Litteraturpriser sorteret efter år. Del 1930 - 1934

Denne side er under stadig udbygning.


1800-1804 - 1805-1809 - 1810-1814 - 1815-1819 - 1820-1824 - 1825-1829 - 1830-1834 - 1835-1839 - 1840-1844 - 1845-1849
1850-1854 - 1855-1859 - 1860-1864 - 1865-1869 - 1870-1874 - 1875-1879 - 1880-1884 - 1885-1889 - 1890-1894 - 1895-1899
1900-1904 - 1905-1909 - 1910-1914 - 1915-1919 - 1920-1924 - 1925-1929 - 1930-1934 - 1935-1939 - 1940-1944 - 1945-1949
1950-1954 - 1955-1959 - 1960-1964 - 1965-1969 - 1970-1974 - 1975-1979 - 1980-1984 - 1985-1989
1990 - 1991 - 1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999
2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009
2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017

1930

Otto Benzons Forfatterlegat

1930 Tom Kristensen

Tagea Brandts Rejselegat

1930 Anna Bloch
1930 Marie Krogh
1930 Ingeborg Plockross-Irminger

Emma Bærentzens Legat

1930 Per Lange
1930 Hulda Lütken
1930 Aksel Sandemose
1930 Hans Hartvig Seedorff Pedersen

Holger Drachmann-legatet

1930 Thit Jensen

Eckersberg-Medaillen

1930 Mogens Bøggild
1930 Ebba Carstensen

Festskrift

1930 Ejnar Mikkelsen: Hilsen til Ejnar Mikkelsen på hans 50-års fødselsdag

Finansloven

1930 Vilh. Bergstrøm

Astrid Goldschmidts Legat

1930 Hans Povlsen

Konkurrence

1930 Torry Gredsted: Politiken: Den grønne ring (præmieret i konkurrence om drengebog, fik derefter valgt med 66% af stemmerne blandt læserne til årets Drengebog)
1930 Valdemar Hanøl: Politiken: Sølvhjerneskallerne, præmieret i konkurrence om drengebog
1930 Holger Rützebeck: Politiken: Espen Offer og hans Herre, præmieret i konkurrence om drengebog

Kraks Blå Bog

1930 Anton Kvist: sidst 1964

Carl Møllers Legat

1930 Paul la Cour

Rongeske Fonds Legat

1930 Marcus Lauesen

Selskabet for de skiønne og nyttige Videnskabers Pris

1930 Paul la Cour: Den tredie dag (digte, 1928)

Thorvaldsen Medaillen

1930 C.J. Bonnesen

1931

Det Anckerske Legat

1931 Thit Jensen

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1931 Johannes Kragh
1931 Knudåge Riisager
1931 Eugène de Sala
1931 Edvard Weie

H.C. Andersen-Mindemedaillen

1931 Johannes Wulff: O, ungdom (roman, 1929)

Otto Benzons Forfatterlegat

1931 Hans Hartvig Seedorff Pedersen

Tagea Brandts Rejselegat

1931 Ada Adler
1931 Gunna Breuning-Storm
1931 Astrid Ehrencron-Kidde

Emma Bærentzens Legat

1931 [Carl Erik] Soya

Holger Drachmann-legatet

1931 Laurids Bruun

Eckersberg-Medaillen

1931 Jens Søndergaard

Finansloven

1931 Anton Nielsen, f. 1873: understøttelse

Oluf Hartmanns Mindelegat

1931 Vilhelm Lundstrøm

Ingenio et arti

1931 Pauline Brunius
1931 Suzanne Devoyod
1931 Emmi Leisner
1931 Gabrielle Robinne
1931 Clara Pontoppidan

Konkurrence

1931 Johannes Buchholtz: Nordisk Romankonkurrence: Susanne (roman, 1. præmie)
1931 Erna Heinberg: Politikens pigebogskonkurrence: Hemmeligheden
1931 Thit Jensen: Nordisk Romankonkurrence: Jørgen Lykke (roman, 3. præmie)
1931 Viva Lütken: Den vide, vide verden (roman, vinder af Jespersen og Pio's konkurrence om den bedste pigebog)
1931 Estrid Ott: Politikens og Jespersen & Pios konkurrence om den bedste pigebog: Kære Chester (roman, præmie)
1931 Bent Steenberg: Nordisk Romankonkurrence: Herremandsbørn I-II (roman, 2. præmie)

Københavns Universitets Guldmedalje

1931 Hakon Stangerup

Carl Møllers Legat

1931 Johannes Wulff

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat for musikere, fortrinsvis komponister og bildende kunstnere

