Litteraturpriser sorteret efter år. Del 1980 - 1984

Denne side er under stadig udbygning.


1800-1804 - 1805-1809 - 1810-1814 - 1815-1819 - 1820-1824 - 1825-1829 - 1830-1834 - 1835-1839 - 1840-1844 - 1845-1849
1850-1854 - 1855-1859 - 1860-1864 - 1865-1869 - 1870-1874 - 1875-1879 - 1880-1884 - 1885-1889 - 1890-1894 - 1895-1899
1900-1904 - 1905-1909 - 1910-1914 - 1915-1919 - 1920-1924 - 1925-1929 - 1930-1934 - 1935-1939 - 1940-1944 - 1945-1949
1950-1954 - 1955-1959 - 1960-1964 - 1965-1969 - 1970-1974 - 1975-1979 - 1980-1984 - 1985-1989
1990 - 1991 - 1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999
2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009
2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017

1980

Kjeld Abell-prisen

1980 Eugenio Barba

Væveren Lis Ahlmanns Legat

1980 Myre Vasegaard

Det Anckerske Legat

1980 formodes uddelt, men modtager pt. ukendt

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1980 Sven Dalsgaard
1980 Niels Guttormsen

H.C. Andersen Medaljen

1980 Elith Pio

Aphia-prisen

1980 Piet Hein

Herman Bangs Mindelegat

1980 Palle Fischer

Otto Benzons Forfatterlegat

1980 Marianne Larsen

Den Berlingske Fonds Hæderspris

1980 Erik Balling

Billedbladets Gyldne Rose

1980 Lise Nørgaard

Blicherprisen

1980 Poul Kristensen

BMF's Børnebogspris

1980 Bjarne Reuter: Kys Stjernerne (roman)

Jul. Bomhols legatbolig, Digterhjemmet

1980 Ulrik Gräs: 1980-82

Georg Brandes-Prisen

1980 Nynne Koch

Tagea Brandts Rejselegat

1980 Agnete Weis Bentzon
1980 Bodil Gümoes
1980 Berit Hjelholt
1980 Dorrit Willumsen

Emma Bærentzens Legat

1980 Erik Frank Hansen

Cavling-prisen

1980 Hanne Dam

Kristian Dahls Mindelegat

1980 Hanne Dam

Danmarks Biblioteksforenings Jubilæumspris

1980 Centralbiblioteket for Sydslesvig
1980 Birte Ellermann
1980 Mette Winge

Danmarks Skolebibliotekarers Børnebogspris

1980 Thøger Birkeland

Danmarks Skolebiblioteksforenings pris Boghylden

1980 Jørgen Christiansen

Dansk Blindesamfunds Radiospilpris

1980 Søren Chr. Hansen: Ingen følelser, tak (dramatik)

Dansk Forfatterforenings Faglitterære Pris

1980 Erik Kjersgaard

Dansk Forfatterforenings H.C. Andersen Legat

1980 Kirsten Thorup

Dansk Kvindesamfunds Mathildepris

1980 Jytte Randrup Thorbek

Dansk Oversætterforbunds ærespris

1980 Clara Selborn

Det Danske Akademis Store Pris

1980 Henrik Nordbrandt

Elisabeth Dons Mindelegat

1980 Tove Hyldgaard

Holger Drachmann-legatet

1980 Asger Schnack

Eckersberg-Medaillen

1980 Emil Gregersen, f 1921
1980 Niels Guttormsen
1980 Børge Jørgensen
1980 Erik Korshagen
1980 Bjørn Nørgaard

Egholtprisen

1980 Ole Sarvig

Johannes Ewalds Legat

1980 Sten Kaalø

Festskrift

1980 Austin Grandjean
1980 Piet Hein: Dobbeltmasken. Piet Hein 75 år. 16. december 1980
1980 Jørgen Nash: Dikter och pratbubblor. Festskrift till Jørgen Nash på 60-årsdagen (red. Helmer Lång)
1980 Ebbe Rode: Privat tryk. Til Ebbe Rode på 70-årsdagen

Forening for Boghaandværks Ærespris

1980 Eli Reimer

Frimærke eller pengeseddel

1980 Karen Blixen: frimærke 1,30 kr, portræt
1980 Gunnar Gunnarsson: Island
1980 Pauline Tutein: på 20-kroneseddel, inddraget fra 10-4-1990

Den færøske Litteraturpris (M.A. Jacobsens Heiðursløn)

1980 Hanus Andreassen: Rikard Long: Kveikt og kannað. Udvalgt af Hanus Andressen og Ebbu Hentze
1980 Christian Matras: Skaldskap yvirhøvur

Gelsted-Kirk-Scherfig-Prisen

1980 Børge Houmann

Otto Gelsted-prisen

1980 Michael Buchwald

Gladsaxe kommunes Musikpris

1980 Mikael Melbye

Søren Gyldendal Prisen

1980 Hakon Lund

Gyldendals Boglegat

1980 Klaus Høeck

De gyldne Håndjern

1980 Poul-Henrik Trampe

De Gyldne Laurbær

1980 Johannes Møllehave

Minister Erna Hamiltons Legat for Videnskab og Kunst

1980 Grevinde Danner Stiftelsen

C.F. Hansen Medaljen

1980 Viggo Møller-Jensen

Ole Haslunds Kunstnerfond

1980 Jørgen William Ahlefeldt-Laurvig
1980 Gutte Eriksen
1980 Erik Ortvad

Henry Heerups Æreslegat

1980 Vibeke Mencke Nielsen
1980 Lilly Katharina Siticum

Johanne Luise Heibergs Mindelegat

1980 Susse Wold

F. Hendriksen-Medaljen

1980 Forlaget BYGD

Henkel-Prisen

1980 Ulla Henningsen, f 1951

Holberg-Medaillen

1980 Aage Hansen

IFPIs Jubilæumspris

1980 Benny Andersen

Ikea-prisen

1980 Jesper Klein
1980 Eddie Skoller

Viggo Jarls legat til fordel for danske billedhuggere

1980 Povl Søndergaard

Thit Jensens Forfatterlegat

1980 Ulla Ryum

Konkurrence

1980 Gunnar Helander: Nordisk konkurrence om ungdomsbog, delt 1. plads: Den hvide mands støvle
1980 Bibi Berliner: Nordisk konkurrence om ungdomsbog, delt 1. plads: Seksten dage i september (sammen med Franz Berliner)
1980 Franz Berliner: Nordisk konkurrence om ungdomsbog, delt 1. plads: Seksten dage i september (sammen med Bibi Berliner)

Kritikerprisen

1980 William Heinesen: Her skal danses (noveller)

Chr. Kryger-prisen

1980 Erik Drehn-Knuden

Kulturministeriets Børnebogspris

1980 Lars-Henrik Olsen: Ræven i skoven

Kulturministeriets Illustratorpris

1980 Ib Spang Olsen

Københavns Universitets Guldmedalje

1980 Ellen Wulff

LOs Kulturpris

1980 Jytte Abildstrøm
1980 Morten Arnfred
1980 R. Broby-Johansen
1980 John Nehm
1980 Leif Sylvester Petersen
1980 Bo Schiøler: for arbejdet med Vesterbro Ungdomsgård

Direktør J.P. Lund og hustru Vilhelmine Bugge's Legat

1980 Bente Clod
1980 Henrik Have
1980 Hans Løvetand
1980 Claus Senderovitz

Läkerols Kulturpris

1980 Vagn Holmboe

Sophus Michaëlis' Legat

1980 Preben Major Sørensen

V.H. Michaelsens Legat for unge tegnere

1980 Per Marquard Otzen
1980 Niels Strøbek

Modersmål-Prisen

1980 Poul Thomsen, f 1938

Ebbe Muncks Hæderspris

1980 Jørgen Kieler

Etatsråd Thomas Møllers Legat til studierejse for danske digtere og forfattere

1980 Iben Melbye

Maarum Mineralvandsprisen

1980 Frits Helmuth

Jeanne og Henri Nathansens Fødselsdagslegat

1980 Lean Nielsen

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat

1980 Erik Aalbæk Jensen

Danmarks Nationalbanks Jubilæumsfond

1980 Inger Thing

Nemos Forfatterlegat

1980 Iris Garnov

Martin Andersen Nexø Fondens Pris

1980 ikke uddelt: 1980-1983

Carl Nielsen og Annemarie Carl Nielsen-Legatets Hæderspris

1980 Bent Sørensen, f 1923
1980 Jytte Thompson

Billedhugger Kai Nielsens Mindelegat

1980 Eva Sørensen, f 1940

Morten Nielsens Mindelegat

1980 Marianne Larsen

Nordisk Råds Litteraturpris

1980 Sara Lidman: Vredens barn (dansk titel: Vredens børn)

Nordisk Råds Musikpris

1980 Pelle Gudmundsen-Holmgreen: Symfoni-Antifoni

Adam Oehlenschläger Legatet

1980 Vagn Lundbye

PH-Prisen

1980 Folkets Hus (Nørrebro, Kbh.)
1980 Tine Bryld
1980 Gretelise Holm
1980 Henrik Sten Møller
1980 Jan Schultz-Lorentzen

Politikens Nuser som årets radise

1980 Ove Sprogøe

Henrik Pontoppidans Mindefond

1980 Angelo Hjort

Olaf Poulsens Mindelegat

1980 Palle Huld

Publicistprisen

1980 Flemming Madsen

Poul Reumerts Studielegat

1980 Helle Merete Sørensen

Edith og Helge Rode Legatet

1980 ikke uddelt

Rongeske Fonds Legat

1980 Jane Balsgaard

Rosenkjær-Prisen

1980 Svend Aage Hansen

Otto Rungs Forfatterlegat

1980 Kirsten Thorup

Peter Sabroe-Prisen

1980 Børneavisen

San Cataldo-legatet

1980 Lone Plaetner

Aksel Schiøtz-Prisen

1980 Edith Guillaume

Frederik Schybergs Mindelegat

1980 Jesper Langberg

SFC-prisen (Science Fiction Cirklen)

