Litteraturpriser sorteret efter år. Del 1985 - 1989

Denne side er under stadig udbygning.


1800-1804 - 1805-1809 - 1810-1814 - 1815-1819 - 1820-1824 - 1825-1829 - 1830-1834 - 1835-1839 - 1840-1844 - 1845-1849
1850-1854 - 1855-1859 - 1860-1864 - 1865-1869 - 1870-1874 - 1875-1879 - 1880-1884 - 1885-1889 - 1890-1894 - 1895-1899
1900-1904 - 1905-1909 - 1910-1914 - 1915-1919 - 1920-1924 - 1925-1929 - 1930-1934 - 1935-1939 - 1940-1944 - 1945-1949
1950-1954 - 1955-1959 - 1960-1964 - 1965-1969 - 1970-1974 - 1975-1979 - 1980-1984 - 1985-1989
1990 - 1991 - 1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999
2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009
2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017

1985

Kjeld Abell-prisen

1985 Ulla Ryum

Væveren Lis Ahlmanns Legat

1985 Skolen for industriens Kunst (legatsummen tilbageført 1991, da det påtænkte projektet ikke kunne gennemføres)

Albertslund Kulturfonds hæderspris

1985 Benny Andersen

Alt for Damernes Kvindepris

1985 Pil Dahlerup

Arbejdslegat fra Autorkontoen

1985 Josefine Ottesen: (rejselegat)

Direktør N Bangs og Hustru Camilla Bangs Legat

1985 Minna Skafte Jensen

Herman Bangs Mindelegat

1985 Jette Drewsen

Beatrice-Prisen

1985 Peter Laugesen

Otto Benzons Forfatterlegat

1985 Ib Michael

Den Berlingske Fonds Hæderspris

1985 Ole Ernst

Bikubenfondens Legat, "Det gule kort"

1985 Susanne Breuning
1985 Niels Birger Wamberg

Thorvald Bindesbøll Medaljen

1985 Gutte Eriksen
1985 Viggo Rivad

Blicherprisen

1985 Klaus Rifbjerg

Karen Blixen Medaljen

1985 Astrid Lindgren
1985 William Heinesen

BMF's Børnebogspris

1985 Hanne-Vibeke Holst: Til sommer (roman)

Georg Brandes-Prisen

1985 Hans Hertel: Verdenslitteraturhistorie

Tagea Brandts Rejselegat

1985 Suzanne Brøgger
1985 Anne E. Jensen
1985 Inger Lous
1985 Kirsten Olesen
1985 Hanne Varming

Aage Brodersen og hustru f. Erna A.I. Andersens Legat

1985 Jørgen Christian Hansen

Emma Bærentzens Legat

1985 F.P. Jac

Børnebibliotekarernes Kulturpris

1985 Thorstein Thomsen

Hakon Børresens Mindelegat

1985 Erik Norby

Cavling-prisen

1985 Allan Graubæk: sammen med Gunner Nielsen og Henrik Thomsen
1985 Gunner Nielsen, f 1954: sammen med Henrik Thomsen og Allan Graubæk
1985 Henrik Thomsen, f 1958: sammen med Gunner Nielsen og Allan Graubæk

Danmarks Biblioteksforenings Jubilæumsfonds Hæderspris

1985 Helle Behrndt

Danmarks Skolebibliotekarers Børnebogspris

1985 Elvig Hansen

Danmarks Skolebiblioteksforenings pris Boghylden

1985 Franz Berliner

Dansk Blindesamfunds Radiospilpris

1985 Sten Kaalø: Julenat (dramatik)

Dansk Forfatterforenings Faglitterære Pris

1985 Tor Nørretranders

Dansk Forfatterforenings H.C. Andersen Legat

1985 Ib Spang Olsen

Dansk Kvindesamfunds Mathildepris

1985 ikke uddelt

Dansk Litteraturpris for Kvinder

1985 Birthe Arnbak

Dansk Oversætterforbunds ærespris

1985 Ole Wahl Olsen

Danske Dramatikeres Hæderspris

1985 Sven Holm

C.L. Davids legat for slægt og Venner

1985 Anette Ørom

Elisabeth Dons Mindelegat

1985 Marianne Rørholm

Holger Drachmann-legatet

1985 ikke uddelt

Margot og Thorvald Dreyers Fond

1985 Ulrik Plesner, f 1930

Døssingprisen

1985 Byens Radio
1985 Radio Århus

Eckersberg-Medaillen

1985 I.P. Junggreen Have
1985 Hanne Kjærholm
1985 Elsa Nielsen, f 1923
1985 John Olsen, f 1938

Forfatterinderne Elsa og Charlotte Engholms forfatterlegat

1985 Ole Vincent Larsen

Johannes Ewalds Legat

1985 Peer Sibast

Festskrift

1985 Else Faber: Else Faber. 1900 - 4. oktober - 1985
1985 Thelma Jexlev: Festskrift til Thelma Jexlev
1985 Nynne Koch: Der er en verden ved siden af verden. Om Nynne Koch og kvindeforskningen. Lykønskningsskrift til Nynne Koch's 70-års fødselsdag

Filmprisen Robert

1985 Bjarne Reuter: Tro, Håb & Kærlighed

Forening for Boghaandværks Diplom

1985 John Ovesen, grafiker
1985 Poul Nielsen (Krohn), trykker
1985 Jane Muus

Forening for Boghaandværks Ærespris

1985 Povl Abrahamsen

Årets Frederiksberg Kunstner

1985 Lily Weiding

Frederiksborg Amts Store Kulturpris

1985 Jesper Langberg

Den færøske Litteraturpris (M.A. Jacobsens Heiðursløn)

1985 Niels Juel Arge
1985 Heðin M. Klein

Fødselsdagsfest

1985 Karen Blixen: Københavns Universitets fest i anledning af Karens Blixens 100 års dag den 17. april

G.E.C. Gads Fonds Hæderspris

1985 Bent Noack
1985 H.D. Schepelern

Gelsted-Kirk-Scherfig-Prisen

1985 Jørn Mathiassen

Otto Gelsted-prisen

1985 Søren Ulrik Thomsen

Gladsaxe kommunes Musikpris

1985 Elisabeth Zeuthen Schneider

Grænseforeningens Kulturpris

1985 Ingrid Nørgaard

Det Grønlandske Hjemmestyres Kulturpris

1985 Jens Rosing
1985 Villads Villadsen

Søren Gyldendal Prisen

1985 Svend Åge Madsen

Gyldendals Boglegat

1985 Finn Abrahamowitz

Gyldendals Boglegat for Børnebogsforfattere og -tegnere

1985 Lilian Brøgger

De gyldne Håndjern

1985 Erik Amdrup: Uansøgt afsked (krimi)

De Gyldne Laurbær

1985 Cecil Bødker: Marias Barn. Drengen (roman) og Marias Barn. Manden (roman)

Minister Erna Hamiltons Legat for Videnskab og Kunst

1985 Dyrefondet
1985 Fonden De stille Stuer
1985 Rigshospitalet, afdelingen for øjensygdomme
1985 Ingolf Boisen
1985 Anne-Lise Christensen: som direktør for Center for Hjerneskade
1985 Lisbet Dahl
1985 Thomas Eje
1985 Martin Miehe-Renard
1985 Ulrich Ravnbøl
1985 Inge Sofie Skovbo
1985 Søren Sætter-Lassen

C.F. Hansen Medaljen

1985 Henning Larsen

Preben Harris' Rejselegat

1985 Svend Åge Madsen
1985 Ebbe Kløvedal Reich

Ole Haslunds Kunstnerfond

1985 Bodil Manz
1985 Richard Manz

Henry Heerups Æreslegat

1985 Birthe Kronkvist
1985 Jørgen Koefoed Rømer
1985 Lis Stoltenberg

F. Hendriksen-Medaljen

1985 Det Danske Sprog- og Litteraturselskab

Henkel-Prisen

1985 Birthe Neumann

Gretchen og K.E. Hermanns Legat

1985 Maria Giacobbe

Kammersanger Vilhelm Herolds Mindelegat

1985 Mogens Schmidt Johansen

HK Jytte-Prisen

1985 Jytte Abildstrøm

Holberg-Medaillen

1985 Jørgen Gustava Brandt

Madame Hollatz' Legat

1985 Peter Mouritzen
1985 Knud Erik Pedersen

Hvass-Fondens Rejselegat

1985 Aage Dons
1985 Dea Trier Mørch

Knud Højgaards Fond

1985 Jane Balsgaard
1985 Nina Sten-Knudsen

N.L. Høyen Medaljen

1985 Ole Thomassen, f 1919

Ikea-prisen

1985 Erik Balling

Ingenio et arti

1985 Piet Hein

Bodil Ipsens Jubilæumslegat

1985 Helle Hertz

Peder Jensen Kjærgaard og Hustrus Legat

1985 Inge Pedersen

Martin Jensen og hustru Manja Jensens legat

1985 Nina Malinovski

Jeppe-Prisen

1985 Kristian Halken
1985 Bodil Kjer
1985 Peter Langdal
1985 Svend Åge Madsen: bedste danske stykke: Dr. Strangula

Jyllands-Postens Kunstpris (Årets kunstner)

1985 Eva Sørensen, f 1940

Kalevala-Medaillen

1985 Vagn Steen

Forfatterne Harald Kiddes og Astrid Ehrencron-Kiddes Legat

1985 Arne Herløv Petersen
1985 Iben Melbye
1985 Inge Pedersen
1985 Bent Rasmussen
1985 Bo Reinholdt

Klods Hans-Prisen

1985 Dine børns Bøger (radioprogram)
1985 Franz Berliner: "Læsehesten", Østjyllands Radio

Kommunernes Skolebiblioteksforenings Forfatterpris

1985 Søren Vagn Jacobsen: Dødens patroner (roman)

Konkurrence

1985 Pierre Bourgeat: Det Kongelige Teater's Holberg dramatikerkonkurrence, 1. præmie: Byen
1985 Martin Elmer: Puebla Lucias internationale novellekonkurrence, Spanien
1985 Ole Frøstrup: om børnebog, Munksgaard: En stråle fra rummet (præmieret)
1985 Bo Green Jensen: vinder af Politikens kronikkonkurrence
1985 Ib Lucas: Dansklærerforeningens novellekonkurrence, 1. præmie: Flydende papir (trykt i Politiken 20-1-1985)
1985 Hans Mølbjerg: 1. præmie i poesikonkurrence, Assisi
1985 Vibeke Spangsberg: Skandinavisk TV-krimi-konkurrence: Det skulle være så sundt ...
1985 Jimmy Stahr: Dagbladets novellekonkurrence (1. præmie)

Kosan-Prisen for Ytringsfrihed

1985 Bent Jensen, f 1938

Krebs' Skoles Pris

1985 Godfred Hartmann

Kritikerprisen

1985 Hanne Marie Svendsen: Guldkuglen (roman), tale af Pil Dahlerup i Information, 13. december 1985

Chr. Kryger-prisen

1985 Christian Stentoft

Kulturministeriets Børnebogspris

1985 Peter Mouritzen: Haltefanden (roman)
1985 Knud Erik Pedersen: Esbens hemmelighed (roman)

Kulturministeriets Illustratorpris

1985 Jan Mogensen: Bolette Bonfils: Ole Lukøje fortæller om solen, månen og stjernerne (billedbog)

Kulturministeriets Initiativpris

1985 Nis Boesdal
1985 Kurt Juul

Københavns Amts Kulturpris

1985 Erik Moseholm

Niels Larsen Stevns og hustru Annas Legat

1985 Ib Braase

LOs Kulturpris

1985 Benny Andersen
1985 Povl Dissing
1985 Palle Jørgensen
1985 Vera Myhre
1985 Viggo Rivad
1985 Ove Sprogøe
1985 Poul Ørum

