Litteraturpriser sorteret efter år. Del 1940 - 1944

Denne side er under stadig udbygning.


1800-1804 - 1805-1809 - 1810-1814 - 1815-1819 - 1820-1824 - 1825-1829 - 1830-1834 - 1835-1839 - 1840-1844 - 1845-1849
1850-1854 - 1855-1859 - 1860-1864 - 1865-1869 - 1870-1874 - 1875-1879 - 1880-1884 - 1885-1889 - 1890-1894 - 1895-1899
1900-1904 - 1905-1909 - 1910-1914 - 1915-1919 - 1920-1924 - 1925-1929 - 1930-1934 - 1935-1939 - 1940-1944 - 1945-1949
1950-1954 - 1955-1959 - 1960-1964 - 1965-1969 - 1970-1974 - 1975-1979 - 1980-1984 - 1985-1989
1990 - 1991 - 1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999
2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009
2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017

1940

Det Anckerske Legat

1940 [Carl Erik] Soya

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1940 Jón Stefánsson

H.C. Andersen-Mindemedaillen

1940 ikke uddelt

Otto Benzons Forfatterlegat

1940 Otto Gelsted

Tagea Brandts Rejselegat

1940 Bertha Dorph
1940 Olivia Holm-Møller
1940 Astrid Noack
1940 Else Skouboe

Emma Bærentzens Legat

1940 Hans Bjerregaard
1940 Aage Brodersen
1940 Mogens Klitgaard
1940 Johannes Lindskov Hansen

[Holger] Drachmannlegatet

1940 Marcus Lauesen
1940 [Carl Erik] Soya

Eckersberg-Medaillen

1940 Søren Hjorth Nielsen
1940 Astrid Noack
1940 Henrik Starcke

Finansloven

1940 Tove Ditlevsen
1940 Salomon J. Frifelt
1940 Aase Hansen

Gyldendals Herman Bang legat

1940 H.C. Branner

Betty Hennings Legat

1940 Margrethe Schanne

Holberg-Medaillen

1940 Thit Jensen

Ingenio et arti

1940 Charlotte Wiehe-Berény

Konkurrence

1940 Jørgen Bitsch: Ungdomsbog, 1. præmie: Som kahytsdreng til Siam (roman)
1940 Leck Fischer: Nordisk Forfatter-Konkurrence 1939-40: 1. præmie for En kvinde på fyrre (roman)
1940 Søren Hallar: Politikens konkurrence om Danmarkssang, 1. præmie (trykt i Vers, 1943)

Kraks Blå Bog

1940 Knud Nordentoft: sidst 1943

V.H. Michaelsens Legat for unge tegnere

1940 Arno Axelsen, f 1912
1940 Ulf Rasmussen, f 1913

Carl Møllers Legat

1940 Guri Schade

Billedhugger Kai Nielsens Mindelegat

1940 Mogens Bøggild

Henrik Pontoppidan-legatet

1940 Marcus Lauesen

Rongeske Fonds Legat

1940 Arno Axelsen, f 1912

Alfred Schmidts legat

1940 Aage Sikker Hansen

Studenternes æreskunstner, Kbh.

1940 Holger Gabrielsen

Frøken Suhrs Forfatterlegat

1940 Paul la Cour

Teaterpokalen

1940 Thorkild Roose

Thorvaldsen Medaillen

1940 Mogens Bøggild
1940 Sigurd Swane

Udlandet - Henrich Steffens-prisen

1940 Erik Rooth
1940 Sven Tunberg

Æresdoktor

1940 Paul Bergsøe: Danmarks tekniske Højskole, dr.techn. h.c.

Æresmedlem

1940 Morten Korch: Fynsk Hjemstavnsforening
1940 Knud Wiinstedt: Dansk botanisk Forening

Æresmedlem af Dansk Forfatterforening

1940 Vilhelm Andersen
1940 Thit Jensen

1941

Det Anckerske Legat

1941 Tom Kristensen

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1941 Gunnar Hansen, f 1901
1941 Leif Kayser
1941 Vilhelm Lundstrøm

