Litteraturpriser sorteret efter år. Del 1965 - 1969

Denne side er under stadig udbygning.


1800-1804 - 1805-1809 - 1810-1814 - 1815-1819 - 1820-1824 - 1825-1829 - 1830-1834 - 1835-1839 - 1840-1844 - 1845-1849
1850-1854 - 1855-1859 - 1860-1864 - 1865-1869 - 1870-1874 - 1875-1879 - 1880-1884 - 1885-1889 - 1890-1894 - 1895-1899
1900-1904 - 1905-1909 - 1910-1914 - 1915-1919 - 1920-1924 - 1925-1929 - 1930-1934 - 1935-1939 - 1940-1944 - 1945-1949
1950-1954 - 1955-1959 - 1960-1964 - 1965-1969 - 1970-1974 - 1975-1979 - 1980-1984 - 1985-1989
1990 - 1991 - 1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999
2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009
2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017

1965

H.C. Andersen Medaljen

1965 Herluf Jensenius

Jens Baggesen-prisen

1965 Flemming Dahl: Jens Baggesen: Parthenaïs eller Alperejsen (gendigtet og tolket)

Herman Bangs Mindelegat

1965 Sigfred Pedersen

Otto Benzons Forfatterlegat

1965 Benny Andersen

Blicherprisen

1965 Kai Holm

Boghallen og Alfred G. Hassings Forlags jubilæumspris

1965 Torben Lundbæk

Tagea Brandts Rejselegat

1965 Grethe Hjort
1965 Inge Hvid-Møller
1965 Berthe Qvistgaard
1965 Kirsten Schultz
1965 Eva Stæhr-Nielsen

Emma Bærentzens Legat, andre modtagere

1965 Jarne Gissel

Cavling-prisen

1965 Poul Dalgaard

H.V. Clausen og Johan Ottosens legat til fremme af danskheden i Sønderjylland

1965 Ingeborg Refslund Thomsen

Dansk Forfatterfonds lyrikerpris

1965 Grethe Risbjerg Thomsen

Dansk Forfatterforenings H.C. Andersen Legat

1965 Bo Grønbech

Dansk Oversætterforbunds ærespris

1965 Kjeld Elfelt

Medlem af Det danske Akademi

1965 Villy Sørensen

Det danske Akademi, Uno-X-prisen

1965 Albert Dam

Det danske Akademis litt. prispopgave

1965 Finn Brandt-Pedersen: Modernisme og Kvalitet, en indføring i læsning og vurdering af den ny poesi

Det Danske Akademis Store Pris

1965 Erik Knudsen

[Danske Bladtegnere] Den gyldne tegnestift

1965 Alex Secher

Elisabeth Dons Mindelegat

1965 Bonna Søndberg

[Holger] Drachmannlegatet

1965 Aage Dons

Eckersberg-Medaillen

1965 Henning Larsen

Knud V. Engelhardts Mindelegat

1965 Poul Kjærholm

Forfatterinderne Elsa og Charlotte Engholms forfatterlegat

1965 Cecil Bødker

Johannes Ewalds Legat

1965 Hans Hartvig Seedorff Pedersen

Festskrift

1965 Halfdan Rasmussen: Hilsen til Halfdan. 1915 - 29. januar - 1965 (red. Ernst Clausen)

Filmfonden

1965 Axel Strøbye

Filmfondens præmie

1965 Lone Hertz

Forening for Boghaandværks Ærespris

1965 Aksel Danielsen

Den færøske Litteraturpris (M.A. Jacobsens Heiðursløn)

1965 Christian Matras
1965 Páll Nolsøe: Føroya siglingarsøga

G.E.C. Gads Fonds Hæderspris

1965 Jes Peter Asmussen
1965 Franz Blatt
1965 Oluf Friis
1965 Agnete Munch-Petersen
1965 Helge Topsøe-Jensen

Gramex-prisen

1965 Aksel Schiøtz

Søren Gyldendal Prisen

1965 Villy Sørensen

Gyldendals Boglegat

1965 Søren Baggesen

De Gyldne Laurbær

1965 Erik Aalbæk Jensen

Ole Haslunds Kunstnerfond

1965 Ingeborg Brams
1965 Eva Sørensen, f 1940

F. Hendriksen-Medaljen

1965 Poul Kristensen

Henkel-Prisen

1965 Bodil Kjer

Robert Hirschsprungs Mindelegat

1965 Bredo L. Grandjean

Kai Hoffmann Legatet

1965 Benny Andersen

Holberg-Medaillen

1965 Hans Scherfig

Bodil Ipsens Jubilæumslegat

1965 Jørgen Reenberg

Viggo Jarls legat til fordel for danske billedhuggere

1965 Henrik Starcke

Rektor frk. Ingrid Jespersens Legat

1965 Annalise Dupont

Forfatterne Harald Kiddes og Astrid Ehrencron-Kiddes Legat

1965 Grete Povlsen

Kollegernes ærespris

1965 Elsa Gress

Konkurrence

1965 Kaj Himmelstrup: DATS konkurrence, 2. præmie: Indtil døden os skiller (dramatik, trykt 1966)
1965 Henning Nielsen: Dansk Amatørteater Samvirkes dramatikerkonkurrence, 1. præmie: Tove (trykt i Moderne dansk dramatik, 1966)