1980 Film: Bedste film: Alien
1980 Niels Dalgaard: Bedste faglitterære skribent
1980 Claus Deleuran: Bedste illustrator
1980 Niels E. Nielsen: Bedste roman: Kains arv
1980 Ellen Miriam Pedersen: Bedste faglitterære skribent
1980 Niels Søndergaard: Bedste novelle: Jul i svimmelsuppen

Silkeborg Kunstnerlegat

1980 Niels Reumert

Léonie Sonnings Musikpris

1980 Marie-Claire Alain

Sprogforeningens Litteraturpris

1980 Christian Skov

Statens Kunstfond. Livsvarig ydelse (anden gruppe end litteratur)

1980 Ib Braase
1980 Emil Gregersen, f 1921
1980 Arne Haugen Sørensen
1980 Mogens Koch
1980 Marie Gudme Leth
1980 Agnete Madsen, f 1923
1980 Grethe Meyer
1980 Kirsten Rose
1980 Jørgen Koefoed Rømer
1980 Finn Savery
1980 Jørn Utzon

Justitsminister K.K. Steinkes mindelegat

1980 Jytte Randrup Thorbek

Studenternes æreskunstner, Kbh.

1980 Ove Sprogøe

Frøken Suhrs Forfatterlegat

1980 Vibeke Vasbo

Teaterkatten

1980 Line Krogh

Teaterpokalen

1980 Frits Helmuth

Thorvaldsen Medaillen

1980 Gunnar Aagaard Andersen

Tórshavns Byråds Børnebogspris

1980 Heðin Brú: Ævintýr I-VI
1980 Elinborg Lützen

Træprisen

1980 Tyge Arnfred

Udlandet - IBBY's H.C. Andersen-pris

1980 Suekichi Akaba
1980 Bohumil Hrabal

Udlandet - Prins Eugén Medaljen, Sverige

1980 Carl-Henning Pedersen

Marguerite Vibys Jubilæumslegat

1980 Brigitte Kolerus
1980 Michael Lindvad

Victor B. Andersens Hæderslegat

1980 F.P. Jac

Weekendavisens Litteraturpris

1980 Suzanne Brøgger: Brøg (essays)

Overretssagfører L. Zeuthens Mindelegat

1980 Kaspar Rostrup

Æresborger

1980 William Heinesen: i Tórshavn

Æresdoktor

1980 Niels Foged: Uppsala Universitet
1980 Leif Grane: Universitetet i München
1980 Jens Jørgen Thorsen: ved Skånska Konstakademien

Æresmedlem

1980 Jon Palle Buhl: Blicher-Selskabet
1980 Tage la Cour: Poe-klubben
1980 Henning Rohde: Det kgl. Kapel
1980 Jakob Stegelmann
1980 Sejr Volmer-Sørensen: Internationale Danske Artister

Emil Aarestrup Medaillen

1980 Uffe Harder

Årets Revyforfatter

1980 Dan Christophersen

Årets Revykomponist

1980 Aage Stentoft

Årets Revykunstner (Årets Dirch)

1980 Jan Schou

Årets Victor

1980 Jan Michaelsen, f 1949
1980 Henning Thøgersen, f 1946

Årets æreshåndværker (Kjøbenhavns Håndværkerforening)

1980 Margrethe II

1981

Væveren Lis Ahlmanns Legat

1981 ikke uddelt

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1981 Nils Holger Pedersen, f 1946

Herman Bangs Mindelegat

1981 Egon Nielsen

Otto Benzons Forfatterlegat

1981 F.P. Jac

Svend Bergsøes Fonds Formidlerpris

1981 Bent Henius

Billedbladets Gyldne Rose

1981 Lise Nørgaard

Thorvald Bindesbøll Medaljen

1981 Keld Helmer-Petersen
1981 Gertrud Vasegaard

Blicherprisen

1981 Aksel Nielsen

BMF's Børnebogspris

1981 Thøger Birkeland: Krumme og Yrsa (roman)

Georg Brandes-Prisen

1981 Keld Zeruneith: Den frigjorte. Emil Aarestrup i digtning og samtid. En biografi (disputats)

Tagea Brandts Rejselegat

1981 Michala Petri
1981 Elin Reimer
1981 Ulla Ryum
1981 Helle Thorborg
1981 Mette Warburg

Cavling-prisen

1981 Jan Michaelsen, f 1949: sammen med Henning Thøgersen
1981 Henning Thøgersen, f 1946: sammen med Jan Michaelsen

Danmarks Skolebibliotekarers Børnebogspris

1981 Søren Håkansson: Ulven er løs. Undervisningsudgave (tegneserie, sammen med Peter Madsen, Hans Rancke-Madsen og Henning Kure)
1981 Henning Kure: Ulven er løs. Undervisningsudgave (tegneserie, sammen med Peter Madsen, Hans Rancke-Madsen og Søren Håkansson)
1981 Peter Madsen: Ulven er løs. Undervisningsudgave (tegneserie, sammen med Hans Rancke-Madsen, Søren Håkansson og Henning Kure)
1981 Hans Rancke-Madsen: Ulven er løs. Undervisningsudgave (tegneserie, sammen med Peter Madsen, Søren Håkansson og Henning Kure)

Danmarks Skolebiblioteksforenings pris Boghylden

1981 Aase Bredsdorff

Dansk Blindesamfunds Radiospilpris

1981 Poul Mølkjær: 35 meter kabel og en lampe (dramatik)

Dansk Forfatterforenings Faglitterære Pris

1981 Jens Bjerre, f. 1921

Dansk Forfatterforenings H.C. Andersen Legat

1981 Sven Møller Kristensen

Dansk Forfatterforenings legat

1981 F.P. Jac

Dansk Kvindesamfunds Mathildepris

1981 ikke uddelt

Dansk Oversætterforbunds ærespris

1981 Else Faber

Det Danske Akademis Store Pris

1981 Dorrit Willumsen: Manden som påskud (roman)

[Danske Bladtegnere] Den gyldne tegnestift

1981 Hans Ruge Lollesgaard

Danske Dramatikeres Hæderspris

1981 Sten Kaalø

Elisabeth Dons Mindelegat

1981 Margrethe Danielsen

Holger Drachmann-legatet

1981 ikke uddelt

Eckersberg-Medaillen

1981 Knud Munk
1981 Vera Myhre
1981 Karin Nathorst Westfelt

Knud V. Engelhardts Mindelegat

1981 Knud Holscher

Johannes Ewalds Legat

1981 Marianne Larsen

Festskrift

1981 Aase Bredsdorff: Børn, bøger, biblioteker. En hilsen til Aase Bredsdorff
1981 Henning Fenger: Georg Brandes: Levned. Udg. af Tage Kaarsted
1981 Ole Wivel: Hermes. En bog til Ole Wivel 29. september 1981. Red. af Frans Lasson

Journalist og forfatter William Fleron og hustrus mindelegat

1981 Bente Clod

Forening for Boghaandværks Ærespris

1981 Bent Andrée

Årets Frederiksberg Kunstner

1981 Jytte Abildstrøm

Den færøske Litteraturpris (M.A. Jacobsens Heiðursløn)