1931 L. Find

Alfred Schmidts legat

1931 Robert Storm Petersen

Udlandet - + Andre priser

1931 Erik Bertelsen: W. Nygaards Forfatterlegat, Norge

Æresbolig

1931 Niels Bohr: æresboligen på Carlsberg, 1931-62

Æresborger

1931 Niels Hansen Jacobsen: i Vejen

Æresmedlem

1931 Magnus Bech-Olsen: Dansk Artist Forbund

1932

H.C. Andersen-Mindemedaillen

1932 Leck Fischer: En dreng fra gaden (roman)

Otto Benzons Forfatterlegat

1932 Erling Kristensen

Tagea Brandts Rejselegat

1932 Tenna Kraft
1932 Hortense Panum
1932 Emilie Ulrich
1932 Olga Wagner
1932 Elna Ørnberg

Emma Bærentzens Legat

1932 Leck Fischer
1932 Aage Madelung

Holger Drachmann-legatet

1932 Axel Juel
1932 Per Lange

Finansloven

1932 Jørgen Bukdahl
1932 Hans Kirk
1932 Erling Kristensen
1932 Tom Kristensen
1932 Marcus Lauesen

Fødselsdagsfest

1932 Karin Michaëlis: festbanket og fakeltog i PEN-klubben i Wien

Astrid Goldschmidts Legat

1932 Kai Hoffmann

Oluf Hartmanns Mindelegat

1932 Jens Søndergaard

Ingenio et arti

1932 Bergliot Ibsen
1932 Elisabeth Schumann
1932 Agnes Slott-Møller

Konkurrence

1932 Aage Brodersen: Radiolytteren: 2. præmie for novellen Vildællingerne går over gaden
1932 Aase Hansen: Radiofoniens Hørespilkonkurrence, ekstrapræmie: Madammen i Sundgården (dramatik)

Københavns Universitets Guldmedalje

1932 K.E. Løgstrup

Carl Møllers Legat

1932 Jørgen Nielsen

Alfred Schmidts legat

1932 Carl Jensen, f 1887

Selskabet for de skiønne og nyttige Videnskabers Pris

1932 Harry Søiberg: De levendes land (3. bind af serien De levendes land, udkommet 1916-1920)

Thorvaldsen Medaillen

1932 Anne Marie Carl Nielsen

Udlandet - De olympiske Lege

1932 Josef Petersen: Argonauterne (legende, sølv)

Æresdoktor

1932 J. Christian Bay: M.Sc. h.c. ved Northwestern University, USA
1932 Johannes Steenstrup: ved universitetet i Caen

Æresmedlem

1932 N. Neergaard: Journalistforeningen for Kbh.

1933

Det Anckerske Legat

1933 Kai Hoffmann

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1933 Ebbe Hamerik
1933 Aksel Jørgensen, f 1883
1933 Hans W. Larsen, f 1886

H.C. Andersen-Mindemedaillen

1933 Kelvin Lindemann: Vi skal nok blive berømte (roman)

Otto Benzons Forfatterlegat

1933 Jacob Paludan

Tagea Brandts Rejselegat

1933 Helvig Kinch
1933 Edith Rode
1933 Ingeborg Maria Sick
1933 Birgit Trolle

Emma Bærentzens Legat

1933 Bernhard Jensen
1933 Jørgen Nielsen
1933 Fredrik Nygaard
1933 Jens August Schade

Holger Drachmann-legatet

1933 Johannes Jørgensen

Eckersberg-Medaillen

1933 Oluf Høst
1933 Arno Malinowski
1933 Siegfred Neuhaus

Finansloven

1933 Sigurd Elkjær
1933 Axel Juel
1933 Kaj Munk
1933 Jacob Paludan

Astrid Goldschmidts Legat

1933 Cai M. Woel

Ingenio et arti

1933 Jeanne-Louise Ternaux-Compans Hermite
1933 Britta Hertzberg
1933 Frieda Leider
1933 Poul Reumert
1933 Hans Hartvig Seedorff Pedersen
1933 Else Skouboe

Konkurrence

1933 H.C. Branner: Statsradiofoniens hørespilkonkurrence, 2 præmie: Eftermæle (dramatik, udsendt 9-9-1933, tryk i 'Fem hørespil', 1943)
1933 Karen Brunés: 1. præmie i konkurrence om filmmanuskript
1933 Christen Bundgaard Christensen: Statsradiofoniens hørespilkonkurrence: Monks Bay (ekstrapræmieret, udsendt 12-10-34, trykt 1936)
1933 Svend Rindom: Statsradiofoniens hørespilkonkurrence, 3. præmie: Duel
1933 Axel Valentiner: Statsradiofoniens højespil-konkurrence (1. præmie): Tragedien på Allehelgens stiftelse (sendt 1-9-1933, 70 min., trykt 1933)