Kraks Blå Bog

1965 Jørgen Gustava Brandt
1965 Peter Malberg: sidst 1965

Kritikerprisen

1965 Klaus Rifbjerg: Amagerdigte (digte)

Den kulturelle Fonds hæderspris

1965 Vagn Holmboe

Pris fra Kulturministeriet

1965 Jytte Lyngbirk: Gensyn med virkeligheden (roman)

Kulturministeriets Børnebogspris

1965 Halfdan Rasmussen: Børnerim (digte)

Københavns Universitets Guldmedalje

1965 Niels Finn Christiansen, f 1937
1965 Lise Togeby

LOs Kulturpris

1965 Benny Andersen
1965 Henning Carlsen
1965 Jan Leth
1965 Per Nørgård
1965 Palle Skibelund

Louisiana-Prisen

1965 Leif Panduro
1965 Poul Vad
1965 Erik Aalbæk Jensen

Kaptajn H.C. Lundgreens Legat

1965 Carl Nielsen, kaptajn
1965 Antoine Moller
1965 Hilmar Wulff

Läkerols Kulturpris

1965 Henning Brøndsted

Sophus Michaëlis' Legat

1965 Inger Christensen

Munksgaards hæderspris

1965 Morten Borup

Carl Møllers Legat

1965 Benny Andersen

Jeanne og Henri Nathansens Fødselsdagslegat

1965 Elsa Gress

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat

1965 Hans Scherfig

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat for musikere, fortrinsvis komponister og bildende kunstnere

1965 Jeppe Vontillius

Nemos Forfatterlegat

1965 R. Broby-Johansen

Carl Nielsen og Annemarie Carl Nielsen-Legatets Hæderspris

1965 Niels Viggo Bentzon
1965 Poul Rovsing Olsen

Nordisk Råds Litteraturpris

1965 Olof Lagercrantz: Från helvetet till paradiset (dansk titel: Fra helvede til paradis)
1965 William Heinesen: Det gode håb (roman)

Nordisk Råds Musikpris

1965 Karl-Birger Blomdahl: Ariara (opera)

Adam Oehlenschläger Legatet

1965 Aage Dons

Clara Pontoppidans Fødselsdagslegatet

1965 Henning Moritzen

Henrik Pontoppidans Mindefond

1965 Palle Lauring

Edith Rode Legatet

1965 Ulla Dahlerup

Rosenkjær-Prisen

1965 Søren Egerod

Otto Rungs Forfatterlegat

1965 Harald Herdal

Ludvig Schyttes Legat

1965 Erling Bløndal Bengtsson

Sonning-prisen

1965 Richard Coudenhove-Kalergi

Léonie Sonnings Musikpris

1965 Leonard Bernstein

Statens Kunstfond. Livsvarig ydelse (anden gruppe end litteratur)

1965 Karl Agger

Århus Studenterforenings æreskunstner

1965 Lone Hertz

Studenternes æreskunstner, Kbh.

1965 Erik Bruhn

Frøken Suhrs Forfatterlegat

1965 Tage Nissen
1965 Poul Vad

Harry Søibergs mindelegat

1965 Tage Skou-Hansen

Teaterpokalen

1965 Lone Hertz

Thorvaldsen Medaillen

1965 Jørgen Gudmundsen-Holmgreen

Udlandet - + Andre priser

1965 Jannick Storm: Svenska Akademien för Science Fictions pris

Winkel og Magnussens Mindelegat

1965 Knud Nellemose

Overretssagfører L. Zeuthens Mindelegat

1965 Lone Koppel

Æresdoktor ved Københavns Universitet

1965 Mogens Wöldike

Æresdoktor ved Lunds Universitet

1965 K.E. Løgstrup

Emil Aarestrup Medaillen

1965 Ole Sarvig

Årets danske jazzmusiker

1965 Alex Riel

Årets Knud

1965 Henning Ipsen: Regnvejr og ingen penge (TV-serie)

1966

Det Anckerske Legat

1966 Sigfred Pedersen

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1966 Johan Galster
1966 Søren Georg Jensen
1966 Mogens Jørgensen, f 1914

H.C. Andersen Medaljen

1966 Paul V. Rubow

Herman Bangs Mindelegat

1966 Leif Panduro

Otto Benzons Forfatterlegat

1966 Thorkild Hansen

Thorvald Bindesbøll Medaljen

1966 Mogens Jørgensen, f 1914

Tagea Brandts Rejselegat

1966 Franciska Clausen
1966 Alette Garde
1966 Elsa Gress
1966 Bodil Jerslev Lund
1966 Dora Sigurdsson
1966 Agnete Zacharias

Emma Bærentzens Legat

1966 Per Flor Jølting

Cavling-prisen

1966 Herbert Pundik

Kristian Dahls Mindelegat

1966 Poul Erik Søe

Dansk Forfatterfonds lyrikerpris

1966 ikke uddelt

Dansk Forfatterforenings H.C. Andersen Legat

1966 Aage Dons

Dansk Oversætterforbunds ærespris

1966 Ib Kruuse Rasmussen

Medlem af Det danske Akademi

1966 Erik Knudsen

Det Danske Akademis Store Pris

1966 Klaus Rifbjerg

Danske Dramatikeres Hæderspris

1966 Klaus Rifbjerg

Dante Alighieri Mindelegat

1966 Per Krarup

Elisabeth Dons Mindelegat

1966 Kirsten Schultz

[Holger] Drachmannlegatet

1966 Jørgen Sonne

Eckersberg-Medaillen

1966 Søren Georg Jensen

Gösta Ekman-prisen

1966 Lone Hertz

Forfatterinderne Elsa og Charlotte Engholms forfatterlegat

1966 Erna Heinberg

Johannes Ewalds Legat

1966 Johannes Smith

Festskrift

1966 Gustav Albeck: Guldalderstudier. Festskrift til Gustav Albeck den 5. juni 1966

Filmfonden

1966 Peter Seeberg: Sult (filmmanuskript)

Filmfondens præmie

1966 Gunnar Sandfeld: Den stumme scene

Forening for Boghaandværks Ærespris

1966 Kai Hjorth

Elith Foss' Mindelegat

1966 Henning Moritzen

Den færøske Litteraturpris (M.A. Jacobsens Heiðursløn)