1981 Erlendur Patursson: Bøkurnar um fiskivinnu
1981 Steinbjørn B. Jacobsen: Skaldskap yvirhøvur

Holger Gabrielsens Æreslegat

1981 Erik Mørk

Gelsted-Kirk-Scherfig-Prisen

1981 Erik Stinus

Gladsaxe kommunes Musikpris

1981 Ketil Christensen

Ernst Goldschmidts Legat

1981 Mikael Wivel

Søren Gyldendal Prisen

1981 Anders Bodelsen

Gyldendals Boglegat

1981 Anders Westenholz

De gyldne Håndjern

1981 Kirsten Holst: De lange skygger (krimi)

De Gyldne Laurbær

1981 Tage Skou-Hansen: Over stregen (roman)

Minister Erna Hamiltons Legat for Videnskab og Kunst

1981 Henrik Lund-Andersen: Rigshospitalets afdeling for øjensygdomme

Oluf Hartmanns Mindelegat

1981 Erik Hagens

Ole Haslunds Kunstnerfond

1981 Mime Fønss
1981 Keld Helmer-Petersen

Henry Heerups Æreslegat

1981 Margrethe Agger
1981 Sofus Rindel
1981 Viggo Rivad

F. Hendriksen-Medaljen

1981 Christian Ejlers' Forlag

Henkel-Prisen

1981 Stina Ekblad

Kai Hoffmann Legatet

1981 Knud Sørensen

Holberg-Medaillen

1981 Svend Kragh-Jacobsen

Knud Højgaards Fond

1981 Hans Berg, f 1938
1981 Torben Ebbesen, f 1945

Ikea-prisen

1981 Buster Larsen

Ingenio et arti

1981 William Heinesen

Kommunernes Skolebiblioteksforenings Forfatterpris

1981 John Nehm: Stemplerne (roman)

Aage Krarup-Nielsens mindelegat

1981 Preben Ramløv

Krebs' Skoles Pris

1981 Ib Spang Olsen

Kritikerprisen

1981 Henrik Stangerup: Vejen til Lagoa Santa (roman)

Kulturministeriets Børnebogspris

1981 John Nehm: Stemplerne (roman)
1981 Torben Weinreich: Manden i vinduet

Kulturministeriets Illustratorpris

1981 Claus Deleuran

LOs Kulturpris

1981 Demokraten Weekend (avis)
1981 Kolonihaveforbundet for Danmark
1981 Klaus Albrectsen
1981 Jens Thomas Arnfred
1981 Erik Balling
1981 Svend Heinild
1981 Robert Jacobsen
1981 Johan Møller Nielsen

Direktør J.P. Lund og hustru Vilhelmine Bugge's Legat

1981 Anne Marie Ejrnæs
1981 Bent Haller
1981 Iben Hasselbalch
1981 Carsten Nagel

Läkerols Kulturpris

1981 Peter Seeberg

Lektor Marie Lønggaards Rejselegat

1981 Lise Togeby
1981 Ruth Østerby

V.H. Michaelsens Legat for unge tegnere

1981 Søren Hansen, f 1943

Modersmål-Prisen

1981 Mette Koefoed Bjørnsen

Ebbe Muncks Hæderspris

1981 Flemming Juncker

Musikanmelderringens Kunstnerpris

1981 Kim Sjögren

Carl Møllers Legat

1981 F.P. Jac

Maarum Mineralvandsprisen

1981 Jette Hecht-Johansen

Jeanne og Henri Nathansens Fødselsdagslegat

1981 Kirsten Thorup

Danmarks Nationalbanks Jubilæumsfond

1981 Hans Berg, f 1938
1981 Niels Borch Jensen

Nemos Forfatterlegat

1981 Kirsten Holst

Neuhausens præmie

1981 Pia Beatrice Schutzmann

Niels-Prisen

1981 Sten Kaalø

Carl Nielsen og Annemarie Carl Nielsen-Legatets Hæderspris

1981 John Frandsen
1981 Svend E. Nielsen, f 1937

Billedhugger Kai Nielsens Mindelegat

1981 Bjørn Nørgaard

Astrid Noachs Legatfond

1981 Niels Guttormsen

Nordisk Radiospilpris

1981 Finn Methling: Tigerens, harens og dragens timer (hørespil)

Nordisk Råds Litteraturpris

1981 Snorri Hjartarson: Hauströkkrið yfir mér (svensk titel: Höstmörkret över mig)

Nordvisions-pris, Stockholm

1981 Torben Nielsen: for synopsis til tv-spil i 4 afsnit

Adam Oehlenschläger Legatet

1981 Leif Petersen

PH-Prisen

1981 Festival of Fools
1981 Nej til Atomvåben
1981 Morten Bo
1981 Aage Büchert
1981 Arnvid Meyer

Henrik Pontoppidans Mindefond

1981 Bent William Rasmussen

Olaf Poulsens Mindelegat

1981 John Hahn-Petersen

Publicistprisen

1981 Paul Hammerich

Poul Reumerts Studielegat

1981 Tommy Kenter

Edith og Helge Rode Legatet

1981 ikke uddelt

Rosenkjær-Prisen

1981 Mette Winge

Otto Rungs Forfatterlegat

1981 Cecil Bødker

Røde Mor-Prisen

1981 Erik Hagens

Peter Sabroe-Prisen

1981 ikke uddelt

Aksel Schiøtz-Prisen

1981 Aage Haugland

Selskabet for de skiønne og nyttige Videnskabers Pris

1981 Suzanne Brøgger

SFC-prisen (Science Fiction Cirklen)

1981 Søren Håkansson: Bedste illustrator
1981 Peter Madsen: Bedste illustrator
1981 Svend Åge Madsen: Bedste roman: Se dagens lys

Silkeborg Kunstnerlegat

1981 Leif Lage

Skjold Burnes Mindelegat

1981 Kirsten Nordholdt
1981 Sonja Oppenhagen

Sonning-prisen

1981 Dario Fo

Léonie Sonnings Musikpris

1981 Mstislav Rostopovitj

Statens Kunstfond. Livsvarig ydelse (anden gruppe end litteratur)

1981 Erik Jørgensen, f 1912
1981 Myre Vasegaard

Kaj Svarres Legat

1981 Jørgen Saabye

Sømændenes Forbunds Kulturfondpris

1981 Dagmar Andreasen
1981 Ditte Cederstrand
1981 Karen-Lise Mynster

Sømændenes Forbunds Kulturfonds hæderspris

1981 Herluf Bidstrup

Teaterkatten

1981 Mogens Pedersen, f 1931

Teaterpokalen

1981 Erik Mørk

Wilhelm Thaning og hustrus Mindelegat

1981 Torben Ebbesen, f 1945

Tommeliden-prisen

1981 Torben Nielsen

Tórshavns Byråds Børnebogspris

1981 Martin Joensen: Per og eg (sammen med Martin Næs)
1981 Martin Næs: Per og eg (sammen med Martin Joensen)

Udlandet - + Andre priser

1981 Roald Als: Grandprix, Bienále Ilustrácií Bratislava
1981 Erik Chr. Haugaard: Jane Adams Honour Award
1981 Lars-Henrik Olsen: Preis der Leserratten, Tyskland (oversættelsen af Bæveren)

Udlandet - Jacob Letterstedts nordiska förtjänstmedalj

1981 Frantz Wendt

Udlandet - Prins Eugén Medaljen, Sverige

1981 Gertrud Vasegaard

Marguerite Vibys Jubilæumslegat

1981 Lisbet Dahl
1981 Kirsten Lehfeldt

Victor B. Andersens Hæderslegat

1981 Klaus Rifbjerg

Weekendavisens Litteraturpris

1981 Marie Hammer: Forsker i fem verdensdele (erindringer)

Mogens Wieths Mindelegat

1981 Jørgen Reenberg

Overretssagfører L. Zeuthens Mindelegat

1981 Karen Bennicke
1981 Peder Rasmussen, f 1948

Æresdoktor

1981 F.J. Billeskov Jansen: Universitetet i Oslo
1981 R. Broby-Johansen: Göteborg Universitet
1981 Børge Houmann: Ernst-Moritz-Arndt-Universität, Geifswald

Æresdoktor ved Københavns Universitet

1981 Hans H. Ussing

Æresmedlem

1981 Vibeke Ammundsen: Dansk Teknisk Litteraturselskab
1981 Ejler Bille: Det kgl. danske Kunstakademi

Æresmedlem af udenlandsk forening

1981 Torben Nielsen, f. 3-11-1918: Svenska Litteratursällskapet i Finland

Emil Aarestrup Medaillen

1981 Erik Stinus

Årets Revyforfatter

1981 Henrik H. Lund

Årets Revykeyser, Aarhus Studenterrevys Æreskunstner

1981 Sejr Volmer-Sørensen

Årets Revykomponist

1981 Poul Godske

Årets Revykunstner (Årets Dirch)

1981 Lisbet Dahl

Årets Victor

1981 Eigil Evert

Årets æreshåndværker (Kjøbenhavns Håndværkerforening)

1981 Mærsk Mc-Kinney Møller

Århus Universitets Guldmedalje

1981 Niels Grønkjær

1982

Kjeld Abell-prisen

1982 Finn Methling

Væveren Lis Ahlmanns Legat

1982 Jette Valeur Gemzøe

Amalienborg-prisen

1982 Bent Jørgen Muus: Grønlands fauna (sammen med F. Salomonsen og Chr. Vibe)
1982 Finn Salomonsen: Grønlands fauna (sammen med Bent Jørgen Muus og Christian Vibe)
1982 Henrik Stangerup: Vejen til Lagoa Santa (roman)
1982 Christian Vibe: Grønlands fauna (sammen med Bent Jørgen Muus og Finn Salomonsen)

