Konkurrence

Bemærk venligst, at listen ikke er komplet.

2016
Katrine Nørregaard: Romankonkurrence, Politikens Forlag: I morgen er blå (manuskripttitel)
2015
Karin Bang Heinemeier: Dramatisk Debut (Teater V), 3. præmie: Nøgne damer
Peder Frederik Jensen, f 1978: Dramatisk Debut (Teater V), 1. præmie: Godt vi har Allan
Peter Poulsen Jacobsen: Dramatisk Debut (Teater V), 2. præmie: En festsang for Lonnie
2013
Bo Dalum: Dramatisk Debut (Teater V), 3. præmie: Albert & Eva
Benjamin Kitter: Dramatisk Debut (Teater V), 1. præmie: SPARTA (premiere 23-2-2014 på Teater V)
Anne-Cathrine Riebnitzsky: Romankonkurrence, Politikens forlag: Hundredekronehaderen (udgivet under titlen: Forbandede yngel)
Niels-Martin Trier Josefsen: Dramatisk Debut (Teater V), 2. præmie: Klæd dig i rødt til min begravelse
2012
Luna Maria Møller Mortensen: Bog & Idés børnebogskonkurrence, vinder: Antons mega mange sko
2011
Søren Dixen: Dramatisk Debut (Teater V), 1. præmie: Vanvid (dramatik)
Anika Eibe: Nehms forlags novellekonkurrence, 1. præmie: Stressmonster (novelle, trykt i antologien Buketten, 2011)
Thorkil Jacobsen, f 1982: Dramatisk Debut (Teater V), 3. præmie: Hele vejen hjem (dramatik)
Victor Boy Lindholm: Metro litteratur-konkurrence: Jeg sidder bare her (novelle)
Caroline Cecilie Malling: Dramatisk Debut (Teater V), 2. præmie: Bag hegnet (dramatik)
2010
Tina Sakura Bestle: Gyldendals spændingsseriekonkurrence, 2. pladsen: Ærtehalm (sammen med Anne-Marie Donslund)
Jeanette Øbro Gerlow: Krimikonkurrence (Politikens Forlag og Dagbladet Politiken), vinder sammen med Ole Tornbjerg: Den eferladte (udgivet under titlen: Skrig under vand, 2010)
Frank Rytlow: Byens Forlag, novellekonkurrence, vinder: Yazids drøm (trykt i antologien: Terror i København, 2010)
Ole Tornbjerg: Krimikonkurrence (Politikens Forlag og Dagbladet Politiken), vinder sammen med Jeanette Øbro Gerlow: Den eferladte (udgivet under titlen: Skrig under vand, 2010)
2009
Bodil El Jørgensen, f 1958: Gyldendal konkurrence om bedste spændingsserie for børn: Esme og Igor
Rasmus Munch: Dramatisk Debut (Teater V), 3. præmie: Døden gned filoen
Mikkel Wallentin: Dramatisk Debut (Teater V), 1. præmie: Grünfeld forsvar
Peter Dupont Weiss: Dramatisk Debut (Teater V), 2. præmie: Lyset
2008
Hjemmets store nordiske romankonkurrence, 3. præmie: Blå måne (sammen med Christina Nordstrøm)
Ingrid Kampaas: Hjemmets store nordiske romankonkurrence, 1. præmie: Rejsen for livet
Vibeke Bækkelund Lassen: Gyldendals ungdomsromankonkurrence, 1. præmie: Mit lorteliv. En kærlighedshistorie
Brian Christensen, f 1971: Gyldendals ungdomsromankonkurrence, 2. præmie: Et vink til himlen
Stine Kongsted: Spil dansk Dagen, kategorien obligatorisk tekst: Det land der rummer alle jordens farver (tekst af Hans Kragh-Jakobsen)
Christina Nordstrøm: Hjemmets store nordiske romankonkurrence, 3. præmie: Blå måne (sammen med Kirsten Hansen)
Viggo Steincke: Spil Dansk Dagens, Årets danske sang, kategorien valgfri tekst: Hymne til sangen (tekst af Lars Kaaber)
Jan Bonde Tejlmand: Hjemmets store nordiske romankonkurrence, 2. præmie: Guldlok
2007
Anika Eibe: Årets eventyrforfatter, forlaget ABZebra
Torben Munksgaard: Lindhardt og Ringhofs romankonkurrence, vinder: Retrograd
2006
Sara Bindeballe: Årets Århus-krimi: Marburg-eksperimentet (sammen med Boris Hansen)
Frederik Bjerre Andersen: Poetry slam, Århus, vinder
Julie Thor Fryd: Danske Dramatikeres Forbund: Emma Gad konkurrence
Boris Hansen: Årets Århus-krimi: Marburg-eksperimentet (sammen med Sara Bindeballe)
2005
Per Fjord: Information, kronikkonkurrence
2004
Susanne Andersen, Landbrugets Kulturfonds novellekonkurrence, 2. præmie: Gylle i luften
Mette Heeno: Hans Morten [Rubin]prisen for filmmanuskript: For sent til tiden
Martin Jensen, f 1946: Landbrugets Samfundskontakts konkurrence om en moderne høstvise (sammen med Claus Poulsen)
Marianne Jørgensen, f 1966: Landbrugets Kulturfonds novellekonkurrence, vinder: Tvivl
Henrik H. Lund: DR og musikbranchens årlige konkurrence: Sådan ligger landet (digt, sammen med Ivan Pedersen)