1966 Hans Dalsgaard: Av mannagøtum
1966 J. Símun Hansen: Havið og vit II

G.E.C. Gads Fonds Hæderspris

1966 Tove Birkelund
1966 P.G. Lindhardt
1966 Olaf Olsen
1966 Vagn Poulsen
1966 Alf Ross

Gladsaxe kommunes Musikpris

1966 Mogens Dalsgaard

Søren Gyldendal Prisen

1966 P.V. Glob

Gyldendals Boglegat

1966 Ulla Ryum

De Gyldne Laurbær

1966 Thorkild Hansen

C.F. Hansen Medaljen

1966 F.C. Lund, f 1896

F. Hendriksen-Medaljen

1966 Viggo Naae

Henkel-Prisen

1966 Lily Weiding

Holberg-Medaillen

1966 Aage Dons

Madame Hollatz' Legat

1966 Ole Vinding

Hvedekorns jubilæumspris

1966 Henrik Nordbrandt

Ingenio et arti

1966 Julius Bomholt

Thit Jensens Forfatterlegat

1966 Ditte Cederstrand

Rektor frk. Ingrid Jespersens Legat

1966 Tove Ditlevsen

Forfatterne Harald Kiddes og Astrid Ehrencron-Kiddes Legat

1966 Børge Madsen

Lulu Ziegler og Per Knutzons Mindelegat

1966 Annelise Meineche

Kollegernes ærespris

1966 Ingeborg Buhl

Konkurrence

1966 Arne Herløv Petersen: Ekstra Bladets romankonkurrence, 1. præmie: Forår i San Francisco (roman)
1966 Kaj Himmelstrup: Nordisk konkurrence, 1. præmie: The Dandelions, 1-4 (dramatik, 1. afsnit udsendt 21-1-1967 i radioen)
1966 Orla Johansen: Vinder af Søndags BTs konkurrence om bedste danske kriminalnovelle
1966 Ole Lund Kirkegaard: Politikens børne-novellekonkurrence: Dragen

Kraks Blå Bog

1966 Poul Borum: sidst 1996

Kritikerprisen

1966 Benny Andersen

Den kulturelle Fonds hæderspris

1966 Marguerite Viby

Kulturministeriets Børnebogspris

1966 ikke uddelt

Louisiana-Prisen

1966 Johan Fjord Jensen
1966 Svend Åge Madsen
1966 Jess Ørnsbo

Kaptajn H.C. Lundgreens Legat

1966 S.A. Klubien
1966 Palle Lauring
1966 Eilif Mortansson

Hulda Lütken og Jacobs legat

1966 Inger Bentzon

Läkerols Kulturpris

1966 Karl Agger

V.H. Michaelsens Legat for unge tegnere

1966 Knud Hansen, f 1936
1966 Jørgen Koefoed Rømer

Munksgaards hæderspris

1966 Herluf Nielsen

Jeanne og Henri Nathansens Fødselsdagslegat

1966 Anders Bodelsen

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat

1966 Poul Ørum

Nemos Forfatterlegat

1966 Robert Corydon

Martin Andersen Nexø Legatet

1966 Oskar Hansen

Carl Nielsen og Annemarie Carl Nielsen-Legatets Hæderspris

1966 Agnete Madsen, f 1923

Billedhugger Kai Nielsens Mindelegat

1966 Erik Heide, f 1934

Morten Nielsens Mindelegat

1966 Ivan Malinowski

Nordisk Råds Litteraturpris

1966 Gunnar Ekelöf: Dîwân över fursten av Emgión (digte) (udvalgte digte på dansk i: Fyrsten af Emgión)

Adam Oehlenschläger Legatet

1966 Hans Lyngby Jepsen

Politikens Nuser som årets radise

1966 Bodil Koch

Clara Pontoppidans Fødselsdagslegatet

1966 Erik Mørk

Poul Reumerts Studielegat

1966 Susse Wold

Edith Rode Legatet

1966 Grethe Kemp

Helge Rode Legatet

1966 Jørgen Sonne

Rosenkjær-Prisen

1966 Peter Naur

Selskabet Bogvennernes Tegnerpris

1966 Ib Spang Olsen

Selskabet for de skiønne og nyttige Videnskabers Pris

1966 Else Kai Sass: Thorvaldsens portrætbuster I-III

Sonning-prisen

1966 Sir Laurence Olivier

Léonie Sonnings Musikpris

1966 Birgit Nilsson

Statens Kunstfond. Livsvarig ydelse (anden gruppe end litteratur)

1966 Axel Borup-Jørgensen
1966 Henry Heerup
1966 Sigurd Swane

Justitsminister K.K. Steinkes mindelegat

1966 Lis Ørum

Århus Studenterforenings æreskunstner

1966 François Truffaut

Studenternes æresstudent, Kbh.