H.C. Andersen-Mindemedaillen

1941 ikke uddelt

Otto Benzons Forfatterlegat

1941 Jørgen Nielsen

Tagea Brandts Rejselegat

1941 Anna E. Munch
1941 Elisabeth Neckelmann
1941 Sigrid Neiiendam
1941 Sofie Rifbjerg
1941 Liva Weel

Emma Bærentzens Legat

1941 Hakon Holm

[Holger] Drachmannlegatet

1941 Aage Berntsen
1941 Paul la Cour

Eckersberg-Medaillen

1941 Victor Haagen-Müller
1941 Gunnar Hansen, f 1901
1941 Frits Schlegel

Finansloven

1941 Erik Bertelsen
1941 H.C. Branner
1941 Valdemar Rørdam: livsvarig hædersgave på 3.600
1941 [Carl Erik] Soya

Gyldendals Boglegat

1941 Valfrid Palmgren Munch-Petersen

Gyldendals Herman Bang legat

1941 Aage Dons

Oluf Hartmanns Mindelegat

1941 Folmer Bendtsen

Holberg-Medaillen

1941 Henrik Pontoppidan

Ingenio et arti

1941 Anna Borg
1941 Valfrid Palmgren Munch-Petersen

Konkurrence

1941 Aage Hermann: konkurrence om kantate til indvielsen af det nye radiohus (opført 1945)
1941 Peter Riemann: De danske Ungdomsforeningers konkurrence, præmieret: På Børglum Kloster

Kraks Blå Bog

1941 Hans Holten-Bechtolsheim: sidst 1941
1941 Mogens Klitgaard: sidst 1943

Sophus Michaëlis' Legat

1941 K.L. Kristensen

V.H. Michaelsens Legat for unge tegnere

1941 Dan Sterup-Hansen

Carl Møllers Legat

1941 Eigil Jensen

Neuhausens præmie

1941 Jan Buhl

Billedhugger Kai Nielsens Mindelegat

1941 Jørgen Gudmundsen-Holmgreen

Henrik Pontoppidans Mindefond

1941 Hans Hartvig Seedorff Pedersen

Den Raben-Levetzauske Fonds Ærespris

1941 Anders J. Eriksholm
1941 Anton Nielsen, f. 1873

Rongeske Fonds Legat

1941 Gunnar Hansen, f 1901
1941 Ejgil Vedel

Studenternes æreskunstner, Kbh.

1941 Else Skouboe

Frøken Suhrs Forfatterlegat

1941 Knud Andersen
1941 Cai M. Woel

Teaterpokalen

1941 Angelo Bruun

Thorvaldsen Medaillen

1941 Aksel Jørgensen, f 1883
1941 Johannes Larsen

Tietgen-medaljen

1941 Vilhelm Andersen

Udlandet - Henrich Steffens-prisen

1941 Svend Borberg

Overretssagfører L. Zeuthens Mindelegat

1941 H.P.E. Hansen

Æresborger

1941 Vilhelm Andersen: i Ringsted

Æresdoktor

1941 Vilhelm Andersen: Göteborg Högskola

Æresmedlem

1941 Franz von Jessen: Journalistforeningen (Publicistklubben)
1941 Gyrithe Lemche: Historisk-topografisk selskab for Lyngby-Taarbæk Kommune

1942

Det Anckerske Legat

1942 Jacob Paludan

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1942 Siegfred Neuhaus
1942 Astrid Noack
1942 Flemming Weis