Dorthe Nors: Landbrugets Kulturfonds novellekonkurrence, 2. præmie: Hun kommer
Ivan Pedersen, f 1950 (f. 1950): DR og musikbranchens årlige konkurrence: Sådan ligger landet (digt, sammen med Henrik H. Lund)
Jakob Martin Strid: nordisk billedbogskonkurrence, Gyldendal, dansk vinder: Lille frø
2002
Michael Bjørk: Kronikkonkurrence, præmie: Bøgernes villavej
Bergliot Bleken: Skuespillerforbundets konkurrence, Nybyggere, 1. pris delt med Lars Kaaber
Lars Kaaber: Skuespillerforbundets konkurrence, Nybyggere, 1. pris delt med Bergliot Bleken
Anders Morgenthaler: Politikens tegneseriekonkurrence, vinder: Kalzone
Camilla Wandahl: novellekonkurrence: Forført af månen (vinder, trykt i Piger 2003 (årbog))
2001
Henrik Einspor: Gyldendals konkurrence om roman for børn og unge, vinder: Med døden i hælene
Astrid Saalbach: Wilhelm Hansens Fondens Nordiske Dramatikerkonkurrence (vinder)
Karen Skovmand: Gyldendals konkurrence om fantasy-roman for børn- og unge, 2. plads: Ainshas historie
2000
Michael Bjørk: Teknologirådets kronikkonkurrence, 1. præmie: Stadig studesløse
Marjun Syderbø Kjelnæs: Novellekonkurrence i Dimmalætting, vinder: Russiskur dansur
Jørgen Olsen, f 1950: Det danske melodi Grand-prix: Smuk som et stjerneskud (vinder)
Niels Olsen, f 1954: Det danske melodi Grand-prix: Smuk som et stjerneskud (vinder)
Jesper Tom-Petersen: Forlaget Carlsens Børnebogspris
1999
Lene Rikke Bresson: By- og Boligministeriets kronikkonkurrence i samarbejde med Jyllands-Posten om Fremtidens by: Bykonge i den virtuelle landsby (kronik, Jyllandsposten 13-2-1999)
Mette Elimar Jensen: Limfjordsegnens Litteratursamvirke om et landskabsdigt (delt 3. præmie, 1.000 kr hver)
Martin Jensen, f 1946: Gyldendal og Det kongelige bibliotek, Middelalderroman, 3. pris: Thrunds færd (udgivet 2000 under titlen: Soldaterhoren)
Eske K. Mathiesen: Limfjordsegnens Litteratursamvirke om et landskabsdigt (2. præmie, 4.000 kr)
Carsten René Nielsen: Limfjordsegnens Litteratursamvirke om et landskabsdigt (delt 3. præmie, 1.000 kr hver)
Rubén Palma: Aktuelt, novellekonkurrence, 2. præmie
Inge Pedersen: Limfjordsegnens Litteratursamvirke om et landskabsdigt (1. præmie, 8.000 kr): Raps (digt)
Anne Marie Têtevide: Gyldendal og Det kongelige bibliotek, Middelalderroman, 1. pris: Mellem himlen og verden
Else Tranberg Hansen: Limfjordsegnens Litteratursamvirke om et landskabsdigt (delt 3. præmie, 1.000 kr hver)
Anne-Marie Vedsø Olesen: Gyldendal og Det kongelige bibliotek, Middelalderroman, 2. pris: Salernos sol
1998
John Erik Ekberg: Juniorforlagets børnebogskonkurrence: Fri som fuglen (2. præmie)
Anders Chr. Enevoldsen: Juniorforlagets børnebogskonkurrence: Det gule snit (1. præmie)
Ali Ohadi Esfahani: Indenrigsministeriets kampagne Stafet 98, tv-spil: The generation of heaven
Carsten Graabæk: Indenrigsministeriets kampagne Stafet 98, tegneserie: Indvandrerne
Jakob Høeg Jensen: Juniorforlagets børnebogskonkurrence: Venner for altid (3. præmie)
Mats Letén: Indenrigsministeriets kampagne Stafet 98, børnebog: En mærkelig mand
Fini Løkke: North American open poetry Contest, bronzemedalje
Nghi Que Ma: Indenrigsministeriets kampagne Stafet 98, plakat: Forskellighed giver styrke
Milena Rudez: Indenrigsministeriets kampagne Stafet 98, digt: Tilståelsen til Sara
1997
Hanne Kvist: Forums konkurrence om bog for de 9-12 årige: Drengen med sølvhjelmen (udgivet 1999)
1996
Rubén Palma: Kulturby 96, dramakonkurrence, 2. præmie
1995
Julia Butschkow: International skrivekonkurrence (Ung i Europa)
Niels Rohleder: Andrea elsker mig (roman)
Cato Thau-Jensen: illustrationer til historie af Kim Fupz Aakeson, vinder sammen med Tine Modeweg-Hansen
1994
Kåre Bluitgen: Danida-konkurrence om inspirationsrejse, 35.000 til rejse til Mexico
Søren Damm: Transit (roman, 3. præmie)
Katrine Marie Guldager: Danida-konkurrence om inspirationsrejse, 35.000 til rejse til Zambia
Merete Pryds Helle: Danida-konkurrence om inspirationsrejse, halvdelen af 35.000 til rejse til Sydafrika
Vibeke Marx: Rosinantes romankonkurrence: Morgenåbner (roman)