1966 Victor Borge

Frøken Suhrs Forfatterlegat

1966 Jens Eisenhardt
1966 Jørgen Rytter

Teaterkatten

1966 Edvin Tiemroth

Teaterpokalen

1966 Bendt Rothe

Thorvaldsen Medaillen

1966 Harald Leth

Udlandet - + Andre priser

1966 Sejr Volmer-Sørensen: Teatertrolden, Norge

Udlandet - IBBY's H.C. Andersen-pris

1966 Alois Carigiet
1966 Tove Jansson

Mogens Wieths Mindelegat

1966 Erik Mørk

Overretssagfører L. Zeuthens Mindelegat

1966 Margrethe Schanne

Æresdoktor

1966 Alf Henriques: ved Uppsala Universitet

Æresmedlem af Dansk Forfatterforening

1966 Julius Bomholt

Emil Aarestrup Medaillen

1966 Alex Garff

Årets danske jazzmusiker

1966 Hugh Steinmetz

1967

Herman Bangs Mindelegat

1967 Sigurd Elkjær

Otto Benzons Forfatterlegat

1967 Jørgen Gustava Brandt

Blicherprisen

1967 Ingeborg Brams

Tagea Brandts Rejselegat

1967 Kirsten Hermansen
1967 Inge Lehmann
1967 Lise Ringheim
1967 Sally Salminen

Cavling-prisen

1967 Hans V. Bischoff

Dansk Forfatterfonds lyrikerpris

1967 Hans Hartvig Seedorff Pedersen

Dansk Forfatterforenings H.C. Andersen Legat

1967 Jacob Paludan

Dansk Oversætterforbunds ærespris

1967 Karen Nyrop Christensen

Dansk-Færøsk Kulturfonds pris

1967 Páll Nolsøe

Det danske Akademi, Børnebogskonkurrence

1967 Cecil Bødker: Silas og den sorte hoppe (børnebog)
1967 Preben Ramløv: Massa Peter (roman)

Medlem af Det danske Akademi

1967 F.J. Billeskov Jansen
1967 Klaus Rifbjerg

Det Danske Akademis Store Pris

1967 Ole Sarvig

Danske Bladtegneres Hæderslegat

1967 Hans Ruge Lollesgaard

Elisabeth Dons Mindelegat

1967 Lone Koppel

[Holger] Drachmannlegatet

1967 Orla Bundgård Povlsen

Eckersberg-Medaillen

1967 Knud Friis
1967 Agnete Varming
1967 Gunnar Westman

Johannes Ewalds Legat

1967 Thorkild Hansen

Forening for Boghaandværks Ærespris

1967 Axel Knudsen, f 1912

Frimærke eller pengeseddel

1967 Poul Poulsen Nolsøe: 50-kr seddel, Færøerne

Den færøske Litteraturpris (M.A. Jacobsens Heiðursløn)

1967 Johanna Maria Skylv-Hansen: Gamlar gøtur II

Holger Gabrielsens Æreslegat

1967 Lone Hertz

G.E.C. Gads Fonds Hæderspris

1967 Erik Dal
1967 P.V. Glob
1967 Vello Helk
1967 Dyveke Helsted
1967 Stephan Hurwitz
1967 Ole Lando
1967 Mogens Wöldike

Gladsaxe kommunes Musikpris

1967 Else Paaske

Ernst Goldschmidts Legat

1967 Marlie Brande

Søren Gyldendal Prisen

1967 Hans Lyngby Jepsen

Gyldendals Boglegat

1967 Jørgen Sonne

Gyldendals hæderspris på 150-årsdagen for Frederik V. Hegels fødsel

1967 Thøger Birkeland
1967 C.A. Bodelsen
1967 Mogens Boisen
1967 Jørgen Gustava Brandt

De Gyldne Laurbær

1967 Klaus Rifbjerg

C.F. Hansen Medaljen

1967 Jørn Utzon

Oluf Hartmanns Mindelegat

1967 Jørn Larsen, f 1926

Ole Haslunds Kunstnerfond

1967 Ellen Gottschalch

F. Hendriksen-Medaljen

1967 ikke uddelt

Henkel-Prisen

1967 Lone Hertz

Holberg-Medaillen

1967 Hakon Stangerup

Bodil Ipsens Jubilæumslegat

1967 Bodil Kjer

De Irgens-Berghske Legater

1967 Poul Janus Ipsen, f 1936

Viggo Jarls legat til fordel for danske billedhuggere

1967 Arno Axelsen, f 1912
1967 Knud Nellemose

Rektor frk. Ingrid Jespersens Legat

1967 Dyveke Helsted

Lulu Ziegler og Per Knutzons Mindelegat

1967 Kaspar Rostrup

Kollegernes ærespris

1967 Oskar Hansen

Konkurrence

1967 Børge Hansen, f 1924: Dansk Skolescenes konkurrence, 2. præmie: Plankeværket (dramatik)
1967 Kaj Himmelstrup: Dansk Skolescenes konkurrence, 3. præmie: Du store kineser (dramatik, opført 1-7-1967, trykt 1969)
1967 Kaj Himmelstrup: Sydslesvigsk Lærerforenings konkurrence, 2. præmie: Stakkels Alfred (dramatik)
1967 Niels Kjær: Jyllands-Postens digter-konkurrence, vinder
1967 Henning Nielsen: Dansk Skolescenes dramatikerkonkurrence, 1. præmie: Rundt på gulvet