Det Anckerske Legat

1982 formodes uddelt, men modtager pt. ukendt

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1982 Ole Heerup

H.C. Andersen Medaljen

1982 Bo Grønbech
1982 Jørgen Skjerk
1982 Ib Spang Olsen

Otto Baches Legat

1982 Ruben Gelardi

Herman Bangs Mindelegat

1982 Vibeke Grønfeldt

Herman Bangs Mindelegat (teater)

1982 Kaspar Rostrup

Otto Benzons Forfatterlegat

1982 Lean Nielsen

Den Berlingske Fonds Hæderspris

1982 Niels-Jørgen Kaiser

Thorvald Bindesbøll Medaljen

1982 Kim Naver

Blicherprisen

1982 Felix Nørgaard

BMF's Børnebogspris

1982 Bent Haller: Balladen om Janne og Valde (roman)

Jul. Bomhols legatbolig, Digterhjemmet

1982 Hjörtur Pálsson: 1982-83

Georg Brandes-Prisen

1982 Thomas Bredsdorff: Tristans børn. Angående digtning om kærlighed og ægteskab i den borgerlige epoke

Tagea Brandts Rejselegat

1982 Marie-Louise Buhl
1982 Linda Hindberg
1982 Lis Jeppesen, f 1956
1982 Alev Siesbye
1982 Elisabeth Westenholz

Edith Brodersens Ærespris

1982 Kirsten Hermansen

Emma Bærentzens Legat

1982 Nina Malinovski

Børnebibliotekarernes Kulturpris

1982 Bodil Bredsdorff
1982 Lilian Brøgger

Cavling-prisen

1982 J.B. Holmgård

Danmarks Skolebibliotekarers Børnebogspris

1982 Jørgen Liljensøe

Danmarks Skolebiblioteksforenings pris Boghylden

1982 Judithe Boock

Dansk Blindesamfunds Radiospilpris

1982 Sten Kaalø: Sommermorgen (dramatik)

Dansk Forfatterforenings Faglitterære Pris

1982 Torben Wolff

Dansk Forfatterforenings H.C. Andersen Legat

1982 Thøger Birkeland

Dansk Historielærerforenings Pris

1982 Erik Aalbæk Jensen: Danmark under sejl (TV-serie)

Dansk Kvindesamfunds Mathildepris

1982 Karin Garde
1982 Inge Lund

Dansk Oversætterforbunds ærespris

1982 Michael Tejn

Medlem af Det danske Akademi

1982 Per Kirkeby
1982 Tage Skou-Hansen

Det Danske Akademis Store Pris

1982 Per Højholt

[Danske Bladtegnere] Den gyldne tegnestift

1982 Franz Füchsel

C.L. Davids Fødselsdagslegat

1982 Jes Peter Asmussen

Elisabeth Dons Mindelegat

1982 Gertrud Spliid

Holger Drachmann-legatet

1982 ikke uddelt

Margot og Thorvald Dreyers Fond

1982 Vilhelm Wohlert

Eckersberg-Medaillen

1982 Jens Thomas Arnfred: som medlem af arkitekttegnestuen "Vandkunsten"
1982 Claus Bonderup
1982 Sven Hauptmann
1982 Anders Kirkegaard
1982 Anna Maria Lütken
1982 Knud Preisler
1982 Gudrun Steenberg

Egholtprisen

1982 Erik Aalbæk Jensen

Forfatterinderne Elsa og Charlotte Engholms forfatterlegat

1982 Runa J. Kähler

Johannes Ewalds Legat

1982 Hans-Jørgen Nielsen

Festskrift

1982 Palle Birkelund: Levende biblioteker. Festskrift til Palle Birkelund 29. januar 1982
1982 Erik Dal: Hvad fatter gjør... Boghistoriske, litterære, musikalske essays tilegnet Erik Dal

Forening for Boghaandværks Diplom

1982 Torben Petersen Bjarnholdt, reproduktion
1982 Thorkild Hagel Olsen

Forening for Boghaandværks Ærespris

1982 Verner Permild

Årets Frederiksberg Kunstner

1982 Sam Besekow

Den færøske Litteraturpris (M.A. Jacobsens Heiðursløn)

1982 Gunnar Hoydal: Av longum leiðum (tekster)
1982 Jóannes Rasmussen: Öldir og upphav

Holger Gabrielsens Æreslegat

1982 Merete Arnstrøm
1982 Ole Larsen
1982 Gabriel Axel
1982 Karen Margrethe Bjerre
1982 Poul Reichhardt
1982 Poul Thomsen, f 1922

Gelsted-Kirk-Scherfig-Prisen

1982 Carl Scharnberg

Otto Gelsted-prisen

1982 Vibeke Grønfeldt: tale af Tage Skou-Hansen i Aarhus Stiftstidende, 1982-11-29

Gerlev-Prisen

1982 Helle Gotved

Gladsaxe kommunes Musikpris

1982 Flemming Dreisig

Den grønlandske Forfatterforenings pris

1982 Mâliâraq Vebæk

Søren Gyldendal Prisen

1982 Svend Cedergreen Bech
1982 Erik Kjersgaard

Gyldendals Boglegat

1982 Per Larsen

Gyldendals Boglegat for Børnebogsforfattere og -tegnere

1982 Kirsten Holst

De Gyldne Laurbær

1982 Suzanne Brøgger: Tone. Epos (digte). Tale af Bettina Heltberg i Det danske bogmarked, nr 12, side 347-50

Minister Erna Hamiltons Legat for Videnskab og Kunst

1982 ikke uddelt

C.F. Hansen Medaljen

1982 Hans J. Wegner

Ole Haslunds Kunstnerfond

1982 Karen Bennicke
1982 Inger Thing

Henry Heerups Æreslegat

1982 Eric Erlandsen
1982 Else Jensen, f 1918
1982 Bent Stubbe Teglbjærg

Johanne Luise Heibergs Mindelegat

1982 Bodil Kjer

F. Hendriksen-Medaljen

1982 Munksgaards Forlag

Henkel-Prisen

1982 Berthe Qvistgaard

Robert Hirschsprungs Mindelegat

1982 Inger Thing

Holberg-Medaillen

1982 Heðin Brú

Horsensegnens Teaters pris

1982 Klaus Hoffmeyer

Knud Højgaards Fond

1982 Puk Lippmann
1982 Jan Sivertsen
1982 Margrete Sørensen, f 1949

Ikea-prisen

1982 Alex Steen
1982 Dan Turèll

Thit Jensens Forfatterlegat

1982 Ditte Cederstrand: De uspurgtes historie (romanserie)

Kommunernes Skolebiblioteksforenings Forfatterpris

1982 Palle Petersen: Her er historien (fagbog)

Konkurrence

1982 Marianne Koester: Borgens børnebogskonkurrence: Stenørkenen (roman, sammen med Kjeld Koplev)
1982 Kjeld Koplev: Borgens børnebogskonkurrence: Stenørkenen (roman, i samarbejde med Marianne Koester)
1982 Mary Madsen: Unitas' konkurrence om kristen børnebog: Ingen skal have ond af mig
1982 Henning Silberbrandt: Politikens kronikkonkurrence om Socialdemokratiets fremtid (vinder)

Kraks Blå Bog

1982 Ole Høeg: sidst 1987
1982 Ivan Malinowski: sidst 1989

Kritikerprisen

1982 Kirsten Thorup: Himmel og helvede. Bind 1-2 (roman)

Chr. Kryger-prisen

1982 Poul Nesgaard: sammen med Nulle Nykjær
1982 Nulle Nykjær Jørgensen: sammen med Poul Nesgaard

Kulturministeriets Børnebogspris

1982 Kirsten Holst: Også om mange år (roman)

Kulturministeriets Illustratorpris

1982 Svend Otto S.

Landbrugsraadets Kulturfonds pris

1982 Knud Sørensen

Niels Larsen Stevns og hustru Annas Legat

1982 Svend Wiig Hansen

Levison-Prisen

1982 Erik Dal

LOs Kulturpris

1982 Ove Verner Hansen
1982 Søren Kragh-Jacobsen
1982 Karen-Lise Mynster
1982 Dan Sterup-Hansen
1982 Hilmar Wulff

Direktør J.P. Lund og hustru Vilhelmine Bugge's Legat

1982 Per Gammelgaard
1982 Asger Schnack

Läkerols Kulturpris

1982 Jørgen Reenberg

V.H. Michaelsens Legat for unge tegnere

1982 Ursula Reuter Christiansen

Modersmål-Prisen

1982 Oluf Lauth

Etatsråd Thomas Møllers Legat til studierejse for danske digtere og forfattere

1982 Annelise Malmgren

Maarum Mineralvandsprisen

1982 Michala Petri

Jeanne og Henri Nathansens Fødselsdagslegat

1982 Jess Ørnsbo

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat

1982 Ivan Malinowski

Danmarks Nationalbanks Jubilæumsfond

1982 Trine Ellitsgaard
1982 Irene Griegst
1982 Ole Olsen, f 1932
1982 Vibeke Riisberg
1982 Britt Smelvær
1982 Lin Utzon

Niels-Prisen

1982 Jytte Abildstrøm
1982 Michala Petri

Carl Nielsen og Annemarie Carl Nielsen-Legatets Hæderspris

1982 Kasper Heiberg

Billedhugger Kai Nielsens Mindelegat

1982 Hein Heinsen

Morten Nielsens Mindelegat

1982 Inger Christensen

Nordisk Råds Litteraturpris

1982 Sven Delblanc: Samuels Bok (dansk titel: Smuels bog)

Nordisk Råds Musikpris

1982 Åke Hermansson: Utopia

Adam Oehlenschläger Legatet

1982 Jørgen Sonne

Frits Olsen Prisen

1982 Thomas Winding

Vilhelm Pachts Kunstnerlegat

1982 Knud Hansen
1982 Steffen Jørgensen
1982 Anders Kirkegaard
1982 Søren Kjærsgaard
1982 Jørn Larsen, f 1926
1982 Per Neble