Direktør J.P. Lund og hustru Vilhelmine Bugge's Legat

1985 Connie Bork
1985 Mette Kappel
1985 Astrid Saalbach

Hulda Lütken og Jacobs legat

1985 Rolf Bagger

Läkerols Kulturpris

1985 Malene Schwartz

Sophus Michaëlis' Legat

1985 Anette Tranæs

Modersmål-Prisen

1985 Benny Andersen

Ebbe Muncks Hæderspris

1985 Ebba Lund

Kaj Munk-Prisen

1985 Karl Otto Meyer

Jeanne og Henri Nathansens Fødselsdagslegat

1985 Ib Michael

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat

1985 Halfdan Rasmussen

Danmarks Nationalbanks Jubilæumsfond

1985 Gutte Eriksen
1985 Inger Hanmann
1985 Malene Müllertz
1985 Jane Reumert
1985 Ursula Reuter Christiansen
1985 Lin Utzon
1985 Anette Ørom

Martin Andersen Nexø Legatet

1985 Martha Christensen

Niels-Prisen

1985 ikke uddelt

Carl Nielsen og Annemarie Carl Nielsen-Legatets Hæderspris

1985 Svend Erik Tarp

Billedhugger Kai Nielsens Mindelegat

1985 Jette Vohlert

Astrid Noachs Legatfond

1985 Erland Knudssøn Madsen

Nordisk Radiospilpris

1985 Bent Vinn Nielsen

Nordisk Råds Litteraturpris

1985 Antti Tuuri: Pohjanmaa (dansk titel: Arven)

Nordisk Skolebibliotekarforenings Børnebogspris

1985 Maria Gripe

Adam Oehlenschläger Legatet

1985 Svend Åge Madsen

Vilhelm Pachts Kunstnerlegat

1985 Kirsten Dehlholm
1985 Svend Wiig Hansen

Edvard Pedersens Biblioteksfonds Forfatterpris

1985 Niels Brunse

PH-Prisen

1985 Greenpeace
1985 Jesper Hoffmeyer
1985 Preben Møller Hansen
1985 Kirsten Thorup

Henrik Pontoppidans Mindefond

1985 Henrik Stangerup

Olaf Poulsens Mindelegat

1985 Ole Ernst
1985 Jesper Langberg

Publicistprisen

1985 Per Høyer Hansen

Edith og Helge Rode Legatet

1985 Bodil Wamberg

Rosenkjær-Prisen

1985 Inge Genefke

Otto Rungs Forfatterlegat

1985 Sven Holm

Peter Sabroe-Prisen

1985 Socialpædiatrisk ambulatorium Rigshospitalet

San Cataldo-legatet

1985 Thomas Bruun

Selskabet for de skiønne og nyttige Videnskabers Pris

1985 Aage Marcus: post mortem. Tale af Jørgen Gustava Brandt i En bog om kunst der forløste, side 235-242

SFC-prisen (Science Fiction Cirklen)

1985 Ole Comoll Christensen: Bedste illustrator
1985 Steen Knudsen, f. 1945: Bedste novelle: Terminal program
1985 Michael Toubro: Bedste roman: Topman
1985 Lars von Trier: Dramatisk præsentation: Forbrydelsens element (film)

SiDs alternativ kulturpris

1985 Carl Scharnberg

Silkeborg Kunstnerlegat

1985 Henny Møller, f 1933

Sonning-prisen

1985 William Heinesen

Léonie Sonnings Musikpris

1985 Pierre Boulez

Sprogforeningens Litteraturpris

1985 Bent William Rasmussen

Statens Kunstfond. Livsvarig ydelse (anden gruppe end litteratur)

1985 Ib Geertsen
1985 Knud Hansen, f 1936
1985 Erik Heide, f 1934
1985 Jørn Larsen, f 1926

Robert Storm P.-Legat

1985 Peter Lautrup

Harry Søibergs mindelegat

1985 Peter Mouritzen

Poeten Poul Sørensen og fru Susanne Sørensens Legat

1985 Knud Holten
1985 Grete Povlsen

Teaterkatten

1985 Peter Langdal

Teaterpokalen

1985 Ole Ernst

Thorvaldsen Medaillen

1985 Ib Braase

Tórshavns Byråds Børnebogspris

1985 Marius Johannesen
1985 Steinbjørn B. Jacobsen: Hin reyða ryssan, Maria og rossið, Lív og dýrini, Mia og Eyð, Reyða, Si og Sú

Det Treschowske Fonds Legat

1985 Jørn Lund

Udlandet - + Andre priser

1985 Lars Bonnevie: Det franske Kulturministeriums Oversætterstipendium
1985 Pierre Bourgeat: Årets Børnbog (Frankrig, Montreuil-børnbogsmessen): Bachir og de syv prøver
1985 Maria Giacobbe: Premio Iglesias

Udlandet - Einar Hansens Forskningsfond, Malmø

1985 Benny Andersen
1985 Minna Skafte Jensen

Udlandet - Prins Eugén Medaljen, Sverige

1985 Sigurður Guðmundsson: som islandsk modtager

Udlandet - Henrich Steffens-prisen

1985 Lars Gustafsson

Victor B. Andersens Hæderslegat

1985 Poul Nesgaard

Weekendavisens Litteraturpris

1985 Anna Sophie Seidelin: Genfortælling af det nye testamente

Winkel og Magnussens Mindelegat

1985 Niels Andersen, f 1924

Æresdoktor ved Odense Universitet

1985 R. Broby-Johansen

Æresmedlem

1985 Ebbe Rode: Gustav Wied-Selskabet
1985 Georg Rona: Translatørforeningen
1985 H.D. Schepelern: Elesianersamfundet
1985 Karl V. Thomsen: Danmarks Forskningsbiblioteksforening

Emil Aarestrup Medaillen

1985 Vagn Steen

Årets Revyforfatter

1985 Jesper Kjær

Årets Revykeyser, Aarhus Studenterrevys Æreskunstner

1985 Lisbet Dahl

Årets Revykomponist

1985 Henrik Krogsgaard

Årets Revykunstner (Årets Dirch)

1985 Thomas Eje

Årets Victor

1985 Eiler Krag

Årets æreshåndværker (Kjøbenhavns Håndværkerforening)

1985 Erik Werner

1986

Væveren Lis Ahlmanns Legat

1986 Hans Amos Christensen, f 1949

Alt for Damernes Kvindepris

1986 Tine Bryld

Det Anckerske Legat

1986 Søren Ulrik Thomsen

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1986 Helge Bertram
1986 Kurt Tegtmeier
1986 Jette Vohlert

Herman Bangs Mindelegat

1986 Peer Hultberg

Herman Bangs Mindelegat (teater)

1986 Erik Mørk

Beatrice-Prisen

1986 Arthur Krasilnikoff

Hans Bendix Prisen

1986 Bo Bojesen

Otto Benzons Forfatterlegat

1986 Peer Hultberg

Blicherprisen

1986 Søren Baggesen

BMF's Børnebogspris

1986 Lars-Henrik Olsen: Erik Menneskesøn (roman)

Georg Brandes-Prisen

1986 Tania Ørum: Pamelas døtre

Tagea Brandts Rejselegat

1986 Else Marie Bukdahl
1986 Annemarie Dybdal
1986 Anne Øland

Sophie Breums Legat

1986 Sara Stinus

Aage Brodersen og hustru f. Erna A.I. Andersens Legat

1986 Jannick Storm

Edith Brodersens Ærespris

1986 Edith Guillaume

Børnebibliotekarernes Kulturpris

1986 Knud Holten

Cavling-prisen

1986 Alex Frank Larsen, f 1946

Kristian Dahls Mindelegat

1986 Hanne-Vibeke Holst

Ellen og Knud Dalhoff Larsens Fond

1986 Vibeke Lindhardt

Danmarks Biblioteksforenings Forfatterpris

1986 Astrid Saalbach

Danmarks Skolebibliotekarers Børnebogspris

1986 Halfdan Rasmussen: Tante Andante (billedbog)
1986 Ib Spang Olsen: Tante Andante

Danmarks Skolebiblioteksforenings pris Boghylden

1986 Jens Kostrup

Dansk Blindesamfunds Radiospilpris

1986 Niels Lund: En bytur (dramatik)

Dansk Forfatterforenings Faglitterære Pris

1986 Erik Hansen

Dansk Forfatterforenings H.C. Andersen Legat

1986 Aage Henriksen

Dansk Kvindesamfunds Mathildepris

1986 Ligestillingskonsulenterne

Dansk Litteraturpris for Kvinder

1986 Vibeke Grønfeldt

Dansk Oversætterforbunds ærespris

1986 Ole Storm

Dansk Typograf-forbunds Kulturpris

1986 Eva Madsen
1986 Leif Sylvester Petersen

Det Danske Akademis Store Pris

1986 Henrik Stangerup

C.L. Davids Fødselsdagslegat

1986 Mirjam Gelfer-Jørgensen

C.L. Davids legat for slægt og Venner

1986 Vibeke Lindhardt
1986 Randi Studsgarth

Elisabeth Dons Mindelegat

1986 Tina Kiberg

Holger Drachmann-legatet

1986 Pia Tafdrup

Margot og Thorvald Dreyers Fond

1986 ikke uddelt

Døssingprisen

1986 Henrik Saxgren

Eckersberg-Medaillen

1986 Hein Heinsen
1986 Arne Johannessen
1986 Kirsten Lockenwitz
1986 Ingálvur av Reyni
1986 Jørgen Koefoed Rømer

Egholtprisen

1986 Karl Otto Meyer

Johannes Ewalds Legat

1986 Ole Wivel

Festskrift

1986 Knud W. Jensen: Tidsbilleder. Analyser og beskrivelser af kunsten i dag. Redigeret af Øyistein Hjort

Journalist og forfatter William Fleron og hustrus mindelegat

1986 Jannick Storm

Forening for Boghaandværks Diplom

1986 Kitte Fennestad

Forening for Boghaandværks Ærespris

1986 Poul Kristensen

Årets Frederiksberg Kunstner

1986 Jørgen Clevin

Frederiksborg Amts Store Kulturpris

1986 Anders Koppel

Den færøske Litteraturpris (M.A. Jacobsens Heiðursløn)