Københavns Universitets Guldmedalje

1933 Hans Sørensen: (romansk filologi)
1933 Ole Widding

Carl Møllers Legat

1933 Leck Fischer

Den Raben-Levetzauske Fonds Ærespris

1933 Johannes Bech

Rongeske Fonds Legat

1933 Johan Galster

Alfred Schmidts legat

1933 Erik Stockmarr

Teaterpokalen

1933 Holger Gabrielsen

Thorvaldsen Medaillen

1933 Niels Larsen Stevns

Æresborger

1933 Henrik Pontoppidan: i Randers

Æresdoktor

1933 Karl Meyer: Dr.techn.h.c. ved Polyteknisk læreanstalt

Æresmedlem

1933 Clara Hammerich: ekstraordinært medlem af det hollandske litteraturselskab i Leiden

1934

Det Anckerske Legat

1934 Svend Leopold

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1934 William Scharff
1934 Kai Senstius
1934 Olga Wagner

H.C. Andersen-Mindemedaillen

1934 Andrea Andreasen: Døden har nøglen (roman)

Otto Benzons Forfatterlegat

1934 Sven Clausen

Tagea Brandts Rejselegat

1934 Karen Bramson
1934 Marie Henriques
1934 Johanne Krarup-Hansen
1934 Eli Møller
1934 Ida Møller

Emma Bærentzens Legat

1934 H.C. Branner
1934 Georg Rønberg
1934 Johannes Weltzer

Holger Drachmann-legatet

1934 Tom Kristensen

Eckersberg-Medaillen

1934 Harald Hansen, f 1890
1934 Helge Holm
1934 Agnes Lunn
1934 Harald Quistgaard
1934 Søren Sørensen, f 1885

Festskrift

1934 Vilhelm Andersen: Festskrift til Vilhelm Andersen fra kolleger og disciple. Red. af Svend Norrild m.fl.
1934 Valdemar Rørdam

Finansloven

1934 Knuth Becker
1934 Leck Fischer

Astrid Goldschmidts Legat

1934 Hulda Lütken
1934 Jørgen Vibe

Oluf Hartmanns Mindelegat

1934 Karl Agger

Holberg-Medaillen

1934 Vilhelm Andersen

Ingenio et arti

1934 Helga Görlin
1934 Kaja Eide Norena
1934 Augusta Blad
1934 Karen Caspersen
1934 Axel Juel
1934 Gyrithe Lemche
1934 Ulla Poulsen Skou
1934 Ingeborg Steffensen

Konkurrence

1934 Svend Borberg: Dramatikerkonkurrence: Cirkus Juris (dramatik, 2. præmie)
1934 Leck Fischer: Statsradiofoniens Hørespilkonkurrence, ekstrapræmie: De sorte Mænd (udsendt 18-9-1934)
1934 Leck Fischer: Statsradiofoniens Hørespilkonkurrence, ekstrapræmie: Maskinen knuser (udsendt 1-5-1934)
1934 Jens Heiring: Hørespilkonkurrence, ekstrapræmie: Den omplantede blomst (dramatik, udsendt 20-8-1934)
1934 Thit Jensen: Dramatikerkonkurrence: Nial den Vise (dramatik)
1934 Anton Jørgensen, f 1871: hørespilkonkurrence, ekstrapræmie: Blodets bånd (udsendt 4-5-1934)
1934 Kelvin Lindemann: Dramatikerkonkurrence, 1. præmie: Unge mennesker (dramatik, opført på Folketeatret 16-10-1934)
1934 Sigurd Togeby: Statsradiofoniens hørespilkonkurrence (Ekstrapræmie): Betty og Bill (hørespil, 35 min., 8-5-1934)
1934 Jørgen Værløse: Statsradiofoniens højrespilkonkurrence: Ekstrapræmie for En oprører (sendt 20-4-1934)

Kraks Blå Bog

1934 Gunnar Gunnarsson: sidst 1935

V.H. Michaelsens Legat for unge tegnere

1934 Ernst Hansen, f 1892
1934 Arne Ungermann

Carl Møllers Legat

1934 Knud Sønderby

Alfred Schmidts legat

1934 Chr. Hoff

Teaterpokalen

1934 Henrik Bentzon

Thorvaldsen Medaillen

1934 Johan Rohde

Æresborger

1934 J.O. Brandorff: i Kolding

Æresdoktor

1934 Einar Benediktsson: professor h.c. ved Islands Universitet
1934 Gunnar Gunnarsson: Háskóli Íslands (Islands Universitet)
1934 Gunnar Gunnarsson: honorary Ph.d, Heidelberg
1934 Guðmundur Kamban: i Island

Æresmedlem af udenlandsk forening

1934 Einar Benediktsson: Det islandske Litteraturselskab


1990 - 1991 - 1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999
2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009
2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017