Kraks Blå Bog

1967 Hilmar Wulff: sidst 1984

Kritikerprisen

1967 Jørgen Gustava Brandt

Kulturministeriets Børnebogspris

1967 Jan Møller: Borger i det gamle København
1967 Ib Spang Olsen: Mosekonens bryg (billedbog)

Københavns Universitets Guldmedalje

1967 Kai Sørlander: i filosofi

Niels Larsen Stevns og hustru Annas Legat

1967 Henrik Starcke

Läkerols Kulturpris

1967 Einar Nørby

Sophus Michaëlis' Legat

1967 Ingeborg Olrik

Carl Møllers Legat

1967 Sven Holm

Jeanne og Henri Nathansens Fødselsdagslegat

1967 Jørgen Sonne

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat

1967 Aage Dons

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat for musikere, fortrinsvis komponister og bildende kunstnere

1967 Ulf Rasmussen, f 1913

Nemos Forfatterlegat

1967 Willy-August Linnemann

Carl Nielsen og Annemarie Carl Nielsen-Legatets Hæderspris

1967 Thomas Koppel

Nordisk Råds Litteraturpris

1967 Johan Borgen: Nye Noveller (noveller)(udgivet i Danmark på norsk med titlen: Noveller)

Adam Oehlenschläger Legatet

1967 Finn Søeborg

PH-Prisen

1967 The Beefeaters (gruppe)
1967 Young Flowers (gruppe)
1967 Jens Branner: Stemmer fra mørket
1967 Bernhard Christensen
1967 Carl Madsen
1967 Helle Munch-Petersen
1967 Lis Møller
1967 Verner Panton
1967 Arne Skovhus

Politikens Nuser som årets radise

1967 Steen Eiler Rasmussen

Henrik Pontoppidans Mindefond

1967 Frank Jæger

Poul Reumerts Studielegat

1967 Jesper Langberg

Edith og Helge Rode Legatet

1967 Vibeke Willumsen

Rosenkjær-Prisen

1967 Johannes Sløk

Otto Rungs Forfatterlegat

1967 Johannes Wulff

Frederik Schybergs Mindelegat

1967 Ole Brandstrup

Sonning-prisen

1967 W.A. Visser 't Hooft

Léonie Sonnings Musikpris

1967 Witold Lutoslawski

Studenternes æresstudent, Kbh.

1967 Tom Lehrer

Teaterkatten

1967 Leon Feder

Teaterpokalen

1967 Edvin Tiemroth

Thorvaldsen Medaillen

1967 Henry Heerup

Udlandet - + Andre priser

1967 Anders Bodelsen: Prix Italia: En hård dags nat (radiospil)
1967 Maria Giacobbe: Premio Villa San Giovanni
1967 Erik Chr. Haugaard: Boston Globe Hornbook Award
1967 Erik Chr. Haugaard: Jane Adams Childrens Book Award: The little fish (dansk titel: De små fisk, 1969)
1967 Erik Chr. Haugaard: The Bookweek Prize
1967 Jørgen Nash: Svenska Statens Stora Konststipendium

Udlandet - Prins Eugén Medaljen, Sverige

1967 Kain Tapper: som finsk modtager
1967 Richard Mortensen

Udlandet - Henrich Steffens-prisen

1967 Johannes Edfelt

Overretssagfører L. Zeuthens Mindelegat

1967 Merete Bodelsen

Æresbolig

1967 Bengt Strömgren: æresboligen på Carlsberg, 1967-86

Æresborger

1967 Victor Borge: Æreskøbenhavner
1967 Steen Eiler Rasmussen: Æreskøbenhavner
1967 Poul Reumert: Æreskøbenhavner

Æresmedlem

1967 Egill Snorrason: Dansk medicinsk-historisk selskab

Æresmedlem af udenlandsk forening

1967 Hakon Stangerup: Svenska Litteratursällskapet i Finland

Emil Aarestrup Medaillen

1967 Poul Sørensen

Årets danske jazzmusiker

1967 Bent Jædig

1968

Det Anckerske Legat

1968 Elsa Gress

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1968 Mogens Andersen, f 1916
1968 Ib Nørholm
1968 Gunnar Westman

Jens Baggesen-prisen

1968 Flemming Dahl: Jens Baggesen: Oceania (gendigtet og tolket)

Herman Bangs Mindelegat

1968 mangler

Sally Behrens' Forfatterlegat til Ove Behrens minde

1968 Knud Holten

Otto Benzons Forfatterlegat

1968 Svend Åge Madsen

Blicherprisen

1968 H.P. Christensen, f 1898

Tagea Brandts Rejselegat

1968 Else Margrete Gardelli
1968 Anna Lærkesen
1968 Agnete Munch-Petersen

Emma Bærentzens Legat, andre modtagere

1968 Gerda Gundorph Jørgensen
1968 Holger Steinrud
1968 Jørgen C. Rasmussen
1968 Knud Howalt
1968 Peter Bonnén
1968 Jens Okking

Cavling-prisen

1968 Erik Nørgaard

Kristian Dahls Mindelegat

1968 Erik Nørgaard

Dansk Forfatterfonds lyrikerpris

1968 Ole Sarvig

Dansk Forfatterforenings H.C. Andersen Legat

1968 Erik Dal

Dansk Oversætterforbunds ærespris

1968 Poul Sørensen

Det danske Akademi, Hæderpris (GEC Gad)