1986 Hanus Andreassen
1986 Hans Jacob Debes: Nú er tann stundin...

Gelsted-Kirk-Scherfig-Prisen

1986 Kunstnere for Fred

Gladsaxe kommunes Musikpris

1986 Bertil Andersson

Astrid Goldschmidts Legat

1986 Ole Vincent Larsen

Søren Gyldendal Prisen

1986 Hans Edvard Nørregård-Nielsen

Gyldendals Boglegat

1986 Vagn Lundbye

Gyldendals Boglegat for Børnebogsforfattere og -tegnere

1986 Tine Bryld

Gyldendals Mogens Knudsen-Legat

1986 Uffe Harder

De gyldne Håndjern

1986 Anders Bodelsen

De Gyldne Laurbær

1986 Helle Stangerup: Christine (roman)

Minister Erna Hamiltons Legat for Videnskab og Kunst

1986 Fonden De stille Stuer
1986 Projekt indenfor cancerforskningen
1986 Skuespillerforeningen af 1879: til Minister Erna Hamilton's rejselegat for unge Skuespillere
1986 Eva Johansson
1986 Erik Siesby
1986 Niels Vigild
1986 Dorrit Willumsen

C.F. Hansen Medaljen

1986 Jens Thomas Arnfred: Tegnestuen Vandkunsten

Preben Harris' Rejselegat

1986 Astrid Saalbach

Direktør Louis Hartmann og hustru Emilie Hartmanns Mindepris

1986 Erik Trostmann

Ole Haslunds Kunstnerfond

1986 Peter Brandes
1986 Susanne Breuning
1986 Mirjam Gelfer-Jørgensen
1986 Jess Ingerslev
1986 Anders Kirkegaard
1986 Jesper Langberg
1986 Malene Müllertz
1986 Sofus Rindel

Henry Heerups Æreslegat

1986 Eric Erlandsen
1986 Zacharias Heinesen
1986 Birthe Kronkvist

Osvald Helmuths Jubilæumslegat

1986 Nis Bank-Mikkelsen

F. Hendriksen-Medaljen

1986 Krak

Henkel-Prisen

1986 Malene Schwartz

Robert Hirschsprungs Mindelegat

1986 Leila Krogh

HK Jytte-Prisen

1986 Tine Bryld

Holberg-Medaillen

1986 Halfdan Rasmussen

Kammersanger Emil Holms Legat

1986 Merete Hjortsø

Hvass-Fondens Rejselegat

1986 Inger Hanmann

Knud Højgaards Fond

1986 Vibeke Lindhardt
1986 Margrete Sørensen, f 1949

N.L. Høyen Medaljen

1986 Hans Jørgen Brøndum
1986 Poul Hansen, f 1918

Ingenio et arti

1986 Martha Graham
1986 Knud W. Jensen

Bodil Ipsens Jubilæumslegat

1986 Malene Schwartz

Carl Jacobsens Museumsmandslegat

1986 Hans Edvard Nørregård-Nielsen

Viggo Jarls legat til fordel for danske billedhuggere

1986 Kurt Tegtmeier

JASA-prisen

1986 Pierre Dørge

Martin Jensen og hustru Manja Jensens legat

1986 Mette Kappel

Thit Jensens Forfatterlegat

1986 Maria Giacobbe

Jeppe-Prisen

1986 Ole Ernst

Rektor frk. Ingrid Jespersens Legat

1986 Inga Nielsen

Jord- og Betonarbejdernes Kulturpris

1986 Annisette Koppel: sammen med Thomas Koppel
1986 Thomas Koppel: sammen med Annisette

Jyllands-Postens Kunstpris (Årets kunstner)

1986 Lise Malinovsky

Forfatterne Harald Kiddes og Astrid Ehrencron-Kiddes Legat

1986 Jacob Clausen
1986 Iris Garnov
1986 Knud Holten
1986 Grete Povlsen

Landsretssagfører Niels Th. Kjølbyes Mindelegat

1986 Peter Langdal

Klods Hans-Prisen

1986 Ingerlise Koefoed

Kommunernes Skolebiblioteksforenings Forfatterpris

1986 Nils Hartmann: Et barn har brug for fred! (fagbog)

Konkurrence

1986 Jørn Fabricius: Det kgl. Teaters dramatikerkonkurrence, 1. præmie: Violer
1986 Peter H. Fogtdal: Folketeatrets Dramatikerkonkurrence, 3. præmie: Den elektriske vagthund
1986 Rubén Palma: Politikens kronikkonkurrence, 1. præmie: Os og vidunderet

Kraks Blå Bog

1986 Niels Klerk

Kritikerprisen

1986 Bo Green Jensen: Porten til jorden (digte, 7. bind i serien Rosens veje)

Kulturministeriets Børnebogspris

1986 Søren Vagn Jacobsen: Krabbetågen (roman)

Kulturministeriets Illustratorpris

1986 Roald Als

Kulturministeriets Initiativpris

1986 Lilian Brøgger: Bjarne Jes Hansen: Historien om vinduespudseren (billedbog)
1986 Jørn Mathiassen: Iris Garnov: Sommerøen (billedbog), Forårsøen (billedbog), Efterårsøen (billedbog)
1986 Jan Mogensen: Bjarne Reuter: Malte-Pøs i den store vide verden (børnebog)

Kulturministeriets manuskriptstøtte

1986 Lise Warburg

Københavns Amts Kulturpris

1986 Poul Erik Skriver

Københavns Universitets Guldmedalje

1986 Karen Skovgaard-Petersen

Landbrugsraadets Kulturfonds pris

1986 Thorkild Eskholm

Niels Larsen Stevns og hustru Annas Legat

1986 Dan Sterup-Hansen

Legatboliger

1986 Tove Johansen, f 1948: Lille Skiveren

Legos Kulturpris

1986 Astrid Lindgren
1986 Bruno Munari

Levison-Prisen

1986 Austin Grandjean

LOs Kulturpris

1986 Keld Kirkegaard
1986 Anne Linnet
1986 Lean Nielsen
1986 Palle Nielsen
1986 Jørgen Roos
1986 Ib Spang Olsen

H.C. Lumbye-prisen

1986 John Frandsen

Kaptajn H.C. Lundgreens Legat

1986 Ib Ivar Dahl
1986 Arne Hartmann

Direktør J.P. Lund og hustru Vilhelmine Bugge's Legat

1986 Stig Dalager
1986 Line Møllebro
1986 Flemming Weiss Andersen

Läkerols Kulturpris

1986 Elsa Gress

Lektor Marie Lønggaards Rejselegat

1986 Birthe Palludan

V.H. Michaelsens Legat for unge tegnere

1986 Inge Ellegaard
1986 Christian Lemmerz

Modersmål-Prisen

1986 Birgit Meister

Kaj Munk-Prisen

1986 Jørgen Røjel

Etatsråd Thomas Møllers Legat til studierejse for danske digtere og forfattere

1986 Kaj Himmelstrup

Maarum Mineralvandsprisen

1986 Poul Hartling

Jeanne og Henri Nathansens Fødselsdagslegat

1986 Arthur Krasilnikoff

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat

1986 Ebbe Kløvedal Reich

Danmarks Nationalbanks Jubilæumsfond

1986 Grete Balle
1986 Karen Bennicke
1986 Niels Borch Jensen
1986 Irene Griegst
1986 Vibeke Lindhardt
1986 Bo Linnemann
1986 Peder Rasmussen, f 1948
1986 Gunhild Aaberg

Martin Andersen Nexø Fondens Pris

1986 Erik Stinus

Martin Andersen Nexø Legatet

1986 Lillian Jacobsen

Niels-Prisen

1986 Jørn Utzon

Carl Nielsen og Annemarie Carl Nielsen-Legatets Hæderspris

1986 Egon Fischer

Billedhugger Kai Nielsens Mindelegat

1986 Elisabeth Toubro

Morten Nielsens Mindelegat

1986 Eske K. Mathiesen

Knud Nissens Legat

1986 Knud Erik Pedersen

Astrid Noachs Legatfond

1986 Kirsten Lockenwitz

Nordisk Råds Litteraturpris

1986 Rói Patursson: Líkasum (dansk titel: Ligesom)

Nordisk Råds Musikpris

1986 Hafliði Hallgrímsson: Poemi for solo violin and string orchestra

Nordisk Skolebibliotekarforenings Børnebogspris

1986 Tormod Haugen

Adam Oehlenschläger Legatet

1986 Knud Sørensen

Dirch Passers Hæderslegat

1986 Lisbet Dahl

PH-Prisen

1986 Allan de Waal
1986 Anne-Marie Steen Petersen

Ping-Prisen [1986-96]

1986 Rune T. Kidde

Clara Pontoppidans Fødselsdagslegatet

1986 Jesper Langberg

Henrik Pontoppidans Mindefond

1986 Carl Bang

Olaf Poulsens Mindelegat

1986 Preben Neergaard
1986 Elin Reimer
1986 Kaspar Rostrup
1986 Preben Lerdorff Rye

Publicistprisen

1986 Tine Bryld
1986 Mette Fugl

Poul Reumerts Studielegat

1986 Jannie Faurschou
1986 Ulla Henningsen, f 1951

Revyernes Revys Æreskunstner

1986 Kai Løvring

Klaus Rifbjergs Debutantpris for Lyrikere

1986 Morti Vizki: Digtsamling (digte)

Edith Rode Legatet

1986 Juliane Preisler

Rosenkjær-Prisen

1986 Troels Fink

Palle Rosenkrantz Prisen

1986 Fredrik Skagen: Viktor! Viktor (roman)

Otto Rungs Forfatterlegat

1986 Knud Holst

Peter Sabroe-Prisen

1986 Arbejdsgruppen til bekæmpelse af børnemishandling i Nordjyllands Amt

San Cataldo-legatet

1986 Egon Fischer
1986 Lone Plaetner
1986 Conny Walther

Alfred Schmidts legat

1986 Hans Ruge Lollesgaard

SFC-prisen (Science Fiction Cirklen)

1986 Per Diemer: Bedste illustrator
1986 Inge Eriksen

Silkeborg Kunstnerlegat

1986 Lise Malinovsky

Skjold Burnes Mindelegat

1986 Helle Hertz

Léonie Sonnings Musikpris

1986 Svjastoslav Richter

Statens Kunstfond. Livsvarig ydelse (anden gruppe end litteratur)

1986 Søren Kjærsgaard

Robert Storm P.-Legat

1986 Nikoline Werdelin

Poeten Poul Sørensen og fru Susanne Sørensens Legat

1986 Knud Holten

Teaterpokalen

1986 Mercedes (Rialto Teatret)

Thorvaldsen Medaillen

1986 Rasmus Nellemann

Tórshavns Byråds Børnebogspris

1986 Dropin (forlag) og Nýlendi (forlag)

Udlandet - + Andre priser

1986 Eugenio Barba: Pris "Diego Fabbri"
1986 Palle Lauring: Det Skånske Akademis diplom
1986 Harald Mogensen: Jan Brobergs Kritikerpris (Sverige)

Udlandet - Einar Hansens Forskningsfond, Malmø

1986 Elisabeth Toubro

Udlandet - IBBY. Certificate of Honour

1986 Hans Hansen

Udlandet - IBBY's H.C. Andersen-pris

1986 Robert Ingpen
1986 Patricia Wrightson

Udlandet - Prins Eugén Medaljen, Sverige

1986 Henning Larsen

Udlandet - Svenska Akademiens Nordiska Pris

1986 Villy Sørensen

Ben Webster-prisen

1986 Ole Kock Hansen

Weekendavisens Litteraturpris

1986 Bent William Rasmussen: En dag i Amerika (roman)

Æresdoktor

1986 Leif Grane: Universitetet i Oslo
1986 Nynne Koch: Roskilde Universitetscenter
1986 Anders Vinding Kruse: Stockholms Universitet