Egmont H. Petersens Fonds Legat

1982 Jan Sivertsen

Kjeld Petersens Mindelegat

1982 Tommy Kenter

PH-Prisen

1982 Amnesty International
1982 Karneval i maj
1982 Københavns Kommune
1982 Bo Bojesen
1982 Helle Gotved
1982 Ove Sprogøe
1982 Preben Wilhjelm

Politikens Nuser som årets radise

1982 Mette Koefoed Bjørnsen

Clara Pontoppidans Fødselsdagslegatet

1982 Mime Fønss

Henrik Pontoppidans Mindefond

1982 Thorkild Hansen

Olaf Poulsens Mindelegat

1982 Mime Fønss
1982 Henning Moritzen
1982 Bjørn Watt-Boolsen

Publicistprisen

1982 Lise Nørgaard

Rhodos-Legatet

1982 Sven Holm

Edith Rode Legatet

1982 Bente Clod

Rosenkjær-Prisen

1982 Lennart Olsson

Otto Rungs Forfatterlegat

1982 Maria Giacobbe

Peter Sabroe-Prisen

1982 ikke uddelt

San Cataldo-legatet

1982 Tage Mortensen, f 1932

Aksel Schiøtz-Prisen

1982 Poul Elming

Alfred Schmidts legat

1982 Roald Als

SFC-prisen (Science Fiction Cirklen)

1982 Ole Henrik Laub: Bedste novelle: Legekammeraterne
1982 Bjarne Lund-Jensen: Bedste faglitterær produktion
1982 Per Sanderhage: Bedste illustrator
1982 Dorrit Willumsen: Bedste roman: Programmeret til kærlighed

Silkeborg Kunstnerlegat

1982 Hans Mogens Voigt Steffensen

Léonie Sonnings Musikpris

1982 Isaac Stern

Sprogforeningens Litteraturpris

1982 Peter Seeberg

Statens Kunstfond. Livsvarig ydelse (anden gruppe end litteratur)

1982 Jørgen Haugen Sørensen
1982 Arne Johannessen
1982 Bent Lorentzen

Frøken Suhrs Forfatterlegat

1982 Arne Herløv Petersen

Kaj Svarres Legat

1982 Kamma Svensson

Poeten Poul Sørensen og fru Susanne Sørensens Legat

1982 Henrik G. Poulsen
1982 Knud H. Thomsen

Teaterkatten

1982 Brigitte Kolerus

Teaterpokalen

1982 Lis Jeppesen, f 1956

Thorvaldsen Medaillen

1982 Paul Gadegaard

Tórshavns Byråds Børnebogspris

1982 Christian Høj
1982 Petur Andreassen

Udlandet - + Andre priser

1982 Kjeld Elfelt: Det svenske Akademis store oversætterpris
1982 Henning Ipsen: Nettelstedtska Föreningens pris

Udlandet - IBBY. Certificate of Honour

1982 Thøger Birkeland

Udlandet - IBBY's H.C. Andersen-pris

1982 Mitsumasa Anno
1982 Lygia Bojunga Nunes
1982 Zbigniew Rychlicki

Udlandet - Prins Eugén Medaljen, Sverige

1982 Erik Thommesen

Marguerite Vibys Jubilæumslegat

1982 Carsten Brandt
1982 Benny Rünitz

Ben Webster-prisen

1982 Mads Vinding

Weekendavisens Litteraturpris

1982 Villy Sørensen: Ragnarok

Æresdoktor

1982 Margrethe II: University of Oxford
1982 Knud Waaben: ved Stockholms Universitet

Æresmedlem

1982 Palle Birkelund: Danmarks Forskningsbiblioteksforening
1982 Thorvald Larsen, f 1892: Skuespillerforeningen af 1879

Emil Aarestrup Medaillen

1982 Jess Ørnsbo

Årets Revyforfatter

1982 Carl-Erik Sørensen

Årets Revykomponist

1982 Otto Francker

Årets Revykunstner (Årets Dirch)

1982 Flemming Jensen

Årets Victor

1982 Lise Nørgaard

Årets æreshåndværker (Kjøbenhavns Håndværkerforening)

1982 Mogens Frohn Nielsen

1983

Kjeld Abell-prisen

1983 Jørgen Leth: tale af Jørgen Gustava Brandt i Information 29-11-1983

Væveren Lis Ahlmanns Legat

1983 ikke uddelt

Albertslund Kulturfonds hæderspris

1983 Nils Malmros

Alt for Damernes Kvindepris

1983 Nynne Koch

Amalienborg-prisen

1983 Erik Fischer

Herman Bangs Mindelegat

1983 Bjarne Reuter

Aage Barfoeds og Frank Lunds Legat

1983 Aage Dons

Otto Benzons Forfatterlegat

1983 Søren Ulrik Thomsen

Den Berlingske Fonds Hæderspris

1983 Erik Kjersgaard

Thorvald Bindesbøll Medaljen

1983 Arje Griegst
1983 Jacob Jensen, f 1926
1983 Grethe Meyer

Blicherprisen

1983 Peter Seeberg

BMF's Børnebogspris

1983 Cecil Bødker: Marias barn. Drengen (roman)

Georg Brandes-Prisen

1983 Pil Dahlerup: Det moderne gennembruds kvinder (fagbog)

Tagea Brandts Rejselegat

1983 Ellen Andersen, f 1937
1983 Bodil Gøbel
1983 Ann-Mari Max Hansen
1983 Vera Myhre

Børnebibliotekarernes Kulturpris

1983 Bjarne Jes Hansen

Cavling-prisen

1983 Hanne Reintoft

Fru Ville Christensens Legat

1983 Loui Michael

Ellen og Knud Dalhoff Larsens Fond

1983 Inger Thing

Danmarks Skolebibliotekarers Børnebogspris

1983 Søren Christensen: Gåsepigen (eventyr)

Danmarks Skolebiblioteksforenings pris Boghylden

1983 R. Lysholt Hansen

Dansk Blindesamfunds Radiospilpris

1983 Charlotte Strandgaard: Det usynlige vand (dramatik)

Dansk Forfatterforenings Faglitterære Pris

1983 Lars-Henrik Olsen

Dansk Forfatterforenings H.C. Andersen Legat

1983 Villy Sørensen

Dansk Kvindesamfunds Mathildepris

1983 ikke uddelt

Dansk Oversætterforbunds ærespris

1983 Eva Hemmer Hansen

Dansk Typograf-forbunds Kulturpris

1983 R. Broby-Johansen

Danske Bladtegneres Hæderslegat

1983 Haakon Hesselager

Danske Dramatikeres Hæderspris

1983 Svalegangen

Elisabeth Dons Mindelegat

1983 Eva Johansson

Holger Drachmann-legatet

1983 Sam Fleischer
1983 Lean Nielsen

Margot og Thorvald Dreyers Fond

1983 ikke uddelt

Døssingprisen

1983 Ingerlise Koefoed

Eckersberg-Medaillen

1983 Inger Exner
1983 Johannes Exner: sammen med Inger Exner
1983 Knud Hansen, f 1936
1983 Søren Kjærsgaard
1983 Mogens Lohmann
1983 Alev Siesbye
1983 Ole Sporring
1983 Kurt Trampedach
1983 Jørgen Vesterholt