1968 Peter Skautrup

Det Danske Akademis Store Pris

1968 Tom Kristensen

Den Danske Cirkuspris

1968 Albert Schumann

Danske Dramatikeres Hæderspris

1968 Leif Panduro

Elisabeth Dons Mindelegat

1968 Ellen Winther Lembourn

[Holger] Drachmannlegatet

1968 Villy Sørensen

Eckersberg-Medaillen

1968 Ib Braase
1968 Karen Clemmensen, f 1917: sammen med Ebbe Clemmensen
1968 Jane Muus
1968 Svend Wiig Hansen
1968 Willy Ørskov

Johannes Ewalds Legat

1968 [Carl Erik] Soya

Festskrift

1968 Jens Kruuse: Festskrift til Jens Kruuse den 6. april 1968. Red. af Gustav Albeck m.fl.
1968 Hakon Stangerup: Hakon Stangerup på 60-årsdagen 10. november 1968
1968 Hans Sørensen: Romanproblemer. Festskrift til Hans Sørensen den 28. sept. 1968

Filmfonden

1968 Ole Wahl Olsen

Forening for Boghaandværks Ærespris

1968 Jens Olsen, f 1894

Alexander Foss-prisen

1968 Svend Thorsen

Den færøske Litteraturpris (M.A. Jacobsens Heiðursløn)

1968 Robert Joensen: At býta seyð og fletta

Jacob Gades Fond

1968 Andras Adorjan
1968 Marianne Jensen

G.E.C. Gads Fonds Hæderspris

1968 Aage Hansen

Gladsaxe kommunes Musikpris

1968 Gert von Bülow

Gramex-prisen

1968 Arne Skjold-Rasmussen
1968 Peter Willemoës, f 1927

Søren Gyldendal Prisen

1968 Torben Brostrøm

Gyldendals Boglegat

1968 Ernst Bruun Olsen

De Gyldne Laurbær

1968 Jens Kruuse

Osvald Helmuths Jubilæumslegat

1968 Holger Juul Hansen

F. Hendriksen-Medaljen

1968 Illustrationsforlaget

Henkel-Prisen

1968 Karin Nellemose

Holberg-Medaillen

1968 Willy-August Linnemann

Bodil Ipsens Jubilæumslegat

1968 Hans Kurt

Viggo Jarls legat til fordel for danske billedhuggere

1968 Arno Axelsen, f 1912
1968 Henrik Starcke

Rektor frk. Ingrid Jespersens Legat

1968 Rita Knudsen: Rita Knudsen

Ørelæge Valdemar Klein og Læge fru Johanne Kleins Legat

1968 Else Kai Sass

Kollegernes ærespris

1968 Julius Bomholt

Konkurrence

1968 Bibi Berliner: børne- og ungdomsbogskonkurrence om grønlandske forhold: Derude bag havet
1968 Jørgen Børglum Larsen: Jyllands-Postens novellekonkurrence for unge, 1. præmie
1968 Børge Hansen, f 1924: Holstebro Kommunes og Holstebro Musikskoles konkurrence, 2. præmie: Den store klodsede kvabbedask med de krøllede øren (dramatik, trykt 1978)

Kraks Blå Bog

1968 Paul Hammerich: sidst 1992

Kritikerprisen

1968 Anders Bodelsen

Kulturministeriets Børnebogspris

1968 Cecil Bødker: Silas og den sorte hoppe

Finn Lassens Mindelegat

1968 Arne Hansen, f 1938

Kaptajn H.C. Lundgreens Legat

1968 Arne Hartmann

Läkerols Kulturpris

1968 Jens Kruuse
1968 Hakon Stangerup

Jeanne og Henri Nathansens Fødselsdagslegat

1968 Christian Kampmann

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat

1968 Willy-August Linnemann

Danmarks Nationalbanks Jubilæumsfond

1968 Anne Marie Egemose
1968 Vibeke Lindhardt
1968 Eva Sørensen, f 1940

Nemos Forfatterlegat

1968 Ulf Hoffmann

Martin Andersen Nexø Legatet

1968 Hans Lyngby Jepsen

Carl Nielsen og Annemarie Carl Nielsen-Legatets Hæderspris

1968 Willy Ørskov

Morten Nielsens Mindelegat

1968 Ole Sarvig

Nordisk Råds Litteraturpris

1968 Per Olof Sundman: Ingenjör Andrées luftfärd (dansk titel: Andrées luftfærd)

Nordisk Råds Musikpris

1968 Joonas Kokkonen: Tredje symfoni

Adam Oehlenschläger Legatet

1968 Willy-August Linnemann

PH-Prisen

1968 Elsa Gress
1968 Astrid Gøssel
1968 Svend Heinild
1968 Svend Johansen, f. 1890
1968 C.C. Kragh-Müller
1968 Rosa Krotoschinsky