H.C. Andersen-Mindemedaillen

1942 Thorsteinn Stefánsson: Dalen (roman)

Otto Benzons Forfatterlegat

1942 Harald Herdal

Thorvald Bindesbøll Medaljen

1942 Edvard Sarvig

Tagea Brandts Rejselegat

1942 Thyra Eibe
1942 Margrethe Gøthgen
1942 Else Højgaard
1942 Karin Nellemose
1942 Elisabeth Svensgaard

Emma Bærentzens Legat

1942 Tove Ditlevsen
1942 Martin Melsted

Dansk Forfatterforening pengegave

1942 Johannes Bech

[Holger] Drachmannlegatet

1942 ikke uddelt

Eckersberg-Medaillen

1942 Anker Hoffmann
1942 Hugo Liisberg
1942 Elof Risebye

Gösta Ekman-prisen

1942 Mogens Wieth

Festskrift

1942 Peter Thorsen: Småafhandlinger om Bornholm til Peter Thorsen på hans 70 års fødselsdag den 8. juli 1942

Forfatterunderstøttelsen inddraget

1942 Olga Eggers: standses fra 1. juli og indtil videre
1942 Hans Kirk
1942 Martin Andersen Nexø
1942 [Carl Erik] Soya

Fødselsdagsfest

1942 Karin Michaëlis: banket i New York

Astrid Goldschmidts Legat

1942 Tove Ditlevsen
1942 Harald Herdal

Gyldendals Boglegat

1942 Nis Petersen

Gyldendals Herman Bang legat

1942 Hulda Lütken

Holberg-Medaillen

1942 Frederik Poulsen

Ingenio et arti

1942 Else Schøtt

Konkurrence

1942 Kaj Engholm: Nationaltidendes tegneseriekonkurrence: Frede Fedthas (1. præmie)
1942 Kelvin Lindemann: Hasselbalchs Romankonkurrence: Huset med det grønne træ (roman, halvdelen af 1. præmie)
1942 Peter Hansen Skovmoes: Nordisk konkurrence om den bedste kristelige roman: dansk præmie for Først når væven er standset -
1942 Ludvig Søndergaard: Hasselbalchs Romankonkurrence: Kun en æske tændstikker (roman, ekstrapræmie)
1942 Michael Tejn: Hasselbalchs Romankonkurrence: Drømmen og virkeligheden (roman, halvdel af 1. præmie)

Den kulturelle Fonds hæderspris

1942 Knudåge Riisager

Københavns Universitets Guldmedalje

1942 Elsa Gress: Engelsk æstetisk kritik fra 1680 til 1725

Niels Larsen Stevns og hustru Annas Legat

1942 J.F. Willumsen

Kaptajn H.C. Lundgreens Legat

1942 Knud Andersen

Sophus Michaëlis' Legat

1942 H.P.E. Hansen

V.H. Michaelsens Legat for unge tegnere

1942 Palle Pio

Carl Møllers Legat

1942 Tove Ditlevsen

Billedhugger Kai Nielsens Mindelegat

1942 Gottfred Eickhoff

Henrik Pontoppidan-legatet

1942 Leck Fischer

Rongeske Fonds Legat

1942 Hans Bjerregaard

Alfred Schmidts legat

1942 Mogens Zieler

Studenternes æreskunstner, Kbh.

1942 Clara Pontoppidan

Frøken Suhrs Forfatterlegat

1942 Harald Herdal

Teaterpokalen

1942 Liva Weel

Thorvaldsen Medaillen

1942 Olaf Rude

Udlandet - Henrich Steffens-prisen

1942 Veikko Antero Koskenniemi

Æresdoktor

1942 Poul Goos: dr.phil.h.c. ved universitetet i Lima

Æresmedlem

1942 Knud Bruun-Rasmussen: Dansk Politiforbund
1942 Hans Ræder: Dansk medicinsk-historisk Selskab

1943

Det Anckerske Legat

1943 Axel Juel

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1943 Georg Jacobsen, f 1887
1943 Hugo Liisberg
1943 Svend S. Schultz