Egholtprisen

1983 Cecil Bødker: for Silas-serien (romaner)

Johannes Ewalds Legat

1983 Dan Turèll

Festskrift

1983 Kristof Glamann: Festskrift til Kristof Glamann. Redigeret af Ole Feldbæk og Niels Thomsen

Forening for Boghaandværks Diplom

1983 Anita Amundsen, billedredaktør
1983 Fyns Afdeling, FfB

Forening for Boghaandværks Ærespris

1983 Jens E. Hansen

Årets Frederiksberg Kunstner

1983 Marguerite Viby

Frederiksborg Kulturcenters kunstnerpris

1983 Bodil Udsen

Forlaget Fremads Jubilæumsfonds legat

1983 Irene Hedlund
1983 Susanne Vebel

Den færøske Litteraturpris (M.A. Jacobsens Heiðursløn)

1983 Jørgen M. Olsen: Náttúrunnar børn
1983 Petur Háberg: Hugbirtingar
1983 Oddvør Johansen: Lívsins summar (roman)

Jacob Gades Fond

1983 Henrik Goldschmidt

Gelsted-Kirk-Scherfig-Prisen

1983 Berthe Qvistgaard

Otto Gelsted-prisen

1983 Michael Strunge

Gladsaxe kommunes Musikpris

1983 Gert Mortensen, f 1958

Det Grønlandske Hjemmestyres Kulturpris

1983 Hans Lynge, f. 1906

Søren Gyldendal Prisen

1983 Inger Christensen

Gyldendals Boglegat

1983 Arthur Krasilnikoff

Gyldendals Boglegat for Børnebogsforfattere og -tegnere

1983 Knud Erik Pedersen

De gyldne Håndjern

1983 Dan Turèll

De Gyldne Laurbær

1983 Kirsten Thorup: Himmel og helvede (roman)

Minister Erna Hamiltons Legat for Videnskab og Kunst

1983 Anne Grethe Hovgaard: sammen med Jan Hovgaard
1983 Jan Hovgaard: sammen med Anne Grethe Hovgaard
1983 Palle Huld
1983 Ann-Mari Max Hansen
1983 Søren Spanning

C.F. Hansen Medaljen

1983 Jørgen Bo

Ole Haslunds Kunstnerfond

1983 Tove Anderberg
1983 Helge Bertram
1983 Mogens Bøggild
1983 Emil Gregersen, f 1921
1983 Peder Rasmussen, f 1948

Henry Heerups Æreslegat

1983 Hans Lynge, f. 1906
1983 Ingálvur av Reyni

Johanne Luise Heibergs Mindelegat

1983 Astrid Villaume

F. Hendriksen-Medaljen

1983 Hans Jørgen Brøndum

Henkel-Prisen

1983 Lisbet Dahl

Ellen og Hans Hermers Fonds Pris

1983 Erik A. Nielsen

Holberg-Medaillen

1983 Thorkild Bjørnvig

Knud Højgaards Fond

1983 Torben Ebbesen, f 1945
1983 Jan Sivertsen

Ikea-prisen

1983 Ole Nørskov
1983 Hanne Reintoft
1983 Jens Jørgen Thorsen

Bodil Ipsens Jubilæumslegat

1983 Holger Juul Hansen

Martin Jensen og hustru Manja Jensens legat

1983 Anne Marie Løn

Jeppe-Prisen

1983 Frits Helmuth
1983 Marianne Høgsbro
1983 Søren Iversen, f 1948
1983 Torben Jensen
1983 Jess Ørnsbo: bedste danske stykke: Fælden

Forfatterne Harald Kiddes og Astrid Ehrencron-Kiddes Legat

1983 Bent Vinn Nielsen

Ørelæge Valdemar Klein og Læge fru Johanne Kleins Legat

1983 Hakon Lund

Kollegernes ærespris

1983 Ove Abildgaard

Kommunernes Skolebiblioteksforenings Forfatterpris

1983 Thøger Birkeland: Krummerne (roman-serie). Udpeget ved afstemning blandt 300.000 skolebørn i alderen 7-13 år
1983 Bjarne Reuter: Zappa (roman)

Konkurrence

1983 Lars Borberg: Munksgaards konkurrence om humoristisk børnebog, vinder: Det røde øre slår til igen
1983 Lars Holmgaard Jørgensen: Aschehoug Dansk Forlags novellekonkurrence om danmarkshistorie-historie, vinder: Gåsepigen (trykt i Danmarkshistorier, bind 1-, 1984-)
1983 Jørgen Sonnergaard: "Bra Böckers" konkurrence om årets bedste thriller: Den 8. dødssynd (sammen med Barbro Svanström)

Kosan-Prisen for Ytringsfrihed

1983 Kelvin Lindemann

Kraks Blå Bog

1983 Flemming Madsen: sidst 1985
1983 Asger Schnack: (opslag fra 2003: Braun, Asger)

Krebs' Skoles Pris

1983 Bent Jørgensen, f 1933

Kritikerprisen

1983 Dorrit Willumsen: Marie (roman)

Kulturministeriets Børnebogspris

1983 Iris Garnov: Ud i det blå (roman) og Vinterøen (billedbog)

Kulturministeriets Illustratorpris

1983 Flemming Quist Møller: Olga og kedsomheden

Landbrugsraadets Kulturfonds pris

1983 Morten Arnfred: Der er et yndigt land (film)
1983 Ole Ernst

LOs Kulturpris

1983 Otto Brandenburg
1983 Else Bülow
1983 Helge Ernst
1983 Børge E. Nielsen
1983 Halfdan Rasmussen
1983 Kurt Ravn
1983 Hanne Reintoft
1983 Jørgen Thyde

H.C. Lumbye-prisen

1983 Fuzzy

Kaptajn H.C. Lundgreens Legat

1983 Arne Hartmann

Direktør J.P. Lund og hustru Vilhelmine Bugge's Legat

1983 Gert Allan Hansen
1983 Keld Nissen
1983 Per Nielsen

Läkerols Kulturpris

1983 Knud W. Jensen

Modersmål-Prisen

1983 Erik Kjersgaard

Kaj Munk-Prisen

1983 Danuta Walesa

Maarum Mineralvandsprisen

1983 Erik Balling

Jeanne og Henri Nathansens Fødselsdagslegat

1983 Peter Poulsen

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat

1983 Inger Christensen

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat for musikere, fortrinsvis komponister og bildende kunstnere

1983 Poul Winther

Danmarks Nationalbanks Jubilæumsfond

1983 Trine Ellitsgaard
1983 Vibeke Mencke Nielsen
1983 Peder Musse
1983 Vibeke Riisberg
1983 Jan Sivertsen
1983 Jens-Flemming Sørensen, f 1933
1983 Inger Thing

Niels-Prisen

1983 Nils Malmros
1983 Hanne Varming

Carl Nielsen og Annemarie Carl Nielsen-Legatets Hæderspris

1983 Finn Høffding

Nordisk Radiospilpris

1983 Astrid Saalbach

Nordisk Råds Litteraturpris

1983 Peter Seeberg: Om fjorten dage (noveller), tale af Ulla Britta Lagerroth i Norsk litterær årbok 1983, side 9-14

Lavrids Nyegaard Tetens legat

1983 Bodil Nederby

Adam Oehlenschläger Legatet

1983 Sven Holm

Vilhelm Pachts Kunstnerlegat

1983 Kirsten Lockenwitz

Dirch Passers Hæderslegat

1983 Jesper Klein

PH-Prisen

1983 ikke uddelt

Politikens Nuser som årets radise

1983 Dan Turèll

Henrik Pontoppidans Mindefond

1983 Jens Smærup Sørensen

Olaf Poulsens Mindelegat

1983 Lise Ringheim
1983 Axel Strøbye

Publicistprisen

1983 Jens Kistrup

Poul Reumerts Studielegat

1983 Ole Ernst

Edith og Helge Rode Legatet

1983 ikke uddelt

Rosenkjær-Prisen

1983 Justus Hartnack

Otto Rungs Forfatterlegat

1983 Vagn Lundbye

Peter Sabroe-Prisen

1983 Christianias Børnehus

San Cataldo-legatet

1983 Bent Karl Jacobsen

Selskabet for de skiønne og nyttige Videnskabers Pris

1983 Troels Andersen: tale af Per Kirkeby i En bog om kunst der forløste, side 230-234

SFC-prisen (Science Fiction Cirklen)

1983 Film: Bedste film eller drama: Blade Runner
1983 Ole Comoll Christensen: Bedste kunstner
1983 Jesper Goll: Bedste novelle: Den anden øgletid
1983 Svend Åge Madsen: Bedste b&u-roman: Den største gåde
1983 Niels E. Nielsen: Bedste roman: Askens konge

Silkeborg Kunstnerlegat

1983 Kirsten Ortwed

Skjold Burnes Mindelegat

1983 Nis Bank-Mikkelsen

Sonning-prisen

1983 Simone de Beauvoir

Léonie Sonnings Musikpris

1983 Rafael Kubelik

Statens Kunstfond. Livsvarig ydelse (anden gruppe end litteratur)