Æresdoktor ved Københavns Universitet

1986 Jens Christian Skou

Æresdoktor ved Lunds Universitet

1986 Jes Peter Asmussen: dr.theol. h.c.
1986 Torben Brostrøm

Æresdoktor ved Odense Universitet

1986 Troels Fink

Æresmedlem

1986 Arne Hammelboe: Dansk Kapelmesterforening
1986 Carl John Nielsen: Dansk Journalistforbund

Emil Aarestrup Medaillen

1986 Rolf Gjedsted

Årets Revyforfatter

1986 Martin Miehe-Renard

Årets Revykomponist

1986 Lars Fjeldmose

Årets Revykunstner (Årets Dirch)

1986 Lone Helmer

Årets Victor

1986 Marianne Martens
1986 Annelise Pedersen, f 1951
1986 Jan Unger

Årets æreshåndværker (Kjøbenhavns Håndværkerforening)

1986 Inge Genefke

1987

Kjeld Abell-prisen

1987 Astrid Saalbach

Væveren Lis Ahlmanns Legat

1987 ikke uddelt

Albertslund Kulturfonds hæderspris

1987 Ove Sprogøe

H.C. Andersen Medaljen

1987 Johannes Møllehave

Ella Louise og Yrsa Petrea Bang-Hansen

1987 F.P. Jac

Herman Bangs Mindelegat

1987 Hanne Marie Svendsen

Beatrice-Prisen

1987 Klaus Høeck

Hans Bendix Prisen

1987 Erik Werner

Otto Benzons Forfatterlegat

1987 Klaus Lynggaard

Bikubenfondens Legat, "Det gule kort"

1987 Malene Schwartz

BMF's Børnebogspris

1987 Kirsten Holst: Min ven Thomas (roman)

Georg Brandes-Prisen

1987 Bodil Wamberg: Johanne Luise Heiberg (biografi)

Tagea Brandts Rejselegat

1987 Rosalind Bevan
1987 Sys Hindsbo
1987 Kirsten Lehfeldt
1987 Dorte Olesen, f 1948
1987 Hanne Marie Svendsen

Børnebibliotekarernes Kulturpris

1987 Bamses Billedbog

Hakon Børresens Mindelegat

1987 Karl Aage Rasmussen, f 1947

Cavling-prisen

1987 Månedsbladet Press

Danmarks Skolebibliotekarers Børnebogspris

1987 Hjørdis Varmer

Danmarks Skolebiblioteksforenings pris Boghylden

1987 ikke uddelt

Dansk Blindesamfunds Radiospilpris

1987 Leif Petersen: Pladevenner (dramatik)

Dansk Forfatterforenings Faglitterære Pris

1987 Iørn Piø

Dansk Forfatterforenings H.C. Andersen Legat

1987 Dorrit Willumsen

Dansk Kvindesamfunds Mathildepris

1987 Anette Steen Pedersen

Dansk Litteraturpris for Kvinder

1987 Kirsten Thorup

Dansk Oversætterforbunds ærespris

1987 Per Øhrgaard

Danske Bladtegneres Cross-Pris

1987 Erik Bencke

Danske Dramatikeres Hæderspris

1987 Svend Åge Madsen

Det danske Kriminalakademis diplom

1987 Søren Jakobsen: Et billiant kup (roman)

Påskønnelseslegat fra Danske Populærautorer

1987 Benny Andersen

C.L. Davids Fødselsdagslegat

1987 Charlotte Paludan

C.L. Davids legat for slægt og Venner

1987 Anne Marie Egemose
1987 Anette Ørom

Danske Jazz, Beat og Folkemusik Autorer (DJBFA)s hæderspris

1987 Pierre Dørge

Elisabeth Dons Mindelegat

1987 Inga Nielsen

Holger Drachmann-legatet

1987 Søren Ulrik Thomsen

Margot og Thorvald Dreyers Fond

1987 ikke uddelt

Døssingprisen

1987 Månedsbladet Press
1987 Benedicte Kragh-Schwartz

Eckersberg-Medaillen

1987 Sven-Ingvar Andersson
1987 Nanna Hertoft
1987 Ulrik Plesner, f 1930

Egholtprisen

1987 Tage Skou-Hansen

Johannes Ewalds Legat

1987 William Heinesen

Festskrift

1987 Jytte Borberg: Suset. En bog til Jytte Borberg 16. juli 1987
1987 R. Broby-Johansen: Kunst, samfund, kunst -. En hilsen til Broby (red. Jørn Guldberg)

Leck Fischers Legat

1987 Nina Malinovski

Forening for Boghaandværks Diplom

1987 Carl Vang Petersen, grafiker

Forening for Boghaandværks Ærespris

1987 Austin Grandjean

Årets Frederiksberg Kunstner

1987 Ebbe Langberg

Den færøske Litteraturpris (M.A. Jacobsens Heiðursløn)

1987 Sigurð Joensen: Eg stoyti heitt
1987 Eydun Andreassen: Úr søgn og søgu
1987 Astrid Joensen: Morgunin drakk av flógvari toku

Fødselsdagsfest

1987 Henry Heerup: fakkeltog fra Thorvaldsens Museum til Kunstforeningen på Gammel Strand

G.E.C. Gads Fonds Hæderspris

1987 Bodil Wamberg: Johanne Luise Heiberg (biografi)

Gelsted-Kirk-Scherfig-Prisen

1987 Kirsten Thorup

Otto Gelsted-prisen

1987 Eske K. Mathiesen

Gladsaxe kommunes Musikpris

1987 Kim Bak Dinitzen

Grænseforeningens Kulturpris

1987 Hans Jørgen Henningsen

Søren Gyldendal Prisen

1987 Cecil Bødker
1987 Henrik Nordbrandt
1987 Kirsten Thorup

Gyldendals Boglegat

1987 Juliane Preisler

Gyldendals Boglegat for Børnebogsforfattere og -tegnere

1987 Aage Brandt: Filippo og friheden (børnebog)

De gyldne Håndjern

1987 Jørgen Mathiassen: Corpus Delicti (krimi)

De Gyldne Laurbær

1987 Paul Hammerich: Lysmageren. En krønike om Poul Henningsen (biografi)

Minister Erna Hamiltons Legat for Videnskab og Kunst

1987 Fonden De stille Stuer
1987 Bente Danneskiold-Samsøe: til Muskel- og gigtlaboratorium på Frederiksberg Hospital
1987 Lene Falck
1987 Ulla Henningsen, f 1951
1987 Alexander Kølpin
1987 Henriette Muus
1987 Mette Munk Plum
1987 Bo Boje Skovhus

C.F. Hansen Medaljen

1987 Knud Friis
1987 Elmar Moltke Nielsen

Direktør Louis Hartmann og hustru Emilie Hartmanns Mindepris

1987 Niels-Henning Ørsted Pedersen

Ole Haslunds Kunstnerfond

1987 Doris Bloom
1987 Gutte Eriksen
1987 Leila Krogh
1987 Jan Leth
1987 Sigrid Lütken
1987 Aage Leif Nielsen
1987 René Tancula
1987 Per Ulrich

Henry Heerups Æreslegat

1987 Poul Anker Bech
1987 Vera Myhre

F. Hendriksen-Medaljen

1987 Poul Svensson, f 1921: De Unges Kunstkreds

Henkel-Prisen

1987 Lily Broberg

HK Jytte-Prisen

1987 Marianne Larsen

Holberg-Medaillen

1987 Inger Christensen

Kammersanger Emil Holms Legat

1987 Poul Birkelund

Knud Højgaards Fond

1987 Gutte Eriksen
1987 Sharon Fisher
1987 Vibeke Riisberg
1987 Eva Öhrling

N.L. Høyen Medaljen

1987 Holger Schmidt
1987 Robert Dahlmann Olsen

De Irgens-Berghske Legater

1987 Erik Hagens

Carl Jacobsens Museumsmandslegat

1987 Mirjam Gelfer-Jørgensen

Peder Jensen Kjærgaard og Hustrus Legat

1987 Anne Marie Løn

Rektor frk. Ingrid Jespersens Legat

1987 Anette Faaborg

Jyllands-Postens Kunstpris (Årets kunstner)

1987 Erland Knudssøn Madsen

Forfatterne Harald Kiddes og Astrid Ehrencron-Kiddes Legat

1987 Kristen Bjørnkjær
1987 Preben Major Sørensen
1987 Vibeke Vasbo

Ørelæge Valdemar Klein og Læge fru Johanne Kleins Legat

1987 Margareta Mikkelsen

Klods Hans-Prisen

1987 Vibeke Stybe

Kommunernes Skolebiblioteksforenings Forfatterpris

1987 Iris Garnov: Gå væk skygge og lad solen skinne (roman)

Konkurrence

1987 Anette Broberg Knudsen: Dansk Missionsråds salmekonkurrence: Når stjernerne skælver (1. præmie, optaget i Tillæg til Den danske Salmebog, 1994)
1987 Lydia Didriksen: Havner Kvinnufelag, novellekonkurrence: Frostrósan (novelle, 1. præmie) (udgivet i samlingen Frostrósan og aðrar søgur)
1987 Martin Elmer: Gyldendals internationale børne-og ungdomsroman-konkurrence, dansk vinder: På en mandag kan der ske så meget
1987 Ole Frøstrup: Angrebet (børnebog, ekstra-pris)
1987 John Åsted Halse: Dafolo-konkurrence, Bidrag til fremtidens kommune
1987 Niels Jensen, f. 1927: Nordisk konkurrence om letlæsningsbog: - En 13'er (delt præmie)

Kraks Blå Bog

1987 Johan de Mylius
1987 Alex Secher: sidst 1988
1987 Ulla Thyrring

Aage Krarup-Nielsens mindelegat

1987 Peter Bang

Krebs' Skoles Pris

1987 Erik Hansen

Kritikerprisen

1987 Vita Andersen: Hva'for en hånd

Chr. Kryger-prisen

1987 Erik Moseholm
1987 Frode Muldkjær

Kulturministeriets Børnebogspris

1987 Josefine Ottesen: Eventyret om fjeren og rosen (roman)

Kulturministeriets Illustratorpris

1987 Thormod Kidde

Kulturministeriets Initiativpris

1987 Ole Hansen, f 1944-02-13: Hexen og Rosen
1987 Irene Hedlund: Den arrige kone (billedbog)
1987 Erik Hjorth Nielsen: Lars-Henrik Olsen: Erik Menneskesøn (roman)
1987 Erik Hjorth Nielsen: Ridder Stegefedt (sammen med Gerd Rindel)
1987 Lotte Inuk: Tania Tiara, en kærlighedshistorie
1987 Dorte Karrebæk: Per Schultz: Idas familie - feber skal man ikke spøge med! (billedbog)
1987 Wivi Leth: Der fik du den, Osman! (børnebog)
1987 Freddy Milton: Drøje dag i job-junglen
1987 Lars-Henrik Olsen: Erik Menneskesøn (sammen med Erik Hjorth Nielsen)
1987 Palle Petersen
1987 Gerd Rindel: Ridder Stegefedt (sammen med Erik Hjorth Nielsen)
1987 Per Schultz: Idas familie - feber skal man ikke spøge med! (sammen med Dorte Karrebæk)
1987 Peter Seeberg: Roland kommer til verden (sammen med Ursula Seeberg)
1987 Ursula Seeberg: Peter Seeberg: Roland kommer til verden (illustrator)
1987 Kari Sønsthagen: Had, hævn, hån. En bog om forbudte følelser

