Pingprisen

Genoptagelse af den tidligere pris med dette navne, se også forgængeren Pingprisen 1986-96.

2017
bedste internationale tegneserie på dansk: Kerascoët og Vehlmann: Mørkets skønhed
bedste internationale tegneserie: Sonny Liew: The Art of Charlie Chan Hock Chye
Lawrence Marvit: bedste nettegneserie: Myths from the underground
Morten Dürr: bedste børne/ungdomsserie: Zenobia (sammen med Lars Horneman)
Lars Horneman: bedste børne/ungdomsserie: Zenobia (sammen med Morten Dürr)
Clara Jetsmark (f. 1991): bedste danske debut: My dead mother
Halfdan Pisket: bedste danske tegneserie: Dansker
Morten Søndergaard: ærespris
Morten Voigt (f. 1962): året journalistiske tegner
2016
bedste internationale tegneserie på dansk: Jillian Tamaki og Mariko Tamaki: Den her sommer
bedste internationale tegneserie: Adrian Tomine: Killing and Dying
Thomas Wellmann (f. 1983): bedste børne/ungdomstegneserie: Den magiske muse
Peter Kielland-Brandt: bedste danske tegneserie: Hr. Gris
Henning Kure: ærespris
Søren Glosimodt Mosdal: bedste danske nettegneserie: Nastrand - Beach of the Dead
Karoline Stjernfelt: bedste danske debut: Kongen (I morgen bliver bedre, 1)
T. Thorhauge: årets journalistiske tegner
2015
bedste internationale tegneserie på dansk: Kamagruka og Herr Seele: Comboy Henk
bedste internationale tegneserie: Richard McGuire: Here
Lars Andersen (f. 1969): årets journalistiske tegner
Glenn August: bedste danske debut: Lava
Thomas Nøhr: bedste danske nettegneserie: Cirkus og Livets skyggeside
Halfdan Pisket: bedste danske tegneserie: Desertør
Rune Ryberg: bedste børne/ungdomstegneserie: Gigant
Arne Stenby (1930-2015): ærespris (posthumt, overrakt til datteren Eva Stenby)
2014
Emmanuel Guibert: bedste internationale tegneserie på dansk: Alans krig
Joe Sacco: bedste internationale tegneserie: The great war
Katrine Clante: bedste børne/ungdomstegneserie: Pssst! (sammen med Annette Herzog)
Thomas Engelbrecht Mikkelsen: bedste danske debut: Troldmændene fra Vestmannaeyjar
Sarah Glerup: bedste danske nettegneserie: Det sarahkastiske hjørne
Annette Herzog: bedste børne/ungdomstegneserie: Pssst! (sammen med Katrine Clante)
Nikoline Werdelin: ærespris
Nikoline Werdelin: årets bedste danske tegneserie: Homo Metropolis 2010-2012
Philip Ytournel: årets journalistiske tegner
2013
David Mazzucchelli: bedste internationale tegneserie på dansk: Asterios Polyp
Julien Neel (f. 1976): bedste børne/ungetegneserie: Lou
Chris Ware: bedste internationale tegneserie: Building stories
Christian Henry: bedste nettegneserie: Anyone for Rhubarb?
Mikke Ørsted Sauzet: bedste danske debut: Aske
Morten Schmidt, f. 1961: bedste danske tegneserie: Stig & Martha
Jakob Stegelmann: ærespris
2012
Søren Pedersen, ærespris (sammen med Rolf Bülow)
Jaime Hermandez: bedste internationale tegneserie på dansk: Speedy Oritz død
Shaun Tan: bedste børne/ungdomstegneserie: Ankomsten
Craig Thompson: bedste internationale tegneserie: Habibi
Rikke Bakman: bedste danske tegneserie 2011: Glimt
Rolf Bülow: ærespris (sammen med Søren Pedersen)
John Kenn Mortensen: bedste danske debut: Post-it monstre
Signe Parkins: bedste danske nettegneserie: signeparkins.blogspot.dk/

pil op Til toppen af siden