Clara Pontoppidans Fødselsdagslegatet

1968 Karin Nellemose
1968 Jørgen Reenberg

Poul Reumerts Studielegat

1968 Erik Mørk

Edith og Helge Rode Legatet

1968 Marcus Lauesen

Rosenkjær-Prisen

1968 Tage Kaarsted

San Cataldo-legatet

1968 Ingemann Andersen, f 1929

Alfred Schmidts legat

1968 Erik Werner

Frederik Schybergs Mindelegat

1968 Preben Harris

Ludvig Schyttes Legat

1968 Erling Bloch

Selskabet Bogvennernes Tegnerpris

1968 Aage Gitz-Johansen

Selskabet for de skiønne og nyttige Videnskabers Pris

1968 Aage Hansen: + Selskabets medalje
1968 Peter Skautrup: + Selskabets medalje

Skjold Burnes Mindelegat

1968 Niels Hinrichsen

Sonning-prisen

1968 Arthur Koestler

Léonie Sonnings Musikpris

1968 Benjamin Britten

Frøken Suhrs Forfatterlegat

1968 Per Flor Jølting

Teaterkatten

1968 Bent Mejding

Thorvaldsen Medaillen

1968 Richard Mortensen
1968 Knud Nellemose

Udlandet - + Andre priser

1968 Piet Hein: The Alexander Graham Bell Silver Bell

Udlandet - IBBY's H.C. Andersen-pris

1968 James Krüss
1968 José Maria Sanchez-Silva
1968 Jirí Trnka

Liva Weels Jubilæumslegat

1968 Beatrice Bonnesen

Mogens Wieths Mindelegat

1968 Ove Sprogøe

Æresdoktor ved Københavns Universitet

1968 Inge Lehmann

Æresdoktor ved Århus universitet

1968 Morten Borup

Æresmedlem

1968 Carl Thomsen, f 1894: Nyt dansk Litteraturselskab

Æresmedlem af Dansk Forfatterforening

1968 Ragna Norstrand

Emil Aarestrup Medaillen

1968 William Heinesen

Årets danske jazzmusiker

1968 Palle Mikkelborg

1969

H.C. Andersen Medaljen

1969 Erik Mørk

Herman Bangs Mindelegat

1969 Harald H. Lund

Aage Barfoeds og Frank Lunds Legat

1969 S.A. Klubien

Otto Benzons Forfatterlegat

1969 Jess Ørnsbo

Blicherprisen

1969 Louis Rasmussen

William og Anna Blochs Legat

1969 Lisbet Dahl

Georg Brandes-Prisen

1969 Johan Fjord Jensen: for inspiration til og redaktion af tidsskriftet Kritik
1969 Aage Henriksen: for inspiration til og redaktion af tidsskriftet Kritik

Tagea Brandts Rejselegat

1969 Tove Birkelund
1969 Gutte Eriksen
1969 Bonna Søndberg
1969 Susse Wold

Emma Bærentzens Legat, andre modtagere

1969 Birthe Størup
1969 Eyvind Brems-Islandi
1969 Eyvind Rafn
1969 Ingrid Bischoff
1969 Per Arnoldi

Emma Bærentzens Legat

1969 Arne Hartmann

Cavling-prisen

1969 Thyra Christensen

Fru Ville Christensens Legat

1969 Johannes Carstensen, f 1924

Dansk Forfatterforenings H.C. Andersen Legat

1969 Hans Lyngby Jepsen

Dansk Oversætterforbunds ærespris

1969 Uffe Harder

Det Danske Akademis Store Pris

1969 Frank Jæger

Den Danske Cirkuspris

1969 Eli Benneweis

C.L. Davids Fødselsdagslegat

1969 Vibeke Woldbye

Elisabeth Dons Mindelegat

1969 Gurli Plesner

[Holger] Drachmannlegatet

1969 Ivan Malinowski

Eckersberg-Medaillen

1969 Kjeld Hansen
1969 Jørgen Haugen Sørensen

Johannes Ewalds Legat

1969 Kelvin Lindemann

Festskrift

1969 Svend Kragh-Jacobsen: Svend Kragh-Jacobsen: Balletaftener. Nyere balletstrømninger ude og hjemme

Filmfondens præmie

1969 Lene Grønlykke: Balladen om Carl-Henning (film, sammen med Sven Grønlykke)
1969 Sven Grønlykke: Balladen om Carl-Henning (film, sammen med Lene Grønlykke)

Forening for Boghaandværks Ærespris

1969 Aage Wantzin

Den færøske Litteraturpris (M.A. Jacobsens Heiðursløn)

1969 Hans J. Glerfoss: Kvirra í reyðum og bláum, Til B og Fjallafossar
1969 Rólant Lenvig: Landalæra 2 og 3
1969 Jens Pauli Heinesen: Aldurnar spæla á sandi og Gestur
1969 Hans Debes Joensen: Alisfrøði
1969 Rói Patursson: Yrkingar (digte)

Jacob Gades Fond

1969 Henryk Kowalski
1969 Peter Bastian
1969 Jørgen Hald Nielsen
1969 Gunnar Kvaran
1969 Michala Petri
1969 Niels Thomsen, f 1945

G.E.C. Gads Fonds Hæderspris

1969 F.J. Billeskov Jansen
1969 Sven Møller Kristensen
1969 Ove Nathan
1969 Hakon Stangerup

Gladsaxe kommunes Musikpris

1969 Ole Jensen, f 1938

Ernst Goldschmidts Legat

1969 Bertel Engelstoft

Søren Gyldendal Prisen

1969 Klaus Rifbjerg

Gyldendals Boglegat

1969 Jørgen Knudsen

De Gyldne Laurbær

1969 Anders Bodelsen

Oluf Hartmanns Mindelegat

1969 Steffen Jørgensen, f 1940

Ole Haslunds Kunstnerfond

1969 Henning Andersen, f 1944-3-3
1969 Leo Estvad
1969 Kjeld Hansen
1969 Leif Lage
1969 Bjørn Nordahl
1969 Marguerite Viby