Københavns Amts Kulturpris

1987 Bjarne Reuter
1987 Linda Wendel

Niels Larsen Stevns og hustru Annas Legat

1987 Ole Schwalbe

Litteraturen på scenen, Århus

1987 Eske K. Mathiesen: Heinrich Hundekoks bedrifter (roman)

LOs Kulturpris

1987 Hans Lyngby Jepsen
1987 Hans Mogens Voigt Steffensen

Direktør J.P. Lund og hustru Vilhelmine Bugge's Legat

1987 Gert Allan Hansen
1987 Peer Nielsen
1987 Rea Lehman
1987 Hans Pauli Olsen, f 1957: som maler
1987 Søren Ulrik Thomsen

Läkerols Kulturpris

1987 Svend Asmussen

Lektor Marie Lønggaards Rejselegat

1987 Eva Steiness

Modersmål-Prisen

1987 Rachel Rachlin

Morsø Erhvervsråds Initiativdiplom

1987 Knud Sørensen

Ebbe Muncks Hæderspris

1987 Paul Thygesen, f 1914

Kaj Munk-Prisen

1987 Johannes Johansen

Maarum Mineralvandsprisen

1987 Otto Leisner

Jeanne og Henri Nathansens Fødselsdagslegat

1987 Pia Tafdrup

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat

1987 Peter Seeberg

Danmarks Nationalbanks Jubilæumsfond

1987 Kim Buck
1987 Anne Marie Egemose
1987 Niels Jørgen Haugesen
1987 Vibeke Lindhardt
1987 Vibeke Riisberg

Martin Andersen Nexø Fondens Pris

1987 Knud Erik Pedersen: Esben (roman)

Martin Andersen Nexø Legatet

1987 Poul Ørum

Niels-Prisen

1987 Kenneth Knudsen
1987 Palle Mikkelborg
1987 Niels-Henning Ørsted Pedersen

Carl Nielsen og Annemarie Carl Nielsen-Legatets Hæderspris

1987 Anton Kontra
1987 Poul Ruders

Morten Nielsens Mindelegat

1987 Henrik Nordbrandt

Astrid Noachs Legatfond

1987 Kurt Tegtmeier

Nordisk Radiospilpris

1987 Henning Mortensen: Væksthuset

Nordisk Råds Litteraturpris

1987 Herbjørg Wassmo: Hudløs himmel (roman)

Nordisk Skolebibliotekarforenings Børnebogspris

1987 Kaarina Helakisa

Adam Oehlenschläger Legatet

1987 Inge Eriksen

PH-Prisen

1987 Niels Barfoed
1987 Carsten Elbro
1987 Erik Hansen
1987 Carsten Jensen
1987 Erik Knudsen
1987 Lone de Neergaard
1987 Merete Ries
1987 Villy Sørensen
1987 Ole Togeby

Ping-Prisen [1986-96]

1987 Jørgen Mogensen

Politikens Nuser som årets radise

1987 Torben Krogh, f. 1943

Clara Pontoppidans Fødselsdagslegatet

1987 Marguerite Viby

Henrik Pontoppidans Mindefond

1987 Ib Michael

Olaf Poulsens Mindelegat

1987 Peter Langdal
1987 Birthe Neumann

Publicistprisen

1987 Mette Winge

Poul Reumerts Studielegat

1987 Søren Pilmark
1987 Søren Spanning

Revyernes Revys Æreskunstner

1987 Grethe Sønck

Edith og Helge Rode Legatet

1987 ikke uddelt

Rongeske Fonds Legat

1987 Hans Pauli Olsen, f 1957
1987 Tora Urup

Rosenkjær-Prisen

1987 Jytte Willadsen

Palle Rosenkrantz Prisen

1987 P.D. James: Indviet til mord (roman)

Otto Rungs Forfatterlegat

1987 Pia Tafdrup

Balletinstruktør Vibeke Rørvigs legat

1987 Arne Villumsen, f 1952

Peter Sabroe-Prisen

1987 Familierådgivningen i DR
1987 Dea Trier Mørch

San Cataldo-legatet

1987 Erik Ellegaard Frederiksen
1987 Emil Gregersen, f 1921
1987 Tage Mortensen, f 1932

Aksel Schiøtz-Prisen

1987 Kim von Binzer

Selskabet for de skiønne og nyttige Videnskabers Pris

1987 Aage Henriksen

SFC-prisen (Science Fiction Cirklen)

1987 Corinne Gosset: Bedste illustrator
1987 Jens Guld: Bedste faglige skribent
1987 Ib Johansen, f. 1938: Bedste novelle: Forår på Ansar

Silkeborg Kunstnerlegat

1987 Andrzej Lemiszewzki

Sonning-prisen

1987 Jürgen Habermas

Léonie Sonnings Musikpris

1987 Heinz Holliger

Statens Kunstfond. Livsvarig ydelse (anden gruppe end litteratur)

1987 Henning Larsen

Poeten Poul Sørensen og fru Susanne Sørensens Legat

1987 Peter Huss
1987 Berthe Qvistgaard

Teaterkatten

1987 Vibeke Wrede Høffner

Teaterpokalen

1987 Kai Løvring

Anne Marie Telmanyi, født Carl-Nielsen's Fond

1987 Jytte Thompson

Thorvaldsen Medaillen

1987 Per Kirkeby

Tórshavns Byråds Børnebogspris

1987 Pauli Nielsen: oversættelse af: Abbi er sjórænari, Søgan um blóðreyða súrepli, Gummi-Tarzan, Hodja úr Pjort, Albert

Det Treschowske Fonds Legat

1987 Torben Brostrøm

Udlandet - + Andre priser

1987 Sam Besekow: De norske Teaterlederes hæderspris

Udlandet - Einar Hansens Forskningsfond, Malmø

1987 Eli Fischer-Jørgensen

Udlandet - Prins Eugén Medaljen, Sverige

1987 Ejler Bille

Udlandet - Svenska Akademiens Nordiska Pris

1987 William Heinesen

Veluxfondens æreslegat

1987 Holger Jensen, f 1918

Marguerite Vibys Jubilæumslegat

1987 Tammi Øst
1987 Søren Østergaard, f 1957

Volmer-Sørensens Mindelegat

1987 Benny Andersen
1987 Ulla Jessen, f 1946

Weekendavisens Litteraturpris

1987 Peter Bastian

Liva Weels Jubilæumslegat

1987 Preben Neergaard

Æresmedlem

1987 Henry Heerup: Danske Grafikere
1987 Palle Huld: Skuespillerforeningen af 1879

Emil Aarestrup Medaillen

1987 Per Højholt

Årets Revyforfatter

1987 Flemming Jensen

Årets Revykomponist

1987 Holger Laumann

Årets Revykunstner (Årets Dirch)

1987 Søren Østergaard, f 1957

Årets Victor

1987 Tommy Troelsen, f 1940

Årets æreshåndværker (Kjøbenhavns Håndværkerforening)

1987 Frits Helmuth

Århus Universitets Guldmedalje

1987 Poul Erik Tøjner

1988

Væveren Lis Ahlmanns Legat

1988 Bo Kristiansen, f 1944
1988 Gertrud Vasegaard

Det Anckerske Legat

1988 Kristen Bjørnkjær

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1988 John Olsen, f 1938
1988 Jeppe Vontillius

Herman Bangs Mindelegat

1988 Preben Major Sørensen

Beatrice-Prisen

1988 Preben Major Sørensen

Hans Bendix Prisen

1988 Des Asmussen

Otto Benzons Forfatterlegat

1988 T.S. Høeg

Den Berlingske Fonds Hæderspris

1988 Knud Heinesen

Thorvald Bindesbøll Medaljen

1988 Klavs Nørregaard Helweg-Larsen

Blicherprisen

1988 Tage Skou-Hansen

BMF's Børnebogspris

1988 Flemming Quist Møller: Jungledyret Hugo

Georg Brandes-Prisen

1988 Torben Brostrøm: Visse øjeblikke

Tagea Brandts Rejselegat

1988 Inge Bjørn
1988 Inge Bønnerup
1988 Inger Dübeck
1988 Dea Trier Mørch

Sophie Breums Legat

1988 Vibeke Grønfeldt

Børnebibliotekarernes Kulturpris

1988 Søren Kragh-Jacobsen

Cavling-prisen

1988 Jens J. Espersen, f 1943

Danmarks Biblioteksforenings Forfatterpris

1988 Maria Giacobbe

Danmarks Biblioteksforenings hædersgave

1988 Erik A. Nielsen

Danmarks Skolebibliotekarers Børnebogspris

1988 Bent Haller

Danmarks Skolebiblioteksforenings pris Boghylden

1988 ikke uddelt

Dansk Blindesamfunds Radiospilpris

1988 Sten Kaalø: Havnebyen (dramatik)

Dansk Bogfestivals Forfatterpris

1988 Arthur Krasilnikoff

Dansk Forfatterforenings Faglitterære Pris

1988 Harald Andersen

Dansk Forfatterforenings H.C. Andersen Legat

1988 Klaus Rifbjerg

Dansk Kvindesamfunds Mathildepris

1988 Kvindeligt Arbejderforbund i Danmark

Dansk Litteraturpris for Kvinder

1988 Cecil Bødker

Dansk Oversætterforbunds ærespris

1988 Niels Brunse

Dansk Typograf-forbunds Kulturpris

1988 Annisette Koppel: sammen med Thomas Koppel
1988 Thomas Koppel: sammen med Annisette

Dansk-tysk Selskabs pris

1988 Per Øhrgaard

[Det danske] Akademiets Oversætterpris

1988 H.D. Schepelern

Det Danske Akademis Store Pris

1988 Halfdan Rasmussen

[Danske Bladtegnere] Den gyldne tegnestift

1988 Poul Holck

Danske Bladtegneres Cross-Pris

1988 Claus Deleuran

Dante Alighieri Mindelegat

1988 Thomas Harder

C.L. Davids Fødselsdagslegat

1988 P.J. Riis

C.L. Davids legat for slægt og Venner

1988 Vibeke Glarbo

Elisabeth Dons Mindelegat

1988 Elsebeth Lund

Holger Drachmann-legatet

1988 Ove Abildgaard

Margot og Thorvald Dreyers Fond

1988 Hanne Kjærholm

Døssingprisen

1988 Landsforeningen af Bøsser og Lesbiske

Eckersberg-Medaillen

1988 Erik Krogh, f 1942
1988 Leif Lage
1988 Finn Mickelborg
1988 Hans Munk Hansen
1988 Hanne Varming

Egholtprisen

1988 Claus Bjørn
1988 Else-Marie Boyhus
1988 Jørgen Dickmann Rasmussen

Johannes Ewalds Legat

1988 Anders Westenholz

Festskrift

1988 Thorkild Bjørnvig: Kilden og flammen. En bog til Thorkild Bjørnvig 2. februar 1988. Red. Frans Lasson
1988 Johan Fjord Jensen: Fortæling og erfaring
1988 Godfred Hartmann: Hva' man dog ikke ska' ta' sig a'. En bog til Godfred Hartmann
1988 Per Højholt: Rocky Mountains. Festskrift til Per Højholts 60 års dag 22.7.1988
1988 Olaf Olsen: 30 artikler til Olaf Olsen på 60årsdagen den 7. juni 1988 (Hikuin. Årgang 14)
1988 Olaf Olsen: Festskrift til Olaf Olsen på 60-års dagen den 7. juni 1988

Forening for Boghaandværks Diplom

1988 Axel Surland, grafiker

Forening for Boghaandværks Ærespris

1988 Erik Ellegaard Frederiksen

Alexander Foss Guldmedalje for disp.