Morten Søndergaard: Danida-konkurrence om inspirationsrejse, halvdelen af 35.000 til rejse til Sydafrika
Jakob Weis: Dramatikerstudios konkurrence, vinder: Noget om Eros
1993
Bent Hardervig: Skandinavisk konkurrence om kriminalroman, 3. præmie: Dødens lette lyse leg
Hans Henning Harmer: Skandinavisk konkurrence om kriminalroman, 1. præmie: Nr. 17 på dødslisten
Morten Hesseldahl: Skandinavisk konkurrence om kriminalroman, 2. præmie: Blændet af mørke (sammen med Mich Vraa)
Erik Juul Clausen: Gyldendals og Jyllands-Postens konkurrence om sjoveste novelle for børn, vinder
Rikke Langebæk: Da Rumle blev syg (fagbog)
Fini Løkke: modtaget Editors Choise Award 8 gange for digte
Knud Siboni: Politikens Karen Blixen Pris, for at skrive afslutning til Karyatiderne
Dan Turèll: Italiensk Vinhus (v/Carlo Merolli): digt (1.præmie, 10 kasser god italiensk rødvin)
Mich Vraa: Skandinavisk konkurrence om kriminalroman, 2. præmie: Blændet af mørke (sammen med Morten Hesseldahl)
1992
Vagn Lundbye: Kritikernes pris ved international lyrikfestival i Criova, Rumænien
Thomas Rydahl: Politiken og Gyldendals novelle-konkurrence for unge, vinder: Forever young (trykt 12-4-1992)
Philip Stein Jönsson: Gyldendals konkurrence om bedste børnetegneserie: Max, Theodor og Arthurs eventyr (2. præmie)
Jonas Wagner: Gyldendals konkurrence om dansk børnetegneserie: Frøken og Flyver (1. præmie)
Carsten Warming (f. 1949): Melodi grand Prix, vinder: Alt det som ingen ser (tekst og musik)
Kim Fupz Aakeson: Skandinavisk konkurrence om den bedste børne- eller ungdomsroman: De gale
1991
Vibeke Marx: Hovedlands litteratur-konkurrence, Tre skorstene (noveller)
Lone Munksgaard Nielsen: Dramatikerstudio i Århus: Som skoen trykker
Lotte Nybo: skandinavisk billedbogskonkurrence, vinder: Det' farligt, Charlie! (billedbog)
Arne Ziebell Olsen: Cupido, novellekonkurrence, 2. præmie
1990
Jørgen Gustava Brandt: Dansk Højskoleforenings konkurrence
Ole Hæstrup: Det etiske Råds novelle-konkurrence om livets begyndelse, præmie: Livet skal gå videre (Trykt i Berlingske Tidende, 7-4-1990)
1989
Anette Broberg Knudsen: Lohses Forlags konkurrence om kristen roman for voksne: Lemmingeland (1. præmie)
Dorte Karrebæk: Munksgaards børnebogskonkurrence, dansk vinder: Der er et hul i himlen. En hyldest til dagdrømmeren!
Ellen Leonhardt: Fremads konkurrence i anledning af 75-års jubilæum, 1. præmie (delt med Olav Marcussen og Johannes Andersen): Røverne i Pamhule
1988
Henning Asp-Poulsen: Kronikkonkurrence: Perspektiver i Aalborgs venskabsbysamarbejde
Philip Stein Jönsson: Politikens tegneseriekonkurrence: Simple striber (1. præmie)
1987
Anette Broberg Knudsen: Dansk Missionsråds salmekonkurrence: Når stjernerne skælver (1. præmie, optaget i Tillæg til Den danske Salmebog, 1994)
Lydia Didriksen: Havner Kvinnufelag, novellekonkurrence: Frostrósan (novelle, 1. præmie) (udgivet i samlingen Frostrósan og aðrar søgur)
Martin Elmer: Gyldendals internationale børne-og ungdomsroman-konkurrence, dansk vinder: På en mandag kan der ske så meget
Ole Frøstrup: Angrebet (børnebog, ekstra-pris)
John Åsted Halse (f. 1946): Dafolo-konkurrence, Bidrag til fremtidens kommune
Niels Jensen, f. 1927: Nordisk konkurrence om letlæsningsbog: - En 13'er (delt præmie)
1986
Jørn Fabricius: Det kgl. Teaters dramatikerkonkurrence, 1. præmie: Violer
Peter H. Fogtdal: Folketeatrets Dramatikerkonkurrence, 3. præmie: Den elektriske vagthund
Rubén Palma: Politikens kronikkonkurrence, 1. præmie: Os og vidunderet
1985
Pierre Bourgeat: Det Kongelige Teater's Holberg dramatikerkonkurrence, 1. præmie: Byen
Martin Elmer: Puebla Lucias internationale novellekonkurrence, Spanien
Ole Frøstrup: om børnebog, Munksgaard: En stråle fra rummet (præmieret)
Bo Green Jensen: vinder af Politikens kronikkonkurrence
Ib Lucas: Dansklærerforeningens novellekonkurrence, 1. præmie: Flydende papir (trykt i Politiken 20-1-1985)
Nanna Lüders Jensen (f. 1963): Dansk Røde Kors, konkurrence om sang til Afrika
Hans Mølbjerg: 1. præmie i poesikonkurrence, Assisi
Vibeke Spangsberg: Skandinavisk TV-krimi-konkurrence: Det skulle være så sundt ...