F. Hendriksen-Medaljen

1969 Henry Thejls

Henkel-Prisen

1969 Birgitte Price

Holberg-Medaillen

1969 Steen Eiler Rasmussen

Horsensegnens Teaters pris

1969 Ulla Lock

Ingenio et arti

1969 Harald Lander
1969 Einar Nørby

Brygger Carl Jacobsens Mindelegat

1969 Svend Eriksen: Louise Delanois. Menuisier en sièges (udgivet i Paris, 1968)

Viggo Jarls legat til fordel for danske billedhuggere

1969 Bjørn Nordahl

Rektor frk. Ingrid Jespersens Legat

1969 Else Hansen

Kollegernes ærespris

1969 Asta Nielsen: Den tiende muse (erindringer)

Konkurrence

1969 Carl Bjerredahl: Skandinaviens bedste spændingsroman: Hvid dronning (roman)
1969 Mette Ejlersen: ugebladet Hjemmets nordiske romankonkurrence, 2. præmie: Disse dage - disse år

Kritikerprisen

1969 Inger Christensen: Det (digte)

Kulturministeriets Børnebogspris

1969 Ole Lund Kirkegaard: Albert (roman for børn)

Niels Larsen Stevns og hustru Annas Legat

1969 Carl-Henning Pedersen

Lunningprisen

1969 Bent Exner

Läkerols Kulturpris

1969 Bodil Kjer

V.H. Michaelsens Legat for unge tegnere

1969 Erik Werner

Carl Møllers Legat

1969 Dorrit Willumsen

Jeanne og Henri Nathansens Fødselsdagslegat

1969 Dorrit Willumsen

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat

1969 Villy Sørensen

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat for musikere, fortrinsvis komponister og bildende kunstnere

1969 Arne Johannessen

Danmarks Nationalbanks Jubilæumsfond

1969 Niels Jørgen Haugesen
1969 Erik Chr. Haugaard
1969 Johnny Sørensen, f 1944
1969 Rud Thygesen, f 1932
1969 Lise Warburg

Neuhausens præmie

1969 Peter Hentze

Martin Andersen Nexø Fondens Pris

1969 Børge Houmann

Martin Andersen Nexø Legatet

1969 Kai Holm

Carl Nielsen og Annemarie Carl Nielsen-Legatets Hæderspris

1969 Per Nørgård

Astrid Noachs Legatfond

1969 Astrid Klenow

Nordisk Radiospilpris

1969 Leif Petersen: Filejsens drøm (dramatik)

Nordisk Råds Litteraturpris

1969 Per Olov Enquist: Legionärerna (dansk titel: Legionærerne)

Lavrids Nyegaard Tetens legat

1969 Carlo Andersen, f. 1904-6-13

Adam Oehlenschläger Legatet

1969 Palle Lauring

PH-fonden

1969 Politisk Revy
1969 Bodil Koch

PH-Prisen

1969 Leif Blædel
1969 Inge Hegeler
1969 Sten Hegeler
1969 Joachim Israel
1969 Jørgen Nørgaard
1969 Hans Reitzel
1969 Henrik Sidenius
1969 Mogens Voltelen

Politikens Nuser som årets radise

1969 Elsa Gress

Pontoppidans legat

1969 Josef Petersen

Olaf Poulsens Mindelegat

1969 Benny Hansen, f 1944
1969 Tudlik Johansen
1969 Bent Mejding
1969 Clara Pontoppidan

Poul Reumerts Studielegat

1969 Peter Steen

Edith og Helge Rode Legatet

1969 ikke uddelt

Rosenkjær-Prisen

1969 Ester Boserup

Otto Rungs Forfatterlegat

1969 Poul Ørum

Frederik Schybergs Mindelegat

1969 Kaspar Rostrup

Selskabet Bogvennernes Tegnerpris

1969 Mogens Zieler

Selskabet for de skiønne og nyttige Videnskabers Pris

1969 Torben Brostrøm

Sonning-prisen

1969 Halldór Laxness

Léonie Sonnings Musikpris

1969 Boris Christoff

Spies Fonden, Simon

1969 Henny Jensen: livsglædens pris

Studenternes æreskunstner, Kbh.

1969 Henning Moritzen

Frøken Suhrs Forfatterlegat

1969 Mogens Linck

Teaterkatten

1969 Ole Ernst

Teaterpokalen

1969 Preben Harris

Thorvaldsen Medaillen

1969 Ejler Bille

Udlandet - + Andre priser

1969 Lars Bo: Det gyldne Æble (Bratislava): H.C. Andersen: Snedronningen (illustrationerne)
1969 Steffen Steffensen, f. 1908: Goethe-medaljen i guld

Udlandet - Henrich Steffens-prisen

1969 Carl-Henning Pedersen

Æresborger

1969 Albert Dam: i Silkeborg

Æresdoktor

1969 Mogens Brøndsted: Uppsala Universitet

Æresdoktor ved Lunds Universitet

1969 Einar Hansen

Æresmedlem

1969 Bjørn Rasmussen: Filmmedarbejderforeningen 1969

Emil Aarestrup Medaillen

1969 Piet Hein

Årets danske jazzmusiker

1969 John Tchicai


1990 - 1991 - 1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999
2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009
2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017