1988 Niels Bay

Årets Frederiksberg Kunstner

1988 Fuzzy

Frimærke eller pengeseddel

1988 Heðin Brú: Færøerne
1988 William Heinesen: Færøerne

FTFs Kulturpris

1988 Kirsten Thorup

Fyens Stiftstidendes Litteraturpris

1988 Peter Høeg

Den færøske Litteraturpris (M.A. Jacobsens Heiðursløn)

1988 Sigurd Berghamar: Bíbliuorðabókin, 1985
1988 Karsten Hoydal: Sólarkringur og Suð í grasi
1988 Rói Patursson

Holger Gabrielsens Æreslegat

1988 Axel Strøbye

G.E.C. Gads Fonds Hæderspris

1988 Torben Nielsen, f. 3-11-1918
1988 P. Nørregaard Rasmussen
1988 Erik Rasmussen

Gelsted-Kirk-Scherfig-Prisen

1988 Dagmar Andreasen

Otto Gelsted-prisen

1988 Knud Sørensen

Gerlev-Prisen

1988 Eske Holm
1988 Steen Tinning

Gladsaxe kommunes Musikpris

1988 Marianne Melnik

Søren Gyldendal Prisen

1988 Else Roesdahl

Gyldendals Boglegat

1988 Henning Mortensen

Gyldendals Boglegat for Børnebogsforfattere og -tegnere

1988 Jon Ranheimsæter

De Gyldne Laurbær

1988 Martha Christensen: Dansen med Regitze (roman)

Minister Erna Hamiltons Legat for Videnskab og Kunst

1988 Fonden De stille Stuer
1988 Rigshospitalet, afdelingen for øjensygdomme: /v Erik Scherfig
1988 Henrik Hartvig
1988 Bjørn Watt-Boolsen
1988 Nikolaj Znaider
1988 Tammi Øst

C.F. Hansen Medaljen

1988 Johan Richter

Direktør Louis Hartmann og hustru Emilie Hartmanns Mindepris

1988 Torben Brostrøm

Ole Haslunds Kunstnerfond

1988 Beate Andersen
1988 Vigga Bro
1988 Jonna Dwinger
1988 Steffen Heiberg
1988 Berthe Qvistgaard
1988 Ulf Rasmussen, f 1913
1988 Jane Reumert
1988 Jørgen Koefoed Rømer
1988 Bent Sørensen, f 1923
1988 Gertrud Vasegaard
1988 Gunhild Aaberg

Henry Heerups Æreslegat

1988 Margrethe Agger
1988 Grete Balle
1988 Helle Thorborg
1988 Per Ulrich

F. Hendriksen-Medaljen

1988 ikke uddelt

Henkel-Prisen

1988 Kirsten Lehfeldt

Kammersanger Vilhelm Herolds Mindelegat

1988 Lone Koppel

Robert Hirschsprungs Mindelegat

1988 Poul Vad

HK Jytte-Prisen

1988 Lone de Neergaard

Holberg-Medaillen

1988 Svend Eegholm Pedersen

Hovedstadens Oplysningsforbunds Pris

1988 Preben Neergaard

N.L. Høyen Medaljen

1988 Tobias Faber

Viggo Jarls legat til fordel for danske billedhuggere

1988 Lone Høyer Hansen

Peder Jensen Kjærgaard og Hustrus Legat

1988 Birgit Filskov

Thit Jensens Forfatterlegat

1988 Peder Hove

Rektor frk. Ingrid Jespersens Legat

1988 Bente Danneskiold-Samsøe

Jyllands-Postens Kunstpris (Årets kunstner)

1988 Erland Knudssøn Madsen
1988 Lars Nørgaard

Forfatterne Harald Kiddes og Astrid Ehrencron-Kiddes Legat

1988 Gynther Hansen

Landsretssagfører Niels Th. Kjølbyes Mindelegat

1988 Jørgen Reenberg

Ørelæge Valdemar Klein og Læge fru Johanne Kleins Legat

1988 Poul Vad

Klods Hans-Prisen

1988 Jens Sigsgaard

Lulu Ziegler og Per Knutzons Mindelegat

1988 Vibeke Bjelke

Kommunernes Skolebiblioteksforenings Forfatterpris

1988 Jens Peder Larsen: En loppe kan også gø (roman)

Konkurrence

1988 Henning Asp-Poulsen: Kronikkonkurrence: Perspektiver i Aalborgs venskabsbysamarbejde
1988 Philip Stein Jönsson: Politikens tegneseriekonkurrence: Simple striber (1. præmie)

Kritikerprisen

1988 Mette Winge: Skriverjomfruen

Chr. Kryger-prisen

1988 Frederik Dessau

Kulturhuset Trommen, Hørsholm, årets æreskunstner

1988 Frits Helmuth

Kulturministeriets arbejdslegat

1988 Ib Boye

Kulturministeriets Børnebogspris

1988 Bent Rasmussen: Bitte Bødvar og banen (roman)

Kulturministeriets Illustratorpris

1988 Erik Hjorth Nielsen

Kulturministeriets Initiativpris

1988 Roald Als: Kurt H. Juul: Røverne i Rold (roman, heri tegninger)
1988 Aage Brandt: Altid og for evigt (børnebog)
1988 Anne-Grethe Dahms: Den vilde jæger
1988 Louis Jensen: Tusindfuglen (roman)
1988 Tove Johansen, f 1948: Hundesnoren (sammen med Dorte Karrebæk og Mallings Forlag)
1988 Dorte Karrebæk: Hundesnoren (billedbog)
1988 Jan Mogensen: Utilfredse Freddy (billedbog)
1988 Peter Mouritzen: Kurt Kasket (børnebog), Finn med fut i (børnebog), Lille Lars Lyv (børnebog)
1988 Thorstein Thomsen

Kulturministeriets manuskriptstøtte

1988 Jesper Tom-Petersen

Kunst- og kulturhøjsk. Kulturpris

1988 Preben Neergaard

Niels Larsen Stevns og hustru Annas Legat

1988 Gertrud Vasegaard

LOs Kulturpris

1988 Kaditterkadat (gruppe)
1988 Kim Sjögren
1988 Kirsten Thorup
1988 Anders Tinsbo

Kaptajn H.C. Lundgreens Legat

1988 Jørgen Horsbøl: De tre klarer ærterne

Läkerols Kulturpris

1988 Peter Schaufuss

Lektor Marie Lønggaards Rejselegat

1988 Dorte Olesen, f 1948

V.H. Michaelsens Legat for unge tegnere

1988 Doris Bloom
1988 Torben Ebbesen, f 1945
1988 Eva Öhrling

Modersmål-Prisen

1988 Danmarks Radios Pigekor: ved Tage Mortensen (dirigent)

Kaj Munk-Prisen

1988 Gudrun Asmundsdottir

Carl Møllers Legat

1988 Henrik S. Holck

Etatsråd Thomas Møllers Legat til studierejse for danske digtere og forfattere

1988 ikke uddelt

Jeanne og Henri Nathansens Fødselsdagslegat

1988 Kristen Bjørnkjær

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat

1988 Martha Christensen

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat for musikere, fortrinsvis komponister og bildende kunstnere

1988 Asger Lund Christiansen

Danmarks Nationalbanks Jubilæumsfond

1988 Gina Hedegaard Nielsen
1988 Jane Reumert

Martin Andersen Nexø Fondens Pris

1988 Børge Houmann

Martin Andersen Nexø Legatet

1988 Tage Skou-Hansen

Niels-Prisen

1988 Sam Besekow

Carl Nielsen og Annemarie Carl Nielsen-Legatets Hæderspris

1988 Ole Christensen
1988 Mogens Møller, f 1934

Billedhugger Kai Nielsens Mindelegat

1988 Jette Vohlert

Morten Nielsens Mindelegat

1988 Uffe Harder

Nordisk Råds Litteraturpris

1988 Thor Vilhjálmsson: Grámosinn glóir (roman, dansk titel: Glødende mos, 1988)

Nordisk Råds Musikpris

1988 Magnus Lindberg: Kraft

Nordisk Skolebibliotekarforenings Børnebogspris

1988 Mette Newth

Adam Oehlenschläger Legatet

1988 Anders Bodelsen

Vilhelm Pachts Kunstnerlegat

1988 Ole Schwalbe

Dirch Passers Hæderslegat

1988 Preben Kristensen

Ping-Prisen [1986-96]

1988 Sonja Rindom: for sine fordanskninger af specielt Carl Barks' Anders And

Henrik Pontoppidans Mindefond

1988 Bent Vinn Nielsen

Olaf Poulsens Mindelegat

1988 Lisbet Dahl

Publicistprisen

1988 Tor Nørretranders

Poul Reumerts Studielegat

1988 Benedikte Hansen, f 1958

Revyernes Revys Æreskunstner

1988 John Martinus
1988 Erik Paaske

Klaus Rifbjergs Debutantpris for Lyrikere

1988 Lars Bukdahl: Guldhornene (roman)

Edith og Helge Rode Legatet

1988 Lene Malmstrøm

Rosenkjær-Prisen

1988 Peter Bastian

Palle Rosenkrantz Prisen

1988 Leif Davidsen: Den russiske sangerinde (roman)

Otto Rungs Forfatterlegat

1988 Svend Åge Madsen

Rødekro Kommunes Kulturpris

1988 Bjarne Reuter

Balletinstruktør Vibeke Rørvigs legat

1988 ikke uddelt

Peter Sabroe-Prisen

1988 ikke uddelt

San Cataldo-legatet

1988 Helle Thorborg

Aksel Schiøtz-Prisen

1988 Eva Johansson

Alfred Schmidts legat

1988 Peder Nyman
1988 Per Marquard Otzen
1988 Anne-Marie Steen Petersen
1988 Nikoline Werdelin

SFC-prisen (Science Fiction Cirklen)

1988 Mads Dam-Larsen: Bedste danske sf-kunstner
1988 H.P. Inselmann: Bedste faglitterære skribent

Silkeborg Kunstnerlegat

1988 René Tancula

Adam Smith Prisen

1988 Knud Tholstrup

Léonie Sonnings Musikpris

1988 Peter Schreier

Sprogforeningens Litteraturpris

1988 Niels Bøgh-Andersen

Statens Kunstfond. Livsvarig ydelse (anden gruppe end litteratur)

1988 Hans Erling Langkilde

Svensk-dansk humanistisk pris

1988 Jørgen Sonne

Søren-Prisen (Socialdemokratiet i Nordjyllands kulturpris)