1983 Anders Kirkegaard
1983 Eva Sørensen, f 1940

Harry Søibergs mindelegat

1983 Niels Brunse

Teaterkatten

1983 Ulla Gottlieb

Teaterpokalen

1983 Lily Broberg

Thorvaldsen Medaillen

1983 Kasper Heiberg

Tórshavns Byråds Børnebogspris

1983 Guðrun Gaard: Snøkil og Snáka, Snøkil og Snáka í haganum
1983 Alexandur Kristiansen, f 1949: Barnabros, Kannubjølluvísur

Træprisen

1983 Jens Thomas Arnfred

Udlandet - + Andre priser

1983 Jan Mogensen: Burg Wissem prisen: Har du sovet godt, Bamse?
1983 Jørgen Nash: Det Skånske Akademis diplom
1983 Asger Pedersen: Alf Prøysen-medaljen
1983 Henrik Stangerup: P.W. Lund-Medalje fra kommunen Lagoa Santa, Brasilien

Udlandet - Einar Hansens Forskningsfond, Malmø

1983 Uffe Harder
1983 Jørgen Reenberg

Udlandet - Nobelprisen i litteratur

1983 William Golding

Udlandet - Prins Eugén Medaljen, Sverige

1983 Harald Leth

Marguerite Vibys Jubilæumslegat

1983 Jesper Christensen, f 1948

Victor B. Andersens Hæderslegat

1983 Asger Schnack

Ben Webster-prisen

1983 Bent Jædig
1983 Marilyn Mazur

Weekendavisens Litteraturpris

1983 Jørgen Christian Hansen: Knæleren (roman, 3. del af trilogi)

Winkel og Magnussens Mindelegat

1983 Jørgen Koefoed Rømer

Overretssagfører L. Zeuthens Mindelegat

1983 Dyveke Helsted

Æresmedlem

1983 Preben Kirkegaard: Danmarks Biblioteksforening
1983 Helle Munch-Petersen: Forbrugerrådet

Emil Aarestrup Medaillen

1983 Marianne Larsen

Årets Revyforfatter

1983 Jan Gustavsen, sammen med Gaby Jeppesen
1983 Gaby Jeppesen, f 1951: sammen med Jan Gustavsen

Årets Revykomponist

1983 James Price

Årets Revykunstner (Årets Dirch)

1983 Lone Lau

Årets Victor

1983 Ingelise Beuschel

Årets æreshåndværker (Kjøbenhavns Håndværkerforening)

1983 Godtfred Kirk Christiansen

1984

Væveren Lis Ahlmanns Legat

1984 Hans Jørgen Brøndum

Det Anckerske Legat

1984 formodes uddelt, men modtager pt. ukendt

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1984 Jane Muus

Herman Bangs Mindelegat

1984 Christian Skov

Herman Bangs Mindelegat (teater)

1984 Joen Bille

Beatrice-Prisen

1984 Henrik Bjelke

Otto Benzons Forfatterlegat

1984 Arthur Krasilnikoff

Den Berlingske Fonds Hæderspris

1984 H.P. Clausen

Thorvald Bindesbøll Medaljen

1984 Lisa Engqvist

Blicherprisen

1984 Martin Hansen

BMF's Børnebogspris

1984 Tine Bryld: Liv og Alexander (roman)

Professor, dr.phil. T. Bonnesen og hustru Inger, f. Zøylner's Legat

1984 John Hahn-Petersen

Georg Brandes-Prisen

1984 Poul Behrendt: Bissen og dullen

Tagea Brandts Rejselegat

1984 Lily Broberg
1984 Margareta Mikkelsen
1984 Inga Nielsen
1984 Karin Nathorst Westfelt

Aage Brodersen og hustru f. Erna A.I. Andersens Legat

1984 Henrik Bjelke

Børnebibliotekarernes Kulturpris

1984 Comedievognen (teater)

Cavling-prisen

1984 Sten Bådsgård
1984 Jørgen Pedersen

Danmarks Skolebibliotekarers Børnebogspris

1984 Gerd Rindel

Danmarks Skolebiblioteksforenings pris Boghylden

1984 Gunnar Jakobsen

Dansk Blindesamfunds Radiospilpris

1984 Søren Chr. Hansen: Ved jorden at blive (dramatik)

Dansk Forfatterforenings Faglitterære Pris

1984 Henny Harald Hansen

Dansk Forfatterforenings H.C. Andersen Legat

1984 Niels Birger Wamberg

Dansk historisk Fællesforenings hæderspris

1984 Claus Bjørn

Dansk Kvindesamfunds Mathildepris

1984 ikke uddelt

Dansk Oversætterforbunds ærespris

1984 Aage Kragelund

Det Danske Akademis Store Pris

1984 Jess Ørnsbo

C.L. Davids Fødselsdagslegat

1984 Vibeke Woldbye

Danske Jazz, Beat og Folkemusik Autorer (DJBFA)s hæderspris

1984 Anne Dorte Michelsen

Elisabeth Dons Mindelegat

1984 Astrid Riisgaard

Margot og Thorvald Dreyers Fond

1984 Johan Fog: sammen med Per Følner
1984 Per Følner: sammen med Johan Fog

Døssingprisen

1984 Brobybørnene
1984 John Mølgaard

Eckersberg-Medaillen

1984 Ole Christensen
1984 Mogens Jørgensen, f 1914
1984 Finn Monies

Egholtprisen

1984 Knud Sørensen
1984 Erik Aalbæk Jensen

Johannes Ewalds Legat

1984 Robert Corydon

Forening for Boghaandværks Diplom

1984 Torben Skov, grafiker
1984 Mia Okkels

Forening for Boghaandværks Ærespris

1984 ikke uddelt

Årets Frederiksberg Kunstner

1984 Myre Vasegaard

Forlaget Fremads Jubilæumsfonds legat

1984 John Nehm
1984 Thorstein Thomsen

Frimærke eller pengeseddel

1984 Hans A. Djurhuus: Færøerne

Den færøske Litteraturpris (M.A. Jacobsens Heiðursløn)

1984 Jóhannes av Skarði: Donsk-Føroysk orðabók, Kalevala o.a
1984 Jóanes Nielsen: Pinnabrenni til sosialismuna (digte)

G.E.C. Gads Fonds Hæderspris

1984 Asger Sørensen, f 1939

Gelsted-Kirk-Scherfig-Prisen

1984 William Heinesen

Gladsaxe kommunes Musikpris

1984 Gawenda (Danmark)
1984 Lars Ulrik Mortensen

Søren Gyldendal Prisen

1984 Thomas Bredsdorff

Gyldendals Boglegat

1984 Bente Clod

Gyldendals Boglegat for Børnebogsforfattere og -tegnere

1984 Bent Rasmussen

De gyldne Håndjern

1984 Erik Amdrup: Hvem førte kniven (krimi)

De Gyldne Laurbær

1984 Dorrit Willumsen

Minister Erna Hamiltons Legat for Videnskab og Kunst

1984 ikke uddelt

Ole Haslunds Kunstnerfond

1984 Ib Hansen
1984 Bente Scavenius
1984 Axel Strøbye

Henry Heerups Æreslegat

1984 Anne Margrethe Grosell
1984 Vibeke Mencke Nielsen

Osvald Helmuths Jubilæumslegat

1984 John Hahn-Petersen

F. Hendriksen-Medaljen

1984 Kunstindustrimuseet

Henkel-Prisen

1984 Karen-Lise Mynster

Holberg-Medaillen

1984 Lise Sørensen

Hvem-Hvad-Hvor-Prisen

1984 Mette Fugl

Knud Højgaards Fond

1984 Jytte Rex
1984 Vibeke Tøjner

N.L. Høyen Medaljen

1984 Poul Pedersen, f 1928

Ikea-prisen

1984 Forbundet af 1948
1984 Eli Benneweis
1984 Poul Ørum

Bodil Ipsens Jubilæumslegat

1984 Marguerite Viby

Viggo Jarls legat til fordel for danske billedhuggere

1984 John Olsen, f 1938
1984 Jytte Thompson

Martin Jensen og hustru Manja Jensens legat

1984 Knud Holst

Thit Jensens Forfatterlegat

1984 Hans Hansen: Vil du se min smukke navle (filmmanus)

Jeppe-Prisen

1984 Sam Besekow
1984 Karin Betz
1984 Lars Juhl
1984 Preben Kristensen
1984 Sten Kaalø: De ulydige (dramatik)
1984 Peter Langdal
1984 Per Pallesen
1984 Søren Pilmark
1984 Preben Lerdorff Rye
1984 Bodil Sagill
1984 Susse Wold
1984 Søren Østergaard, f 1957: bedste mandlige birolle