Jimmy Stahr: Dagbladets novellekonkurrence (1. præmie)
1984
Martin Elmer: Social Revy's novellekonkurrence, præmie
Karen Skovmand: Aarhuus Stiftstidendes novellekonkurrence, 3. præmie: Solnedgangen over Atlantisbjergene
Michael Toubro: Tellerups Forlags konkurrence om fremtidsroman: Topman
Hjørdis Varmer: Politikens novellekonkurrence, 2. præmie
Nikoline Werdelin: Politikens tegneseriekonkurrence: Café (1. præmie)
1983
Lars Borberg: Munksgaards konkurrence om humoristisk børnebog, vinder: Det røde øre slår til igen
Lars Holmgaard Jørgensen: Aschehoug Dansk Forlags novellekonkurrence om danmarkshistorie-historie, vinder: Gåsepigen (trykt i Danmarkshistorier, bind 1-, 1984-)
Jørgen Sonnergaard: "Bra Böckers" konkurrence om årets bedste thriller: Den 8. dødssynd (sammen med Barbro Svanström)
1982
Marianne Koester: Borgens børnebogskonkurrence: Stenørkenen (roman, sammen med Kjeld Koplev)
Kjeld Koplev: Borgens børnebogskonkurrence: Stenørkenen (roman, i samarbejde med Marianne Koester)
Mary Madsen: Unitas' konkurrence om kristen børnebog: Ingen skal have ond af mig
Henning Silberbrandt: Politikens kronikkonkurrence om Socialdemokratiets fremtid (vinder)
1980
Gunnar Helander: Nordisk konkurrence om ungdomsbog, delt 1. plads: Den hvide mands støvle
Bibi Berliner: Nordisk konkurrence om ungdomsbog, delt 1. plads: Seksten dage i september (sammen med Franz Berliner)
Franz Berliner: Nordisk konkurrence om ungdomsbog, delt 1. plads: Seksten dage i september (sammen med Bibi Berliner)
1979
Hanne Børner: Borgens børnebogskonkurrence: Kristoffers rejse (roman)
Jacob Clausen: Nordisk ungdomsbogskonkurrences pris
Jørgen Clevin: Rådet for Større Færdselssikkerhed: Færdselsklovnen
Søren Vagn Jacobsen: Skandinavisk ungdomsbogskonkurrence: Ha' det godt, Kaj
Povl Kjøller (1937-1999): FNs Internationale Børneår, bedste børnesang: Bare I ku' gi' mig mere tid
Ib Lucas: Politikens novellekonkurrence, 1. præmie: Offeret (trykt 29-7-1979)
Mary Madsen: Forums Ungdomsbogskonkurrence: Mit navn er Siw (roman)
Per Pandrup Nielsen: Rådet for Større Færdselssikkerhed: Den dag i oktober (roman)
Mogens Rud: 2. præmie i Gyldendals og Dansk Historielærerforenings konkurrence: Flag i mørket (roman)
Jimmy Stahr: Politikens kriminovellekonkurrence: Duellen (1. præmie)
1977
Lene Fauerby: Alt for Damernes novellekonkurrence (2. præmie)
1976
Henrik Bertelsen: Forums skandinaviske krimikonkurrence: Døden stiller ikke vikar (sammen med Henrik Hatt Olsen)
Stig Dalager: Aarhus Universitet, Slavisk Instituts prisopgave, Accessitmedalje: Lening og kulturen (sammen med Anne-Marie Mai)
Bent Haller: Katamaranen (roman)
Kirsten Holst: Nordisk Thrillerkonkurrence: De unge, de rige og de smukke (krimi)
Anne-Marie Mai: Aarhus Universitet, Slavisk Instituts prisopgave, Accessitmedalje: Lening og kulturen (sammen med Sten Dalager)
1975
Lisbeth Bendixen: Politikens kronikkonkurrence, vinder: Cykelturen
Bente Clod: Politikens kronikkonkurrence i anledning af FNs kvindeår, 2. præmie: Det Autoriserede Danske Samleje
Marianna Debes Dahl: Burtur á heiði (børnebog, 1. præmie)
Dorte Larsen-Ledet: To kaffe og en berliner (roman)
1974
Johs. Carstensen: Med os skal det være anderledes (prisbelønnet ungdomsroman)
Hans Lynge: Det grønlandske Forlags pris for forfatterkonkurrence
1973
Mogens Wenzel Andreasen: Eva's novellekonkurrence, 1.pris
1972
John Carlsen, f 1941: Folketeatrets dramatikerkonkurrence, 1. præmie: Jo mere vi er sammen (dramatik, sammen med Vilhelm Lytken)
Martin Elmer: Berlingske Tidendes gyserkonkurrence, 2. præmie
Brita Hartz: Landsforeningen af læsepædagoger og ordblindesagen: Pigen med fuglen og elefanten (noveller, blandt vinderne)
Vilhelm Lytken: Folketeatrets dramatikerkonkurrence, 1. præmie: Jo mere vi er sammen (dramatik, sammen med John Carlsen)
Tom Myggen Jensen: Danmarks Radios novellekonkurrence "Vejen til tusindårsriget" eller "Dagligliv i Utopia", vinder: Tilsidst (oplæst i radioen 3-3-1972)
Torben Nielsen: Præmie for humoristisk roman: Mig og min bedstemor (roman)
1971
Krista Frandsen: Lohses Forlag: En kristen ungdomsbog for ikke troende unge, 1. præmie: Bronzestenen (roman)
Carl Hermansen: Lohses Forlag: En kristen ungdomsbog for ikke troende unge, 2. præmie: Det nye samfund (roman)
Niels Jensen, f. 1927: Gyldendals børnebogskonkurrence: Da landet lå øde