1988 Karsten Højen

Poeten Poul Sørensen og fru Susanne Sørensens Legat

1988 Preben Neergaard

Teaterpokalen

1988 Klaus Hoffmeyer

Anne Marie Telmanyi, født Carl-Nielsen's Fond

1988 Hanne Erlandsen, f 1943
1988 Inger Hanmann
1988 Vibeke Mencke Nielsen

Tórshavns Byråds Børnebogspris

1988 Oddvør Johansen: Skip í eygsjón

Det Treschowske Fonds Legat

1988 Henry Heerup

Udlandet - + Andre priser

1988 Vita Andersen: Årets forfatter, udnævnt af det svenske dagblad Expressen
1988 Erik Chr. Haugaard: The Phoenix Award

Udlandet - Einar Hansens Forskningsfond, Malmø

1988 Stig Brøgger
1988 Lone Hertz

Udlandet - IBBY. Certificate of Honour

1988 Lotte Inuk: Tania Tiara
1988 Jon Ranheimsæter: Hvordan hvalen fik sin snævre hals (billedbog)
1988 Susanne Vebel: Rudolf Børø: Tågeskoven (oversætter)

Udlandet - IBBY's H.C. Andersen-pris

1988 Dusan Kallay
1988 Annie M.G. Schmidt

Udlandet - Jacob Letterstedts nordiska förtjänstmedalj

1988 Erling Nielsen

Udlandet - Prins Eugén Medaljen, Sverige

1988 Sven-Ingvar Andersson

Udlandet - Henrich Steffens-prisen

1988 Per Nørgård

Udlandet - Svenska Akademiens Nordiska Pris

1988 Nils Erik Enkvist

Veluxfondens æreslegat

1988 Inger Hanmann

Marguerite Vibys Jubilæumslegat

1988 Mikael Birkkjær
1988 Ole Lemmeke

Victor B. Andersens Hæderslegat

1988 Per Højholt

Volmer-Sørensens Mindelegat

1988 Jørgen Buckhøj
1988 Otto Francker
1988 Birthe Kjær
1988 Otto Leisner
1988 Teddy Petersen, f 1892

Weekendavisens Litteraturpris

1988 Peter Høeg: Forestilling om det tyvende århundrede (roman)

Erik Westerby-Prisen

1988 Ole Crumlin-Pedersen

Christian Wilster-Prisen

1988 Villy Sørensen

Æresbolig

1988 Søren Egerod: æresboligen på Carlsberg, 1988-95

Æresdoktor ved Århus universitet

1988 Eugenio Barba

Æresmedlem

1988 Otto Leisner: Danske Populærautorer

Emil Aarestrup Medaillen

1988 Poul Borum

Årets Revyforfatter

1988 Arne Forchhammer

Årets Revykeyser, Aarhus Studenterrevys Æreskunstner

1988 Tommy Kenter

Årets Revykomponist

1988 Morten Wedendahl

Årets Revykunstner (Årets Dirch)

1988 Poul Glargaard

Årets Victor

1988 Sven Sabroe

Årets æreshåndværker (Kjøbenhavns Håndværkerforening)

1988 Lise Nørgaard

1989

Kjeld Abell-prisen

1989 Kirsten Dehlholm

Væveren Lis Ahlmanns Legat

1989 ikke uddelt

Amalienborg-prisen

1989 Poul Vad

Det Anckerske Legat - andre modtagere

1989 Kurt Tegtmeier

H.C. Andersen Medaljen

1989 Niels Birger Wamberg

Jens Baggesen-prisen

1989 tilskud til Peter Basse: Et labyrintisk menneske

Herman Bangs Mindelegat

1989 Henning Mortensen: tale af Erik Skyum-Nielsen i Standart, nr 2, side 21

Beatrice-Prisen

1989 Marianne Larsen

Otto Benzons Forfatterlegat

1989 Jens Christian Grøndahl

Den Berlingske Fonds Hæderspris

1989 Poul Schlüter

Den Berlingske Fonds Journalistpris

1989 Niels Nørlund

Blicherprisen

1989 Ulla Thyrring

BMF's Børnebogspris

1989 Benny Andersen: Lille pige med stor effekt

Bog & Idé-prisen (Danskernes Yndlingsforfatter)

1989 Martha Christensen

Georg Brandes-Prisen

1989 Frans Lasson: Olaf Bull. Brev fra en dikters liv. Bind 1-2

Tagea Brandts Rejselegat

1989 Lisbeth Balslev
1989 Karen-Lise Mynster
1989 Eva Steiness
1989 Pia Tafdrup

Børnebibliotekarernes Kulturpris

1989 Jon Ranheimsæter

Cavling-prisen

1989 Jeppe Juhl: sammen med Anders Peter Mathiasen
1989 Anders-Peter Mathiasen

Ellen og Knud Dalhoff Larsens Fond

1989 Per Suntum

Inge Dams Legat

1989 Benedikte Hansen, f 1958

Danmarks Biblioteksforenings Forfatterpris

1989 Palle Lauring

Danmarks Skolebibliotekarers Børnebogspris

1989 Lars-Henrik Olsen: Dværgen fra Normandiet (roman)

Danmarks Skolebiblioteksforenings pris Boghylden

1989 ikke uddelt

Dansk Blindesamfunds Radiospilpris

1989 Anders Bodelsen: Mørklægning I-II (roman, dramatik)

Dansk Forfatterforenings Faglitterære Pris

1989 Lise Warburg

Dansk Forfatterforenings H.C. Andersen Legat

1989 Peter Zinkernagel

Dansk Forfatterforenings Ugle

1989 Ingerlise Koefoed
1989 Johannes Riis

Dansk Kvindesamfunds Mathildepris

1989 Lene Koch
1989 Inger Lillelund

Dansk Litteraturpris for Kvinder

1989 Juliane Preisler

Dansk Oversætterforbunds ærespris

1989 Karsten Sand Iversen

Medlem af Det danske Akademi

1989 Klaus Høeck
1989 Jørn Lund
1989 Pia Tafdrup

Medlem af Det danske Akademi

1989 Sven Møller Kristensen
1989 Ole Wivel

[Det danske] Akademiets Oversætterpris

1989 Anne Marie Bjerg

Danske Bladtegneres Cross-Pris

1989 Anne-Marie Steen Petersen

Danske Dramatikeres Hæderspris

1989 Jess Ørnsbo: tale af Sven Holm i Information 11-3-1989

Det danske Kriminalakademis debutantpris

1989 Steen Harvig: Slutspil med blind makker (krimi, sammen med Jørn Namer)
1989 Erik Otto Larsen: Pondus sidste sag (krimi)
1989 Jørn Namer: Slutspil med blind makker (krimi, sammen med Steen Harvig)

Påskønnelseslegat fra Danske Populærautorer

1989 Ib Boye
1989 Arne Katholm: (særpris): Alle mand til pumperne (dramatik)

Det danske Tegneseriekonvents pris

1989 Claus Deleuran: Bedst farvelagte danske tegneserie 1988: Illustreret Danmarkshistorie for folket 1
1989 Claus Deleuran: Bedste danske tegneserie 1988: Illustreret Danmarkshistorie for folket 1
1989 Ivar Gjørup: Årets danske tegneseriefigur 1988: Divus Madsen (hovedfigur i Egoland)
1989 Erik Hjorth Nielsen: Bedst tegnede danske tegneserie 1988: Hvid & sort som mælk & blod
1989 Niels Roland: Bedst skrevne danske tegneserie 1988: Firbenenes by

C.L. Davids legat for slægt og Venner

1989 Randi Studsgarth

Danske Jazz, Beat og Folkemusik Autorer (DJBFA)s hæderspris

1989 Jørgen Emborg, f 1953

Elisabeth Dons Mindelegat

1989 Gitta-Maria Sjöberg

Holger Drachmann-legatet

1989 Preben Major Sørensen

Drassows Legat

1989 Nina Malinovski

Margot og Thorvald Dreyers Fond

1989 Otto von Spreckelsen

Døssingprisen

1989 Georg Metz

Eckersberg-Medaillen

1989 Peter Bonnén
1989 Ole Heerup
1989 Carsten Hoff

Egholtprisen

1989 Sorø Kunstmuseum

Johannes Ewalds Legat

1989 Jytte Borberg

Festskrift

1989 Tine Bryld: I Tines kølvand. Fra vennerne på 50-års dagen. 18. december 1989
1989 J.B. Friis-Hansen: Orden i papirerne. En hilsen til J.B. Friis-Hansen

Forening for Boghaandværks Diplom

1989 Michael Malling
1989 Jon Ranheimsæter

Forening for Boghaandværks Ærespris

1989 Bent Rohde

Årets Frederiksberg Kunstner

1989 Lily Broberg

Forlaget Fremads Jubilæumsfonds legat

1989 Arne Herløv Petersen
1989 Søren Vinterberg

Aleksander Frølands Legat

1989 Merete Ries

Den færøske Litteraturpris (M.A. Jacobsens Heiðursløn)

1989 Axel Tórgarð: Antigone og Medeia
1989 Carl Jóhan Jensen

Jacob Gades Fond

1989 Martin Aakerwall: talentpris

G.E.C. Gads Fonds Hæderspris

1989 Torben Jensen, f. 1920

Emma Gads Legat

1989 Nina Malinovski

Otto Gelsted-prisen

1989 Ejvind Larsen

Gerlev-Prisen

1989 Bengt Saltin

Gladsaxe kommunes Musikpris

1989 Jens Bjørn Larsen

Astrid Goldschmidts Legat

1989 Jens Fink-Jensen

Grænseforeningens Kulturpris

1989 Franz Wingender

Det Grønlandske Hjemmestyres Kulturpris

1989 Aka Høegh
1989 Kîstat Lund

Søren Gyldendal Prisen

1989 Klaus Høeck

Gyldendals Boglegat

1989 Jens-Martin Eriksen

Gyldendals Boglegat for Børnebogsforfattere og -tegnere

1989 Louis Jensen

De Gyldne Laurbær

1989 Bjarne Reuter

Minister Erna Hamiltons Legat for Videnskab og Kunst

1989 Dyrefondet
1989 Fonden De stille Stuer
1989 Hunde-Journalen
1989 Henning Bliddal: Rigshospitalet, afdeling TTA
1989 Hans Jørgen Buchardt Hansen: Rigshospitalet, Karkirurgisk afdeling RK
1989 Bente Danneskiold-Samsøe
1989 Kurt Dokkedahl: rejselegat
1989 Torben Norre Rasmussen
1989 Bendt Rothe
1989 Kim Veisgaard

C.F. Hansen Medaljen

1989 Vibeke Klint
1989 Erik Chr. Sørensen, f 1922

Preben Harris' Rejselegat

1989 Erling Jepsen

Direktør Louis Hartmann og hustru Emilie Hartmanns Mindepris

1989 Preben Gudmandsen

Ole Haslunds Kunstnerfond

1989 Henning Andersen, f 1944-3-3
1989 Sven Jørn Andersen, f 1937
1989 Karl Erik Christophersen, f 1926
1989 Darryle Hinz
1989 Anja Kjær
1989 Jan Lohmann
1989 Erik Mortensen
1989 Rasmus Nellemann
1989 Gudrun Pagter
1989 Ove Sprogøe
1989 René Tancula
1989 Hans J. Wegner
1989 Svend Wiig Hansen