Rektor frk. Ingrid Jespersens Legat

1984 Tine Bryld
1984 Suzanne Brøgger

Forfatterne Harald Kiddes og Astrid Ehrencron-Kiddes Legat

1984 Maria Giacobbe

Landsretssagfører Niels Th. Kjølbyes Mindelegat

1984 Preben Neergaard

Klods Hans-Prisen

1984 Kari Sønsthagen: "Sesam"-siderne i Samvirke
1984 Torben Weinreich: "Sesam"-siderne i Samvirke

Kommunernes Skolebiblioteksforenings Forfatterpris

1984 Kirsten Holst: Også om mange år (roman)

Konkurrence

1984 Martin Elmer: Social Revy's novellekonkurrence, præmie
1984 Karen Skovmand: Aarhuus Stiftstidendes novellekonkurrence, 3. præmie: Solnedgangen over Atlantisbjergene
1984 Michael Toubro: Tellerups Forlags konkurrence om fremtidsroman: Topman
1984 Hjørdis Varmer: Politikens novellekonkurrence, 2. præmie
1984 Nikoline Werdelin: Politikens tegneseriekonkurrence: Café (1. præmie)

Kritikerprisen

1984 Henrik Nordbrandt: Digte 84

Kulturministeriets Børnebogspris

1984 Gerd Rindel: Øretævens vej (roman), Slagsmål og silkebånd (roman), Brændevin og Vokseværk (roman)

Kulturministeriets Illustratorpris

1984 Lilian Brøgger: H.C. Andersen: Ole Lukøje (billedbog)

Kulturministeriets nordiske rejsestipendium

1984 Anders Enevig
1984 Ulrik Gräs

Københavns Amts Kulturpris

1984 Palle Nielsen

Københavns Universitets Guldmedalje

1984 Marie Birgitte Tetzlaff

Landbrugsraadets Kulturfonds pris

1984 Landboforeningerne: Landbokvinderne repræsenteret ved denne forening og De Samvirkende Husholdningsudvalg
1984 De Samvirkende Husholdningsudvalg: Landbokvinderne repræsenteret ved denne forening og Landboforeningerne
1984 Fridlev Skrubbeltrang

Niels Larsen Stevns og hustru Annas Legat

1984 Kjeld Hansen

LOs Kulturpris

1984 Bille August
1984 Ivan Barington
1984 Henry Heerup
1984 Ejner Johansson
1984 Lars Lundgaard
1984 Anna Maria Lütken
1984 Erik Paaske
1984 Bjarne Wahlgren

Kaptajn H.C. Lundgreens Legat

1984 Nils Hartmann

Direktør J.P. Lund og hustru Vilhelmine Bugge's Legat

1984 Klavs Bondebjerg
1984 Bjarne Reuter
1984 Bent Vinn Nielsen

Läkerols Kulturpris

1984 Sam Besekow

Lektor Marie Lønggaards Rejselegat

1984 Ida Nicolaisen

Modersmål-Prisen

1984 Asger Baunsbak-Jensen

Ebbe Muncks Hæderspris

1984 Jette Hecht-Johansen

Kaj Munk-Prisen

1984 Allan Boesak

Musikanmelderringens Kunstnerpris

1984 Lars Ulrik Mortensen

Etatsråd Thomas Møllers Legat til studierejse for danske digtere og forfattere

1984 Niels Lund

Maarum Mineralvandsprisen

1984 Tage Mortensen, f 1932

Jeanne og Henri Nathansens Fødselsdagslegat

1984 Lola Baidel

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat

1984 Thorkild Bjørnvig

Danmarks Nationalbanks Jubilæumsfond

1984 Niels Borch Jensen
1984 Irene Griegst
1984 Inger Hanmann
1984 Ursula Reuter Christiansen
1984 Britt Smelvær
1984 Nina Sten-Knudsen
1984 Hanne Lise Thomsen, f 1951

Martin Andersen Nexø Fondens Pris

1984 Nexø Amatørscene

Martin Andersen Nexø Legatet

1984 Ulrik Gräs

Niels-Prisen

1984 Linda Hindberg

Carl Nielsen og Annemarie Carl Nielsen-Legatets Hæderspris

1984 Niels Guttormsen

Morten Nielsens Mindelegat

1984 Peter Laugesen

Astrid Noachs Legatfond

1984 Egon Fischer
1984 Jytte Thompson

Nordisk Råds Litteraturpris

1984 Göran Tunström: Juloratoriet (dansk titel: Juleoratoriet)

Nordisk Råds Musikpris

1984 Sven-David Sandström: De ur alla minnen fallna (requiem)

Adam Oehlenschläger Legatet

1984 Jytte Borberg

Vilhelm Pachts Kunstnerlegat

1984 Emil Gregersen, f 1921

PH-Prisen

1984 Galebevægelsen
1984 Benny Andersen
1984 R. Broby-Johansen
1984 Sten Bådsgård
1984 Jørgen Pedersen

Henrik Pontoppidans Mindefond

1984 Arthur Krasilnikoff

Olaf Poulsens Mindelegat

1984 Holger Juul Hansen

Publicistprisen

1984 Bo Bojesen

Poul Reumerts Studielegat

1984 Preben Kristensen
1984 Claus Ryskjær

Rhodos-Legatet

1984 Suzanne Brøgger

Klaus Rifbjergs Debutantpris for Lyrikere

1984 Juliane Preisler: Uden (digte)

Edith og Helge Rode Legatet

1984 Merete Torp

Rosenkjær-Prisen

1984 ikke uddelt

Otto Rungs Forfatterlegat

1984 Klaus Høeck

Røde Mor-Prisen

1984 R. Broby-Johansen

Peter Sabroe-Prisen

1984 ikke uddelt

San Cataldo-legatet

1984 Karin Birgitte Lund
1984 Loui Michael
1984 Jens Michael Schau
1984 Conny Walther

Aksel Schiøtz-Prisen

1984 Inga Nielsen

SFC-prisen (Science Fiction Cirklen)

1984 Ole E. Petterson: Bedste kunstner

Silkeborg Kunstnerlegat

1984 Gunnar Møller, f 1946

Léonie Sonnings Musikpris

1984 Miles Davis

Statens Kunstfond. Livsvarig ydelse (anden gruppe end litteratur)

1984 Egon Fischer
1984 Lisbeth Munch-Petersen
1984 Vera Myhre

Robert Storm P.-Legat

1984 Hans Ruge Lollesgaard

Studenternes æreskunstner, Kbh.

1984 Svend Asmussen

Teaterkatten

1984 Ulla Gottlieb

Thorvaldsen Medaillen

1984 Mogens Andersen, f 1916
1984 Arne Haugen Sørensen
1984 Jane Muus

Tórshavns Byråds Børnebogspris

1984 William Heinesen
1984 Ebba Hentze: Antonia mitt í verðini, Mamman eigur meg
1984 Elin Súsanna Jacobsen, f 1941

Udlandet - + Andre priser

1984 Klaus Albrectsen: Svensk LOs Kulturpris
1984 Eugenio Barba: Mexikanske Teaterkritikeres Pris
1984 Torben Brostrøm: Sveriges Författerfonds hæderspris for fremme af svensk litteratur i udlandet
1984 Bjarne Reuter: UNICEF-prisen

Udlandet - Einar Hansens Forskningsfond, Malmø

1984 F.J. Billeskov Jansen

Udlandet - IBBY's H.C. Andersen-pris

1984 Christine Nöstlinger

Udlandet - Nobelprisen

1984 Niels Jerne: medicin (delt med Georges Köhler, César Milstein)

Udlandet - Prins Eugén Medaljen, Sverige

1984 Egill Jacobsen

Udlandet - Henrich Steffens-prisen

1984 Dorte Dahlin: Henrik Steffens Studiestipendium
1984 Palle Nielsen

Marguerite Vibys Jubilæumslegat

1984 Søren Sætter-Lassen

Victor B. Andersens Hæderslegat

1984 Herman Stilling

Victor B. Andersens Redskabspris

1984 Marianne Larsen

Volmer-Sørensens Mindelegat

1984 Henrik Krogsgaard

Ben Webster-prisen

1984 Allan Botschinsky

Ben Websters Ærespris

1984 Børge Roger Henrichsen

Weekendavisens Litteraturpris

1984 Poul Behrendt: Bissen og dullen

Æresdoktor ved Lunds Universitet

1984 Knud W. Jensen

Æresmedlem

1984 R. Broby-Johansen: Kommunistiske Studenter
1984 Berthe Qvistgaard: Dansk Skuespillerforbund
1984 Ernst Verwohlt: Heraldisk Selskab

Æresmedlem af udenlandsk forening

1984 Johan de Mylius: af det japanske H.C. Andersen-selskab

Emil Aarestrup Medaillen

1984 Benny Andersen

Årets Revyforfatter

1984 Ulrich Ravnbøl

Årets Revykeyser, Aarhus Studenterrevys Æreskunstner

1984 Claus Ryskjær

Årets Revykomponist

1984 Jørgen Storch

Årets Revykunstner (Årets Dirch)

1984 Finn Nielsen, f 1937

Årets Victor

1984 Mette Fugl

Årets æreshåndværker (Kjøbenhavns Håndværkerforening)

1984 Chr. F. Rovsing


1990 - 1991 - 1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999
2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009
2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017