Orla Johansen: Humoristkonkurrence: Ryggen, Professor! (roman)
1970
Leif Jørgensen: Det danske Missionsselskabs novellekonkurrence: N'Tokos fløjte (1. præmie) (Trykt i N'Tokos fløjte og andre noveller, 1971)
1969
Carl Bjerredahl: Skandinaviens bedste spændingsroman: Hvid dronning (roman)
Mette Ejlersen: ugebladet Hjemmets nordiske romankonkurrence, 2. præmie: Disse dage - disse år
1968
Bibi Berliner: børne- og ungdomsbogskonkurrence om grønlandske forhold: Derude bag havet
Jørgen Børglum Larsen: Jyllands-Postens novellekonkurrence for unge, 1. præmie
Børge Hansen, f 1924: Holstebro Kommunes og Holstebro Musikskoles konkurrence, 2. præmie: Den store klodsede kvabbedask med de krøllede øren (dramatik, trykt 1978)
1967
Børge Hansen, f 1924: Dansk Skolescenes konkurrence, 2. præmie: Plankeværket (dramatik)
Kaj Himmelstrup: Dansk Skolescenes konkurrence, 3. præmie: Du store kineser (dramatik, opført 1-7-1967, trykt 1969)
Kaj Himmelstrup: Sydslesvigsk Lærerforenings konkurrence, 2. præmie: Stakkels Alfred (dramatik)
Niels Kjær: Jyllands-Postens digter-konkurrence, vinder
Henning Nielsen: Dansk Skolescenes dramatikerkonkurrence, 1. præmie: Rundt på gulvet
1966
Arne Herløv Petersen: Ekstra Bladets romankonkurrence, 1. præmie: Forår i San Francisco (roman)
Kaj Himmelstrup: Nordisk konkurrence, 1. præmie: The Dandelions, 1-4 (dramatik, 1. afsnit udsendt 21-1-1967 i radioen)
Orla Johansen: Vinder af Søndags BTs konkurrence om bedste danske kriminalnovelle
Ole Lund Kirkegaard: Politikens børne-novellekonkurrence: Dragen
1965
Kaj Himmelstrup: DATS konkurrence, 2. præmie: Indtil døden os skiller (dramatik, trykt 1966)
Henning Nielsen: Dansk Amatørteater Samvirkes dramatikerkonkurrence, 1. præmie: Tove (trykt i Moderne dansk dramatik, 1966)
1964
Martin Volodja Johansen: Politikens novellekonkurrence, 1. præmie
1963
Angelo Hjort: Fiol-Teatrets dramatikerkonkurrence, 1. præmie
Benjamin Jacobsen: Danmarks Radios novellekonkurrence: Den skæbnesvangre kat (2. præmie)
Leif Jørgensen: Nordisk Romankonkurrence: Dagen før i morgen (roman)
Henning Nielsen: Fiolteatrets dramatikerkonkurrence, 1. præmie
Leif Petersen: Fiolteatrets dramatikerkonkurrence: En kvinde er en straf (opført 1965)
Peter Ronild: Danmarks Radios novellekonkurrence: Hopla - et hjem på jorden (1. præmie)
Bent Steenberg: Danmarks Radios novellekonkurrence: Præsten i Lou (3. præmie)
Sejr Volmer-Sørensen: Det europæiske melodi Grand-prix: Dansevise (vinder, forfatter)
1962
Bjarne Jes Hansen: amatørkonkurrence om pladekontrakt, vinder
[Carl Erik] Soya: Novellekonkurrence arr. af The International PEN Club
Sejr Volmer-Sørensen: Det danske melodi Grand-prix: Vuggevise (vinder)
1960
Poul E. Knudsen: Gyldendals børnebogskonkurrence: Væddemålet (roman)
Birgit Pouplier: Informations kronikkonkurrence, vinder: Hvad jeg lever for
1958
Martin Elmer: Politikens kronikkonkurrence, 1 præmie
Arne Herløv Petersen: Politikens essaykonkurrence om fotoudstillingen "Vi Mennesker", vinder
Hilmar Wulff: Lidice-pris, international novellekonkurrence
1957
Erik Fiehn: dansk Melodi grand Prix, vindermelodi: Skibet skal sejle i nat (melodi)
Gustav Winckler (1925-1979): Det danske melodi Grand-prix: Skibet skal sejle i nat (vinder, sang sammen med Birthe Wilke)
1955
Leck Fischer: Nordisk Dramatiker-pris: Magtens Brød (dramatik, dansk førstepris)
Finn Methling: Dramatikerkonkurrence: Måske (dramatik, 2. præmie)
Sigurd Togeby: Den skandinaviske dramatikerkonkurrence, præmie: Ulrica (opført på Aalborg Teater)
1954
Justus Hartnack (1912-2005): vinder af konkurrence udskrevet af Analysis
1953
Alf Grostøl: Den bedste husmandsroman: At holde livet i hænderne (roman)
Poul E. Knudsen: Gyldendals nordiske børnebogskonkurrence: Oprør i Capua (roman)
1952
Inger Bentzon: Når Else vil (roman, diplom og anbefaling i nordisk børnebogskonkurrence)
georgjedde: Informations novellekonkurrence, ekstrapræmie
Jan Hein: Nordisk børnebogskonkurrence, Branner og Korch: Samme kurs (roman)
Alfred Johnsen: Den grønne flaske (roman, 1953, diplom i konkurrence udskrevet af Branner og Korchs forlag) om den bedste, morsomste og mest spændende børne- og ungdomsbog med lærerigt indhold
Keith Keller: Informations novellekonkurrence, 1. præmie
Sigfred Pedersen: Husmandshjemmets konkurrence om husmandssang, 1. præmie