Henry Heerups Æreslegat

1989 Vera Myhre
1989 Jytte Thompson

Osvald Helmuths Jubilæumslegat

1989 Mime Fønss

F. Hendriksen-Medaljen

1989 Statens Museum for Kunst

Henkel-Prisen

1989 Helle Hertz

HK Jytte-Prisen

1989 Carl Scharnberg

Holberg-Medaillen

1989 Ulla Ryum

Hovedstadens Oplysningsforbunds Pris

1989 Knud W. Jensen

Knud Højgaards Fond

1989 Ole Woldbye: rejselegat

N.L. Høyen Medaljen

1989 Erik Fischer
1989 Hans Erling Langkilde

Håbets Pris

1989 Trevor Davies

Ingenio et arti

1989 F.J. Billeskov Jansen

Bodil Ipsens Jubilæumslegat

1989 Bodil Udsen

Viggo Jarls legat til fordel for danske billedhuggere

1989 Niels Guttormsen

Thit Jensens Forfatterlegat

1989 Charlotte Strandgaard

Jord- og Betonarbejdernes Kulturpris

1989 Fin Alfred Larsen, f 1939
1989 Ove Sprogøe

Jyllands-Postens Kunstpris (Årets kunstner)

1989 Michael Kvium

Forfatterne Harald Kiddes og Astrid Ehrencron-Kiddes Legat

1989 Kåre Bluitgen

Anna Klindt Sørensens Fond

1989 Inge Ellegaard
1989 Ursula Reuter Christiansen

Klods Hans-Prisen

1989 Plys-årbogen

Kommunernes Skolebiblioteksforenings Forfatterpris

1989 Mogens G. Stryhn: Børn i u-lande (fagbog)

Konkurrence

1989 Anette Broberg Knudsen: Lohses Forlags konkurrence om kristen roman for voksne: Lemmingeland (1. præmie)
1989 Dorte Karrebæk: Munksgaards børnebogskonkurrence, dansk vinder: Der er et hul i himlen. En hyldest til dagdrømmeren!
1989 Ellen Leonhardt: Fremads konkurrence i anledning af 75-års jubilæum, 1. præmie (delt med Olav Marcussen og Johannes Andersen): Røverne i Pamhule

Kraks Blå Bog

1989 Anders Westenholz

Krebs' Skoles Pris

1989 Mogens Jansen

Kritikerprisen

1989 Jens Smærup Sørensen: Katastrofe (roman)

Chr. Kryger-prisen

1989 Tine Bryld

Kulturministeriets Børnebogspris

1989 Louis Jensen: Krystalmanden. Tusindfuglen. Hjerterejsen. Det grønne spor. Drageflyverne

Kulturministeriets Illustratorpris

1989 Jon Ranheimsæter: Drengen der ville være bange

Kulturministeriets nordiske rejsestipendium

1989 Laila Hodell
1989 Helle Mysjkin: til Island

Københavns Amts Kulturpris

1989 Anette Abildgaard

Københavns Universitets Guldmedalje

1989 Jakob Skovgaard-Petersen

Landbrugsraadets Kulturfonds pris

1989 Anne Marie Løn

Niels Larsen Stevns og hustru Annas Legat

1989 Rasmus Nellemann
1989 John Olsen, f 1938

Legatboliger

1989 Grete Povlsen

LOs Kulturpris

1989 Eigil Andersen, f 1953: som redaktør af Faglig brevkasse, DR1
1989 Vita Andersen
1989 Anne Marie Helger

Kaptajn H.C. Lundgreens Legat

1989 Jens Fink-Jensen

R. Lysholt Hansens Biblioteksfonds pris

1989 Egon Pedersen

Läkerols Kulturpris

1989 Ib Hansen

Modersmål-Prisen

1989 Margrethe II

Ebbe Muncks Hæderspris

1989 Jørgen Røjel

Kaj Munk-Prisen

1989 Sam Besekow

Musikanmelderringens Kunstnerpris

1989 Ulrich Stærk

Etatsråd Thomas Møllers Legat til studierejse for danske digtere og forfattere

1989 Ulla Ryum

Jeanne og Henri Nathansens Fødselsdagslegat

1989 Bent Vinn Nielsen

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat

1989 Benny Andersen

Jeanne og Henri Nathansens Mindelegat for musikere, fortrinsvis komponister og bildende kunstnere

1989 Elsa Nielsen, f 1923

Danmarks Nationalbanks Jubilæumsfond

1989 Beate Andersen
1989 Trine Ellitsgaard
1989 Per Suntum
1989 Hans J. Wegner
1989 Gunhild Aaberg

Martin Andersen Nexø Fondens Pris

1989 Erik Knudsen

Martin Andersen Nexø Legatet

1989 Villy Karlsson

Niels-Prisen

1989 Marianne Grøndahl

Carl Nielsen og Annemarie Carl Nielsen-Legatets Hæderspris

1989 Hans Abrahamsen
1989 Poul Birkelund
1989 Axel Borup-Jørgensen
1989 Mette Ejsing

Billedhugger Kai Nielsens Mindelegat

1989 Erik Varming

Nordisk Radiospilpris

1989 Ernst Bruun Olsen: Robinson

Nordisk Råds Litteraturpris

1989 Dag Solstad: Roman 1987 (roman, dansk titel: Brudgom)

Nordisk Skolebibliotekarforenings Børnebogspris

1989 Svend Otto S.

Adam Oehlenschläger Legatet

1989 Jørgen Christian Hansen

Ping-Prisen [1986-96]

1989 Peter Madsen

Henrik Pontoppidans Mindefond

1989 Gynther Hansen: tale af Ejgil Søholm i Standard nr 2, 1989, side 9

Publicistprisen

1989 Weekendavisen
1989 Tøger Seidenfaden: som repsæsentant for Weekendavisen

Poul Reumerts Studielegat

1989 Karen-Lise Mynster

Revyernes Revys Æreskunstner

1989 Britt Bendixen: Balletten

Edith og Helge Rode Legatet

1989 Lene Gram

Rosenkjær-Prisen

1989 Niels Birger Wamberg

Palle Rosenkrantz Prisen

1989 Erik Amdrup: Renters rente (krimi), tale af Birgit Brunsted i Pinkerton nr [32], 1990, side 3-5 (se link nedenfor)

Otto Rungs Forfatterlegat

1989 Søren Ulrik Thomsen

Rødekro Kommunes Kulturpris

1989 Knud W. Jensen

Balletinstruktør Vibeke Rørvigs legat

1989 Bruno Haugsted Adstofte
1989 Erik Aschengreen
1989 Dinna Bjørn

Peter Sabroe-Prisen

1989 Fritidscentret Pyramiden, Odense
1989 Elith Nørreholm

San Cataldo-legatet

1989 Karin Birgitte Lund

Aksel Schiøtz-Prisen

1989 Bo Boje Skovhus

Selskabet for de skiønne og nyttige Videnskabers Pris

1989 Erik Fischer

SFC-prisen (Science Fiction Cirklen)

1989 Stig W. Jørgensen: Bedste novelle: Dronning Margrethe II og jeg
1989 Ole E. Petterson: Bedste kunstner
1989 Søren Thomas: Bedste kritiker

Silkeborg Kunstnerlegat

1989 Kehnet Nielsen, f 1947

Adam Smith Prisen

1989 Chr. Gandil

Sonning-prisen

1989 Ingmar Bergman

Léonie Sonnings Musikpris

1989 Gidon Kremer

Spies Fonden, Simon

1989 Birgitte Simonsen, f 1960: rejselegat

Simon Spies Fondens æreslegat

1989 Hanne Boel
1989 Lise Nørgaard

Statens Kunstfond. Livsvarig ydelse (anden gruppe end litteratur)

1989 Hein Heinsen

Michael Strunge-Prisen

1989 Carsten René Nielsen

Danmarks Biblioteksskoles Suhm-pris

1989 Helge Nielsen, f 1918: Helge Nielsen

Jens Søndergaard og Hustrus Mindelegat

1989 Anders Kirkegaard

Poeten Poul Sørensen og fru Susanne Sørensens Legat

1989 Gynther Hansen

Teaterkatten

1989 Ib Thorup

Teaterpokalen

1989 Ulla Gottlieb
1989 Berrit Kvorning: ensemblepris for Autumn and Winter

Anne Marie Telmanyi, født Carl-Nielsen's Fond

1989 Kirsten Lockenwitz

Thorvaldsen Medaillen

1989 Jørn Larsen, f 1926

Tórshavns Byråds Børnebogspris

1989 Óli Petersen: Grindavísuna og Jákup á Møn
1989 Jacob Berg: Barnatíðindi (tidsskrift)

Det Treschowske Fonds Legat

1989 Jussi Adler[-]Olsen: til studieophold i Freiburg

Udlandet - + Andre priser

1989 Kaj Nissen: Prix Futura, Berlin: Liden Kirsten (radiospil)

Udlandet - Einar Hansens Forskningsfond, Malmø

1989 Palle Nielsen
1989 Poul Ruders

Udlandet - Henrich Steffens-prisen

1989 Sigurður Guðmundsson

Udlandet - Svenska Akademiens Nordiska Pris

1989 Rolf Jacobsen

Marguerite Vibys Jubilæumslegat

1989 Nikolaj Cederholm
1989 Hanne Windfeld Lund

Victor B. Andersens Hæderslegat

1989 Jes Peter Asmussen

Volmer-Sørensens Mindelegat

1989 Per Pallesen
1989 Søren Pilmark

Ben Webster-prisen

1989 Thomas Clausen, f 1949

Ben Websters Ærespris

1989 Arne Bue Jensen

Weekendavisens Litteraturpris

1989 Ib Michael: Kilroy Kilroy (roman)

Liva Weels Jubilæumslegat

1989 John Hahn-Petersen

Christian Wilster-Prisen

1989 Jytte Lollesgaard

Fonden Kristian Zahrtmanns Hæderspris

1989 Anna Thommesen

Æresborger

1989 Flemming Jensen: i Holme-Olstrup

Æresdoktor

1989 Inge Genefke: i medicin og kirurgi (Bologna Universitet)

Æresmedlem

1989 Grete Jalk: Snedkernes Efterårsudstilling
1989 Jane Muus: Danske Grafikere

Æresmedlem af udenlandsk forening

1989 Leif Grane: af Det finske kirkehistoriske Selskab

Emil Aarestrup Medaillen

1989 Klaus Høeck

Årets Revyforfatter

1989 Ann Mariager

Årets Revykomponist

1989 Lars Fjeldmose

Årets Revykunstner (Årets Dirch)

1989 Anthony Michael

Årets Skovhuslyriker

1989 Dorte Hygum Sørensen

Årets Victor

1989 Hans Otto Bisgaard

Årets æreshåndværker (Kjøbenhavns Håndværkerforening)

1989 Søren T. Lyngsø


1990 - 1991 - 1992 - 1993 - 1994 - 1995 - 1996 - 1997 - 1998 - 1999
2000 - 2001 - 2002 - 2003 - 2004 - 2005 - 2006 - 2007 - 2008 - 2009
2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017