909 Johannes Jørgensen: Af det dybe (digte)
1909 Eva Moltesen: Fra Kalevalas lunde (digt, genfortælling)

Titulær professor

1909 Joachim Andersen
1909 Einar Christiansen
1909 Karl Meyer
1909 Anton Rosen


1990 - 1991 - 1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999
2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009
2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017