Halfdan Rasmussen: Husmandshjemmets konkurrence om husmandssang, 3. præmie
Aage Rasmussen: Husmandshjemmets konkurrence om husmandssang, 2. præmie
Sigurd Wåle: Informations novellekonkurrence, 2. præmie
1951
Henning Nielsen: Nordisk Studentersceners dramatikerkonkurrence, 1. præmie: Joker i spændetrøje
Sigrid Thomsen: Martin i fare (Ungdommens Forlags pris for bedste børnebog 1950)
1950
Aage Brandmose: Nordisk Hørespilkonkurrence: Egoisten (dramatik, dansk 1. pris)
Louis Feinberg: Politikens Magasinets novellekonkurrence: Koncerten (2. præmie)
Ulf Hoffmann: Nordisk Hørespilkonkurrence: Ahner (dramatik, dansk 3. præmie)
Mogens Linck: Nordisk Hørespilkonkurrence: Vi spiller videre (dramatik, dansk 2. præmie, trykt 1951)
Jens Locher: Fodboldpræsten (roman, udgivet 1951)
Gerhard Rasmussen: konkurrence om kristelig roman, 1. præmie: Det sande ansigt
1949
Chr. M. Christensen: Nordisk romankonkurrence: Den hvide mønt (roman, 1. pris)
Hans Mølbjerg: Skandinavisk romankonkurrence: Gården (roman)
1948
Edvin Kræmer: Ekstrabladets konkurrence om det bedste moderne eventyr, vinder
1947
Erik Kjeld Olsen: Nordisk Romankonkurrence: Nogle af de dage (roman, delt 1. præmie i den danske afdeling, sammen med Guiseppe Scocozza)
Giuseppe Scocozza: Nordisk Romankonkurrence: Træet uden frugt (roman, delt 1. præmie i den danske afdeling, sammen med Erik Kjeld Olsen)
1946
Ib Freuchen: Hørespilkonkurrence, 1. præmie: Det fjerde Bud (indsendt under pseudonymet Uala)
Thorkil Holm: Skandinavisk Bogforlags konkurrence om årets bedste pigebog: Irene Frank
Bernhard Jensen: Hørespilskonkurrence, 2. præmie: Ole og Verden (udsendt 29-11-1946)
1945
Erna Damgaard: Skandinavisk Bogforlags nordisk Børnebogskonkurrence, 2. præmie: Det gamle stukhus (roman)
Martin A. Hansen: Bogrevyens novellekonkurrence: Høstgildet
Henry Kaiser: Skandinavisk Bogforlags nordisk Børnebogskonkurrence, ærespræmie: Spionen (roman)
Henry Kaiser: Skandinavisk Bogforlags store romankonkurrence, ærespræmie: Guldstuden
Axel A. Nielsen, f 1910: Nordisk romankonkurrence: Menneske - hvorfor dømmer du? (roman, den danske 1. pris, Skandinavisk Bogforlag)
Estrid Ott: Bjørne-Kari (1. præmie i konkurrence om skandinavisk børnebog)
Dorette Uldall: Skandinavisk Bogforlags nordisk Børnebogskonkurrence, ærespræmie: Den kongelige fange (roman)
1944
Gudrun Eriksen: Ungerne i Bjørnegade 5 (roman, Hagerups konkurrence om bedste pigebog)
Finn Gerdes: placeret i Bogrevyens novellekonkurrence
Gudrun Gregersen: Romankonkurrence udskr. af Gyldendal, Hjemmet og Palladium Film: Kommen af skarnsfolk (roman, 1. præmie)
Bent Steenberg: Ugebladet Landet: 1. præmie for novellen Spanske Zara
1943
Olaf Andersen: Førstepræmie i konkurrence om Danmarks historie i 500 ord: Danmarks historie i 500 ord (digt)
Ingrid Christiansen, f 1911: Hemmets Veckotidnings og Søndags-BTs romankonkurrence: Døden på Rossnæsholm (1. præmie) (trykt i de to ugeblade, trykt i bogform 1945, under pseudonymet Tassa)
Immanuel Tjerne: Vinder af børnebogskonkurrence: Fablen om slangen i Noahs Ark (billedbog)
1942
Kaj Engholm: Nationaltidendes tegneseriekonkurrence: Frede Fedthas (1. præmie)
Kelvin Lindemann: Hasselbalchs Romankonkurrence: Huset med det grønne træ (roman, halvdelen af 1. præmie)
Peter Hansen Skovmoes: Nordisk konkurrence om den bedste kristelige roman: dansk præmie for Først når væven er standset -
Ludvig Søndergaard: Hasselbalchs Romankonkurrence: Kun en æske tændstikker (roman, ekstrapræmie)
Michael Tejn: Hasselbalchs Romankonkurrence: Drømmen og virkeligheden (roman, halvdel af 1. præmie)
1941
Aage Hermann: konkurrence om kantate til indvielsen af det nye radiohus (opført 1945)
Peter Riemann: De danske Ungdomsforeningers konkurrence, præmieret: På Børglum Kloster
1940
Jørgen Bitsch: Ungdomsbog, 1. præmie: Som kahytsdreng til Siam (roman)
Leck Fischer: Nordisk Forfatter-Konkurrence 1939-40: 1. præmie for En kvinde på fyrre (roman)
Søren Hallar: Politikens konkurrence om Danmarkssang, 1. præmie (trykt i Vers, 1943)
1939
Maria Andersen: Hagerups Forlags pigebogskonkurrence: Tudemarie (præmieret)
Ellen Bonnesen: Hagerups Forlags pigebogskonkurrence: Gerd (vinder)
Minna Dahl: Hagerups Forlags pigebogskonkurrence: Brit (præmieret)
Anna Kamp: Hagerups Forlags pigebogskonkurrence: Sanna og hendes mor (præmieret)
Meta Moe: Nordisk romankonkurrence, prisbelønning: Fru Lene Bang (roman)