H.C. Andersen-Mindemedaillen

1943 ikke uddelt

Otto Benzons Forfatterlegat

1943 Mogens Klitgaard

Tagea Brandts Rejselegat

1943 Karen Marie Hansen, f 1881
1943 Ellen Hartmann
1943 Elisabeth Schmedes
1943 Dagmar Starcke
1943 Marie Weitze

Emma Bærentzens Legat

1943 J. Bech Nygaard
1943 Lis Elkjær
1943 Mogens Jermiin Nissen
1943 Jacob Paludan
1943 Thorsteinn Stefánsson

[Holger] Drachmannlegatet

1943 Alex Garff

Eckersberg-Medaillen

1943 Christine Swane

Festskrift

1943 Chr. Axel Jensen: Småstudier, tilegnet Chr. Axel Jensen
1943 Johannes V. Jensen: Felix Nørgaard og Aage Marcus (red.): Johannes V. Jensen 1873 - 20. januar - 1943
1943 Gudmund Schütte: Festskrift til Gudmund Schütte

Finansloven

1943 Marinus Børup
1943 Aage Dons
1943 Kaj Nielsen: årlig understøttelse fra Undervisningsministeriet for sit arbejde med amatørteatret
1943 Nils Nilsson

Forfatterforbundets Legat

1943 Knuth Becker

Astrid Goldschmidts Legat

1943 Paul la Cour

Gyldendals Boglegat

1943 Peter Skautrup

Gyldendals Herman Bang legat

1943 Johannes Wulff

C.F. Hansen Medaljen

1943 Ivar Bentsen

Oluf Hartmanns Mindelegat

1943 Mogens Zieler

Ole Haslunds Kunstnerfond

1943 Gertrud Vasegaard

Holberg-Medaillen

1943 Otto Rung

Kollegernes ærespris

1943 Martin Jensen: Vestenvind (roman)

Konkurrence

1943 Olaf Andersen: Førstepræmie i konkurrence om Danmarks historie i 500 ord: Danmarks historie i 500 ord (digt)
1943 Ingrid Christiansen, f 1911: Hemmets Veckotidnings og Søndags-BTs romankonkurrence: Døden på Rossnæsholm (1. præmie) (trykt i de to ugeblade, trykt i bogform 1945, under pseudonymet Tassa)
1943 Immanuel Tjerne: Vinder af børnebogskonkurrence: Fablen om slangen i Noahs Ark (billedbog)

Kraks Blå Bog

1943 Piet Hein: sidst 1996
1943 Arne Stevns: sidst 1943

Den kulturelle Fonds hæderspris

1943 Johanne Stockmarr

Kaptajn H.C. Lundgreens Legat

1943 Erik Bertelsen

Sophus Michaëlis' Legat

1943 Otto Gelsted

V.H. Michaelsens Legat for unge tegnere

1943 Jane Muus
1943 Mogens Zieler

Musikanmelderringens Kunstnerpris

1943 Ellen Birgitte Nielsen
1943 Otto Svendsen, f 1918

Carl Møllers Legat

1943 Johannes Christensen

Neuhausens præmie

1943 Jan Buhl
1943 Povl Søndergaard

Billedhugger Kai Nielsens Mindelegat

1943 Henrik Starcke

Henrik Pontoppidans Mindefond

1943 Erik Bertelsen

Rongeske Fonds Legat

1943 Jan Buhl

Studenternes æreskunstner, Kbh.

1943 Thorkild Roose

Frøken Suhrs Forfatterlegat

1943 Hulda Lütken
1943 Jørgen Nielsen

Teaterpokalen

1943 Per Knutzon

Thorvaldsen Medaillen

1943 Oluf Høst

Tørsleff & Co.s litterære Hæderslegat

1943 Aage Brodersen
1943 Hulda Lütken
1943 Halfdan Rasmussen
1943 Ludvig Søndergaard

Udlandet - Nobelprisen

1943 Henrik Dam: medicin (delt med Edward A. Doisy)

Æresbolig

1943 Johannes Jørgensen: i Svendborg

Æresborger

1943 Vilhelm Grønbech: i Allinge

Æresdoktor

1943 Johannes Jørgensen: ved Stockholms högskola

Æresmedlem

1943 Anne Marie Carl Nielsen: Dansk Billedhuggersamfund

1944

Det Anckerske Legat

1944 Paul la Cour

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1944 Anker Hoffmann
1944 Vagn Holmboe
1944 Wilhelm Wils