Antonius Nielsen: Ill. Familie-Journal: 2. præmie med novellen To iblandt mange
Gerhard Rasmussen: konkurrence om kristelig roman, 1. præmie: Klaus (roman)
Rose Thyregod: Hagerups Forlags pigebogskonkurrence: Tobias og Flabbi (præmieret)
1938
C.J. Andersen: om skuespil til Bellahøj-udstillingen 1938, 2. præmie (opført ved rundskuet i Sønderborg, 2.-3. sept. 1938)
Carlo Andersen: Dansk præmie i Den interskandinaviske Kriminalroman-konkurrence med Krigstestamentet
Fredrik Nygaard: Friluftsskuespil, 1. præmie: Ske bonden hans ret (dramatik)
Aage J.Chr. Pedersen: konkurrence udskrevet af bladet Børn og Dansk Skolescene: Som dine dage er (3. præmie)
Ludvig Søndergaard: Ill. Familie-Journals novellekonkurrence med novellen Kærlighedens varsel
Aage Weimar: Hasselbalchs interskandinaviske kriminalromankonkurrence: 2. præmie for Tango doloroso
1937
Carl Angelius Andersen: 2. præmie i hørespilkonkurrence: Solo-Teatret brænder (dramatik, udsendt 5-2-1937)
Aage J.Chr. Pedersen: Lars Lynge ta'r sin tørn (roman, vinder af Hagerups Forlags drengebogskonkurrence)
Peter Anders Pedersen-Sejerbo (1881-1955): Hagerups konkurrence om bedte drengebog, præmieret: Storflyver
1936
Svend Aage Bremer: Nationaltidendes ugeromankonkurrence, vinder: Postbox 104 (trykt i avisen 1-11-1936)
Sigurd Elkjær: International Romankonkurrence: Mellem hav og fjord (roman, 1. præmie)
Aage Weimar: Nationaltidendes konkurrence om bedste underholdningsroman: 1. præmie for Gbèkré-mordet Udg. som bog 1940 med titlen Mordet i laboratoriet
1935
Esther Bonnesen: Danske Dramatikeres Forbunds dramatikerkonkurrence, 1. præmie: En kongesøn (dramatik)
Aage Brodersen: Ude og Hjemme: 2. præmie for romanen I Danmark er jeg født
Sigurd Elkjær: Ude og Hjemmes romankonkurrence: Jakob og Hagar (roman)
Leck Fischer: Dramatiker-konkurrence, 2. præmie: Barnet. Kynisk komedie i tre akter (dramatik)
Martin Glanner: Carlsberg-Tuborgfondets Dramatikerkonkurrence, præmieret: Birte (dramatik)
1934
Svend Borberg: Dramatikerkonkurrence: Cirkus Juris (dramatik, 2. præmie)
Leck Fischer: Statsradiofoniens Hørespilkonkurrence, ekstrapræmie: De sorte Mænd (udsendt 18-9-1934)
Leck Fischer: Statsradiofoniens Hørespilkonkurrence, ekstrapræmie: Maskinen knuser (udsendt 1-5-1934)
Jens Heiring: Hørespilkonkurrence, ekstrapræmie: Den omplantede blomst (dramatik, udsendt 20-8-1934)
Thit Jensen: Dramatikerkonkurrence: Nial den Vise (dramatik)
Anton Jørgensen, f 1871 (1871-1952): hørespilkonkurrence, ekstrapræmie: Blodets bånd (udsendt 4-5-1934)
Kelvin Lindemann: Dramatikerkonkurrence, 1. præmie: Unge mennesker (dramatik, opført på Folketeatret 16-10-1934)
Sigurd Togeby: Statsradiofoniens hørespilkonkurrence (Ekstrapræmie): Betty og Bill (hørespil, 35 min., 8-5-1934)
Jørgen Værløse: Statsradiofoniens højrespilkonkurrence: Ekstrapræmie for En oprører (sendt 20-4-1934)
1933
H.C. Branner: Statsradiofoniens hørespilkonkurrence, 2 præmie: Eftermæle (dramatik, udsendt 9-9-1933, tryk i 'Fem hørespil', 1943)
Karen Brunés: 1. præmie i konkurrence om filmmanuskript
Christen Bundgaard Christensen: Statsradiofoniens hørespilkonkurrence: Monks Bay (ekstrapræmieret, udsendt 12-10-34, trykt 1936)
Svend Rindom: Statsradiofoniens hørespilkonkurrence, 3. præmie: Duel
Axel Valentiner: Statsradiofoniens højespil-konkurrence (1. præmie): Tragedien på Allehelgens stiftelse (sendt 1-9-1933, 70 min., trykt 1933)
1932
Aage Brodersen: Radiolytteren: 2. præmie for novellen Vildællingerne går over gaden
Aase Hansen: Radiofoniens Hørespilkonkurrence, ekstrapræmie: Madammen i Sundgården (dramatik)
1931
Johannes Buchholtz: Nordisk Romankonkurrence: Susanne (roman, 1. præmie)
Erna Heinberg: Politikens pigebogskonkurrence: Hemmeligheden
Thit Jensen: Nordisk Romankonkurrence: Jørgen Lykke (roman, 3. præmie)
Viva Lütken: Den vide, vide verden (roman, vinder af Jespersen og Pio's konkurrence om den bedste pigebog)
Estrid Ott: Politikens og Jespersen & Pios konkurrence om den bedste pigebog: Kære Chester (roman, præmie)
Bent Steenberg: Nordisk Romankonkurrence: Herremandsbørn I-II (roman, 2. præmie)
1930
Torry Gredsted: Politiken: Den grønne ring (præmieret i konkurrence om drengebog, fik derefter valgt med 66% af stemmerne blandt læserne til årets Drengebog)
Valdemar Hanøl: Politiken: Sølvhjerneskallerne, præmieret i konkurrence om drengebog
Holger Rützebeck: Politiken: Espen Offer og hans Herre, præmieret i konkurrence om drengebog
1928
Emil Bønnelycke: Dramatikerkonkurrence, 1. præmie: Trappen (dramatik)
1926
Hans Bjerregaard: præmie for den bedste danske sportsnovelle, Sølvpokalen, i Al sport
Alice O'Fredericks (1900-1968): BTs konkurrence om manuskript til Fy og Bi-film, vinder: Filmens helte
1923
Johannes Buchholtz: De små pile (roman)
Sigurd Elkjær: Forfatterforeningens Novellekonkurrence, 2. præmie
Alexander Svedstrup: Gyldendals romankonkurrence, præmieret: Erik Gudmand
1922
Aage Berntsen: Fynsk forår (digt, førstepræmie som et nyt dansk korværk)
Tom Kristensen: "Søndag"s store novellekonkurrence, vinder: Ønund den Tavse
1917
Inge Hofman-Bang: Komiteen for Dyrehavsspillene: Ved Blod-Halfdans gård (delt præmie med Holger Rützebeck, skuespillet trykt 1934 under titlen "I Ulvedalene")
Holger Rützebeck: Prisbelønnet af Komiteen for Dyrehavsspillene: Så vinder den svend sin jomfru (delt præmie med Inge Hofman-Bang, skuespillet trykt 1925)
1913
Christian Engelstoft: Politikens Oplæserkonkurrence: 1. præmie
1912
Hans Kyrre: prisopgave om "Knud Lyne Rahbek, hans hustru og livet på Bakkehuset" (udgivet 1914), udskrevet af Bakkehuskomiteen
1911
Xenius Rostock: Panoptikon-Teatres forfatterkonkurrence: Livets bål (1. præmie)
1910
M.E. Gulddal: Hagerups konkurrence om en fortælling for børn:
Osvald Jensen, f 1885 (1885-1942): Tegnekonkurrence for amatører (udskrevet af tidsskrift "Hold mig i Haanden"), 1. præmie
1908
J. Anker Larsen: Dagmarteaterets Lystspilkonkurrence, delt førstepræmie, sammen med Egill Rostrup
William Lorentzen: Dagmarteaterets Lystspilkonkurrence, delt førstepræmie
Palle Rosenkrantz: Dagmarteaterets Lystspilkonkurrence, delt førstepræmie: Isbjørnen (opført 1909)
Egill Rostrup: Dagmarteaterets Lystspilkonkurrence, delt førstepræmie, sammen J. Anker Larsen
1906
Palle Rosenkrantz: E. Jespersens Forlag: Claras Fristelser (roman under pseudonymet Fritz Poulsen)
1905
Helene Nyblom: Iduns romankonkurrence, vinder: Högvalla (udgivet i Sverige 1907)
1904
Aage Lind: Studenterforeningen: 1. præmie for studenterkomedien Overgangsår
1903
Karl Christensen: Hver 8. Dag: 2. præmie for novellen Skæbner (aldrig trykt, da den bortkom)
L.C. Nielsen: Politikens novellekonkurrence, belønnet med anden pris: Dødens stumhed (trykt i Politiken 16-8-1903, side 2-3)
C.M. Norman-Hansen: Politikens novellekonkurrence, belønnet med anden pris: Unica Noche (trykt i Politiken 9-8-1903, side 2)
Edvard Søderberg: Politikens novellekonkurrence, første pris: Tre breve (trykt i Politiken 2-8-1903, side 1)
1871
N.P. Jensen: Krigsministeriets foredragskonkurrence om den fransk-tyske krig 1870-71: Sedan (1. præmie, trykt 1873)
1863
Augusta Nielsen: Det Classenske Fideikommis prisopgave: Håndbog for husmødre af bondestanden
1847
C. Levinsen, f 1812: Selskabet for Trykkefrihedens rette Brug konkurrence om populær kirkehistorie, 1. præmie
1836
C.F. Allen: Selskabet for Efterslægten: Håndbog i fædrelandets historie (udg. 1840)
1828
Sophus Zahle: Det kgl. Danske Videnskabernes Selskabs prisopgave (for det Thottske Legat) om mårens udryddelse
1821
Sophus Zahle: pris udsat af trådfabrikant Quist for mindesang om Morten Luther: I Bethlehem var lyset tændt (digt)
1775
Edvard Colbjørnsen: Det norske Selskabs konkurrence om emnerne søvnen, nøjsomheden eller Axel og Valborgtemaet, præmieret: Foraaret (digt)
Peter Harboe Frimann: St. Synneves Kloster på Selløe (digt, trykt 1777)
1763
J.H. Schønheyder: Universitetets prisopgave (kun een besvarelse)
1739
O.D. Lütken: 20 rd. som vinder af salme-konkurrence udskrevet af Erik Pontoppidan, salme til Jul, Påske, Pinse, dåben og om fattigdom i ånden
1738
O.D. Lütken: 20 rd. som vinder af vers-konkurrence udskrevet af Ludv. Holberg 1737, for forklaringen af Juvenals vers: Summum crede nefas animam præferre pudori

Andre modtagere:
Jørn Fabricius: Folketeatrets dramatikerkonkurrence, 2. præmie
Jørn Fabricius: Folketeatrets dramatikerkonkurrence, 3. præmie
Bjarne Gårdsvoll: Novellemagasinet 64 siders konkurrence om bedste vesterbronohistorie, 2. præmie
Gudrun Mangor: novellekonkurrencen "Azienda autonoma soggiorno universitapopolare", guldmedalje
John Nehm: Magasinet Cupidos novellekonkurrence: Kvinde på blå bænk (1. præmie)

pil op Til toppen af siden