H.C. Andersen-Mindemedaillen

1944 ikke uddelt

Otto Benzons Forfatterlegat

1944 Edith Rode

Tagea Brandts Rejselegat

1944 Ellinor Bro Larsen
1944 Margot Lander
1944 Mary Schou
1944 Johanne Skovgaard

Emma Bærentzens Legat

1944 Erik Bertelsen
1944 Povline Lütken
1944 Aage Rasmussen
1944 Ole Sarvig

Dansk Forfatterforenings legat

1944 Poul P.M. Pedersen

[Holger] Drachmannlegatet

1944 Jens August Schade

Eckersberg-Medaillen

1944 Gottfred Eickhoff
1944 Carl Jensen, f 1887
1944 Knud Nellemose

Festskrift

1944 Vilhelm Andersen: Vilh. Andersen. Hilsener på firsårs-dagen 16. oktober 1944. Red. af Svend Norrild og Ejnar Thomsen

Finansloven

1944 Olaf Andersen
1944 K.L. Kristensen
1944 Knud Sønderby

Forfatterforbundets Legat

1944 Knud Andersen
1944 Karen Bjerresø
1944 Ellen Duurloo
1944 Martin A. Hansen
1944 Mogens Linck
1944 Johannes Lindskov Hansen
1944 Thomas Olesen Løkken
1944 Tove Meyer
1944 Peer Schaldemose

Astrid Goldschmidts Legat

1944 Poul P.M. Pedersen

Gyldendals Boglegat

1944 Per Lange

Gyldendals Herman Bang legat

1944 Paul la Cour

Oluf Hartmanns Mindelegat

1944 Henry Heerup

Ole Haslunds Kunstnerfond

1944 Tove Clemmensen

Holberg-Medaillen

1944 Johannes Jørgensen

Kollegernes ærespris

1944 Andrea Andreasen: Bobler fra dybet (roman)

Konkurrence

1944 Gudrun Eriksen: Ungerne i Bjørnegade 5 (roman, Hagerups konkurrence om bedste pigebog)
1944 Finn Gerdes: placeret i Bogrevyens novellekonkurrence
1944 Gudrun Gregersen: Romankonkurrence udskr. af Gyldendal, Hjemmet og Palladium Film: Kommen af skarnsfolk (roman, 1. præmie)
1944 Bent Steenberg: Ugebladet Landet: 1. præmie for novellen Spanske Zara

Kraks Blå Bog

1944 Johnny Sørensen, f 1944

Sophus Michaëlis' Legat

1944 Hakon Holm

V.H. Michaelsens Legat for unge tegnere

1944 Falke Bang
1944 Knud Nellemose

Carl Møllers Legat

1944 Johannes Allen

Neuhausens præmie

1944 Georg Poulsen, f 1911

Billedhugger Kai Nielsens Mindelegat

1944 Anker Hoffmann

Henrik Pontoppidan-legatet

1944 Erling Kristensen

Den Raben-Levetzauske Fonds Ærespris

1944 Astrid Ehrencron-Kidde

Frøken Suhrs Forfatterlegat

1944 Astrid Ehrencron-Kidde
1944 Johannes Wulff

Teaterpokalen

1944 Berthe Qvistgaard

Thorvaldsen Medaillen

1944 Johannes C. Bjerg
1944 Svend Hammershøi
1944 Hans Knudsen, f 1865
1944 Einar Utzon-Frank

Udlandet - Nobelprisen i litteratur

1944 Johannes V. Jensen

Æresmedlem

1944 Carl Brummer: Akademisk Arkitektforening
1944 Gyrithe Lemche: Dansk Kvindesamfund
1944 Otto Rung: Danske Dramatikeres Forbund

Æresmedlem af Dansk Forfatterforening

1944 Johannes Jørgensen


1990 - 1991 - 1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999
2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009
2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017